Ko spēj cilvēks?

Ieskatīsimies, ko tad cilvēks spēj! Pagājušā gada decembrī 64 gadus veca sieviete no amerikāņu pilsētas Dulutas nokrita, paslīdējusi uz ledus, viņa cieta no artrīta, tāpēc pati piecelties nespēja, nācās gaidīt palīdzību. Pagāja vairākas stundas, viņas ķermeņa temperatūra jau bija nokritusi līdz 21 grādam – sirds apstājās. Taču ārstiem izdevās atgriezt viņu dzīvei. Tomēr, cilvēka spējām ir robežas, raksta Šellija Sperija.

 Ķermeņa temperatūra. Kad tā sasniedz +42 grādus pēc Celsija, cilvēku ķer sirdstrieka un viņš mirst.

 Auksts ūdens. +4 grādu aukstā ūdenī var izturēt pusstundu, glābšanas veste ļauj izturēt ilgāk.

 Karsts gaiss. Degošā ēkā vai šahtā +150 grādu temperatūrā pieaudzis cilvēks var izturēt 10 minūtes. Bērni neiztur temperatūru, kas augstāka par +50.

 

 

 Augstums virs jūras līmeņa. Vairums cilvēku 4500 m augstumā zaudē samaņu. Taču cilvēkiem, kas dzīvo augstu kalnos ir lielāks plaušu apjoms un eritrocītu daudzums asinīs. Viņiem tas nekaitē.

 Niršanas dziļums. Vairums cilvēku bez skafandra 18 m dziļumā nespēj izturēt vairāk par 2 minūtēm. Taču ir viens frīdraiveris, kas ir ieniris 86 m rekorda dziļumā.

 Skābekļa bads. Bez skābekļa cilvēks zaudē samaņu pēc divām minūtēm. Speciāli trenēti cilvēki spēj aizturēt elpu gandrīz 11 minūtes.

 Asins zudums. Cilvēks spēj izdzīvot, ja ir zaudējis pat 30% asiņu. Taču, ja zaudēts 40%, tad ir nepieciešama steidzoša asins pārliešana.

 Badošanās. 45 dienas. Taču 30% no svara zaudēšanas noved nāvē. Ja vien kāda slimība neizdara to ātrāk. 

Ūdens trūkums. Cilvēkam pa dienu jāizdzer vismaz viens litrs ūdens. Bez ūdens var izturēt ne vairāk kā nedēļu.