Vairāk nekā tūkstoš gadu garumā kristieši par “pagāniem” dēvēja dažādu tautu un cilšu piederīgos, ko sastapa savā ceļā no Īrijas līdz pat Indijai un no Andu kalniem līdz Austrālijai, daudz nešķirojot to reliģiskos uzskatus un rituālus. Savukārt 20.gadsimtā Rietumu pasaulē parādījās jaunas domubiedru kopienas – vikāni, druīdi, neošamaņi u.c. -, kas apzīmējumu “pagāni” attiecināja uz sevi. Kas gan ir pagāni, kam tie tic un kādus rituālus piekopj? Kādus dievus un dievības pielūdz? Ko mūsdienu pagānu kustības ir pārņēmušas no seno pagānu mantojuma? Vai nodarbojas ar zīlēšanu un burvestībām?
Bagātīgi ilustrētā grāmata stāsta par “pagānisma” jēdziena izcelšanos un problemātiku, aplūko senatnes tradīcijas, pirmskirstietības laika reliģiju dievu panteonus, mītus un leģendas, kā arī dažādu Āfrikas, Austrumāzijas un Amerikas tautu un cilšu ticējumus un rituālus. Kaut gan reliģiskajās tradīcijās, kam kristieši devuši kopēju apzīmējumu “pagānisms”, valda būtiskas atšķirības, kas izpaužas gan kultūrā, gan valodā un estētikā, tās visas vieno attieksme pret materiālo pasauli – tās izmanto dažādas celtnes, priekšmetus un dabas objektus, lai veidotu attiecības starp cilvēkiem un pārdabiskajiem spēkiem, dieviem, senčiem, gariem vai pat dzīvniekiem, augiem un akmeņiem. Ar maģisku spēku apveltīti augi, pašdarināti amuleti un noslēpumainas zīmes, kas spēj atvairīt ļaunos garus, svētie kalni, upes un koki – pagāni dabā saskata dievišķo sākotni un piedēvē materiālajai pasaulei garīgumu.
Iedziļinoties šīs grāmatas lappusēs, izpētiet tajās redzamās neskaitāmās fotogrāfijas, gleznas, skulptūras, altārus un rituālos priekšmetus un iepazīstiet pagānisma leģendas, simbolus un rituālus – jūs gaidīs pārsteidzoši atklājumi!
Ītans Doils Vaits (Ethan Doyle White) ieguvis filozofijas doktora grādu viduslaiku vēsturē un arheoloģijā Londonas Universitātes koledža (UCL) un nodarbojas ar Eiropas pirmskristīgā laikmeta reliģiju un mūsdienu pagānisma pētniecību. Viņš publicējis vairāk nekā divdesmit rakstu zinātniskos žurnālos, ir grāmatas “Vikānisms: mūsdienu pagānisma burvestību vēsture, ticējumi un kopiena” (Wicca: History, Belief ans Comunity Modern Pagan Witchcraft, 2016) autors un grāmatas “Maģija un buršanās mūsdienu Rietumos” (Magic ant Witchery in the Modern West, 2019) redaktors. Šī ir viņa pirmā grāmata, kas iznākusi latviešu valodā.