Kosmiskie jaunumi

21.08.2012 Kosmisko raķešu korporācija „Enerģija” apstiprinājusi jaunā kosmiskā kuģa raksturlielumus.

Speciālisti ir apstiprinājuši tehniskos parametrus jaunajam krievu pilotējamajam, kosmiskajam kuģim, žurnālistiem paziņoja KRK „Enerģija” prezidents-ģenerālkonstruktors Vitālijs Lopota.

2009. gada aprīlī korporācija „Enerģija” uzvarēja tenderi par perspektīva, krievu pilotējamā kosmiskā kuģa skiču projekta izstrādi. „Sākusies tehniskā projekta stadija. Pieņemti galīgie lēmumi par kuģa ārējo izskatu. Tam jābūt tādam, kas spētu lidot arī uz Mēnesi attiecīga kompleksa sastāvā, ieskaitot paātrinājuma bloku, kas nodrošinās atgriešanos, un paātrinājuma bloku, kas nodrošinās trajektoriju lidojumam uz Mēnesi,” – Lopota teica.

 

 

„Ja runā par pašu kosmisko aparātu, tad viņam jāspēj ieiet Zemes atmosfērā ar otro kosmisko ātrumu, kad aparāta virsmas temperatūra sakarsīs daudz augstāk par trīs tūkstošiem grādu pēc Celsija. Lai palaistu kosmosā šādu kosmisko aparātu, piemēram, lidojumam uz Mēnesi, vajag, lai viņa masa būtu apmēram 20 tonnas, bet nesējraķetes celtspēja – 120-130 tonnas,” – RKR „Enerģija” ģenerālkonstruktors paskaidro.

Pēc viņa vārdiem, lai Krievija spētu konkurēt, jāsaprot, ka ASV gatavojas radīt pati savu kosmisko, pilotējamo kuģi līdz 2018.-2020. gadam. „Taču Krievija ar esošajām tehnoloģijām spēj pacelt kosmosā tikai 60-70 tonnas. Tāpēc tādu misiju mēs spētu veikt tikai ar diviem reisiem. Tas ir, pirmais starts – kosmiskais kuģis un paātrinājuma bloks, kam jānodrošina atgriešanos no orbītas ap Mēnesi, bet ar otro startu kosmosā pacels paātrinājuma bloku, kas nodrošinās trajektoriju lidojumam uz Mēnesi. Abi bloki savienosies zemā orbītā ap Zemi,” – Lopota piebilst.

Agrāk Roskosmosa galva Vladimirs Popovkins paziņoja, ka jaunais krievu kosmiskais kuģis, kas spētu veikt ilgstošus lidojumus un doties uz Mēnesi, tiks radīts līdz 2018. gadam, kad sāksies tā bezpilota izmēģinājumi. Jaunais krievu pilotējamais, kosmiskais kuģis, kas nākotnē nomainīs „Sojuz”, spēs veikt, ne tikai lidojumus uz SKS, bet arī uz Mēnesi. Paredzētas vairākas kuģa modifikācijas, kas domātas lidojumam Zemes un Mēness orbītās, kosmisko aparātu remontam, kā arī orbītas attīrīšanu no darbību beigušiem pavadoņiem un kosmisko atkritumu lielākiem fragmentiem. Jaunās paaudzes pilotējamais, kosmiskais kuģis piezemēšoties desmit reizes precīzāk nekā „Sojuz”, jo izmantošot izpletņu-reaktīvo nolaišanās sistēmu, ziņo KIA Novosti.

K.I.

22.08.2012 Dziedātāja Sāra Braitmena kļuvusi par kosmiskās tūristes kandidāti.

Kosmiskās nozares pārstāvis paziņoja, ka kosmiskā tūrisma reisi atsāksies 2015. gadā. Par nākošo SKS apmeklētāju var kļūt angļu dziedātāja Sāra Braitmena. Speciālista teikto ziņo informācijas aģentūra „Interfaks”.
Agrāk kosmiskā aģentūra „Space Adventures”, kas nodarbojas ar lidojumu organizēšanu, ziņoja par to, ka kosmisko tūristu lidojumi atsāksies jau 2013. gadā, bet pirms tam – 2012. gadā. Oficiālais nākošā lidojuma datums vēl nav zināms.
Kā ziņo informācijas avots, populārā māksliniece var doties uz Starptautisko Kosmisko staciju jau 2015. gadā ar Krievijā ražoto raķeti „Sojuz”. Dziedātāja pirms mēneša bija Krievijā un saņēma no ārstiem atļauju uz treniņiem Kosmonautu sagatavošanas centrā. Oficiāli jaunā kosmiskā tūrista vārds tiks paziņots apmēram pēc mēneša.
Ja Sāra Braitmena sagatavošanos lidojumam veiks sekmīgi un dosies uz orbītu, tad viņa kļūs par astoto kosmisko tūristu, kas bijis SKS. Braitmena arī izrādīsies otrā sieviete pēc Anušes Ansari, kas kļuvusi par kosmisko tūristi, un arī kļūss par otro šovbiznesa pārstāvi kosmosā pēc Gī Lalibertes, raksta Lenta.ru.

K.I.

23.08.2012 / 11:22„Curiosity” nosēšanās vietu nosauc Reja Bredberija vārdā.

Marsa visurgājēja „Curiosity” nosēšanās vietai dots rakstnieka-fantasta Reja Bredberija vārds, ziņo „Associated Press”.

Par savu lēmumu NASA speciālisti ziņoja trešdien Reaktīvo dzinēju laboratorijas preses konferencē.

K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml