2009.gadā vietējie žurnālisti pirmo reizi pasaulei atklāja vairākus no piesārņojuma vissmagāk skartajiem ciematiem.
LASI TVNET: Ķīnas realitāte: saindēta vesela pilsēta - cilvēki mirst no vēža
Tomēr daudzi Ķīnas aktīvisti nemaz necer uz situācijas uzlabošanos. «Es nedomāju, ka šis atzinums rāda kādu pozitīvu attīstību. Problēmu eksistences atzīšana ir tikai pats pirmais solis un priekšnoteikums tam, lai problēmas tiešām sāktu tikt risinātas. Pie mums vienmēr bijusi tendence šis problēmas vai nu noniecināt, vai pat piesegt. Ja tā turpināsies, problēmas ar gaisa, ūdens, augsnes un gruntsūdeņu piesārņojumu un tā ietekmi uz veselību var ievilkties uz ļoti, ļoti ilgu laiku,» saka Ma Jun, viens no Ķīnas vadošajiem vides speciālistiem.
Valdības plāns paredz liegt izmantot un ražot 58 veidus toksisko ķimikāliju.
Ministrijas dokumentā brīdināts, ka Ķīnai draud ļoti bēdīga situācija - trūkst ķīmiskā piesārņojuma kontroles, adekvātas ražošanas uzņēmumu piesārņojuma kontroles, sistemātiskas politikas bīstamu un toksisku vielu ražošanā un izmantošanā.
Ķīnas sabiedrībā valda arvien lielāks sašutums par valsts un uzņēmumu nevērību pret cilvēku veselību.
Saslimstība ar vēzi Ķīnā kļuvusi par biežāko cilvēku nāves iemeslu.
Eksperti norāda, ka Ķīnas ekonomiskā uzplaukuma bums cieši saistāms ar saslimstības ar vēzi pieaugumu valstī. Tas savukārt rāda, ka ražošana valstī nostādīta daudz augstāk par cilvēku veselību - lēta un maksimāli ienesīga ražošana tiek panākta, izmantojot lētākās un bieži arī kaitīgākās izejvielas, un uzņēmumi nerūpējas, lai viņu rūpnīcu darbība būtu cilvēkiem un videi draudzīga.
Joprojām ārkārtīgi augsti ir arī plaušu vēža rādītāji - lai gan izdevies nedaudz ierobežot smēķēšanas sērgu, šo slimību veicināt turpina ievērojamais gaisa piesārņojums.
http://www.tvnet.lv/zinas/arvalstis/454754-kina_pirmoreiz_atzist_piesarnoto_veza_pilsetu_eksistenci