Māju vadīs tikai tās īpašnieks. Atrodoties Zemeslodes ortā pusē, viņš varēs dot mājai rīkojumus līdz noteiktam laikam (pat līdz minūtei!) sagatavot vakariņas, izvēdināt telpas, ieslēgt apgaismojumu. Visas sistēmas būs pieslēgtas specializētam panelim, kura vadības pults atradīsies pie saimnieka. Tiek izstrādāta pat sistēma, ka vadības čipu varētu ieoperēt cilvēka ķermenī, tā kā pazaudēt pieeju mājai kļūs neiespējami. Mājkalpotājām nāksies mainīt profesiju, bet termins "dzīvokļa apzagšana" kļūs neaktuāls.
Toties mēbeles tiks gatavotas tikai no dabīgiem materiāliem (koksnes pārstrādes atkritumiem), iedzīvinot ar to ekoloģiskās mājas koncepciju.
Perspektīvā parādīsies akumulatori, kas strādās uz kafijas pupiņu un kukurūzas cukura izvilkumu bāzes.
Ko valkāsim?
Drēbes sāks pielaikot, ne tikai pēc izmēra, bet arī pēc tā, kādas slimības moca cilvēku. Svīteri, džinsi, kleitas iegūs spēju ārstēt astmu, bronhītu, ekzēmu un diatēzi, mērīs arteriālo spiedienu, pulsu, kontrolēs cukura daudzumu asinīs. Viss noslēpums slēpsies apstāklī, ka materiāls tiks izgatavots polimēra šķiedrām, pievienojot dārgmetālu savienojumus, ar elektrovadāmības spēju.
Apakšveļa, savukārt, nivelēs visas nepatīkamās smakas, nodrošinās antibakteriālo aizsardzību. Auduma mikroskopiskajās šūnās tiks ievadītas vielas ar attiecīgajām īpašībām. Bet smaržas nepārdos parfimērijas veikalos - aromātus veidos apģērbs atkarībā no "nēsātāja" vēlmēm: iešana uz satikšanos vai sapulce ar kolēģiem. Audumu "iemācīs" patstāvīgi tikt vaļā no netīrumiem, pateicoties oksidēšanas procesiem, kas tiks ieprogrammēti uz baktēriju un organisma vielu maiņas pēdu izšķīdināšanu.
Nav jāaizmirst arī par aksesuāriem, īpaši par portmonē un jostām. MIT Media Lab speciālist ir pārliecināti, ka jau pēc 10 gadiem nevarēs iedomāties maku, kas neziņos par naudas daudzumu tajā, pareizāk sakot, par naudu, kas ir plastikāta kartes rēķinā, jo regulāri sūtīs pieprasījumus bankai un sekos visiem pirkumiem uz kredīta. Izšķērdīgiem cilvēkiem būs grūti, jo portmonē, jūtot, ka naudas būs palicis kritiski maz, vairs nebūs atverams - un atvērsies tikai tad, kad rēķins tiks papildināts! Visdrīzāk, papīra un metāla naudu varēs atrast tikai pie kolekcionāriem, plastikāta kartes būs vienīgais maksāšanas līdzeklis. Jostas un siksnas nemitīgi sekos to īpašnieku fiziskai formai, pateicoties sensoriem un devējiem, kas būs tur iebūvēti. Jostas vietas apvidū veidojas krociņas? Josta dos jums signālu, ka laiks uz fitnesa klubu.
Kā mūs ārstēs?
Pilnīgi iespējams, ka tuvāko 5 gadu laikā tiks radītas specializētas nodaļas psihiatriskajās klīnikās. Priekš kam? Lai reabilitētu slimniekus, kas cieš no jauna veida atkarībām, kas līdzīgas narkotikām: no e-pasta vēstuļu sūtīšanas, ICQ... Vispār, no pastāvīgas vēlēšanās lasīt jaunus sūtījumus. Internets pēc neiropsihologu domām tik nopietni ieiet informācijas uztveres struktūrās, ekspluatējot vienu no pamatinstinktiem, ko cilvēkam ir devusi daba: vajadzība meklēt jaunus signālus, ka veidojas atkarība. Tās veidošanās mehānisms ir vienkāršs: atbildē uz informācijas stimulu smadzenes dod signālu, izstrādāt dofamīnu, neiromediatoru, apmierinājuma hormonu. Izziņas pārslodze, savukārt, spēj izsmelt organisma enerģiju un pakļaut riskam dzīvību.
Kā medaļas otrā puse, pēc Krievijas transhumānistiskās kustības līderu domām, būs plaša psihofarmakoloģijas izplatība. Spāņu biologs Džons Medina paredz, ka farmaceiti radīs savdabīgu uzvedības un garastāvokļa aptieciņu: drosmes tabletes, dāsnuma tabletes. Bet katrā kompānijā parādīsies ierindas neirofilologa amats, kas sekos darbinieku nervu sistēmas darba spējām. Starp citu, jau tagad ASV tiek veikti pētījumi iespējai, radīt “cēluma poti” uz mākslīgi radīta hormona oksitacīna bāzes.
Ap XXI gadsimta vidu farmakoloģija, pēc kustības piekritēju prognozēm, nodos stafetes kociņu gēnu inženierijai un kiborgizācijai. Roboti, ne tikai izpildīs cilvēku vietā visus smagos darbus, bet arī mazuļi sāks dzimt pasaulē no mākslīgām dzemdēm, ar to uz visiem laikiem slēdzot sarežģītu grūtniecību, neauglības tēmu. Cilvēces genofonda atšifrēšana palīdzēs uz mūžu aizmirst, ko nozīmē diagnoze: cukura diabēts, podagra, artrīts – gēns, kas atbildīgs par šo kaiti, tiks izņemts vai “salūšanu” izlabos embrionālās attīstības stadijās.
[Domāju, ka, atņemot grūtniecības laikā radušos saiti starp bērnu un māti, tiks likvidēta arī bērna dabiskā pieķeršanās savai mātei konkrēti un vecākiem vispār, tādi dzimušam bērnam vecāki būs kā jebkuri sveši cilvēki, mans subjektīvs viedoklis – t.p.]
Kā strādāsim?
Grafēns – Andreja Geima un Konstantīna Novoselova izgudrojums, kam 2010. gadā piešķīra Nobeļa prēmiju, ir gatavs pārveidot moderno biroju telpu. Caurspīdīgs un ļoti izturīgs materiāls, oglekļa atoma biezumā ar laiku kļūs neaizvietojams ražojot jaunāko televizoru un laptopu ekrānus, padarot tos lokanus. Grafēns, kam ir augsta elektrības vadītspēja, palīdzēs samazināt energopatēriņu un darbojošās biroja tehnikas temperatūru.
Pēc kompānijas TAT (The Astonishing Tribe) prognozēm, smartfoni kļūs par pirmās nepieciešamības preci. Parādīsies modeļi ar atvāžāmiem ekrāniem. Viens pieskāriens padarīs nelielo aparātu, kas pēc izmēriem līdzīgs mūsdienu komunikatoram, par planšeti, kas ir tikpat liela kā papīra lapa. Sekundes laikā tiks iegūta pieeja visai informācijai, kas atrodas Internetā. Turklāt, ekrāna kreisais segments rādīs rakstus, bet labais - video failus. Apvidus kartes, kas iestrādātas mobilajos telefonos, kļūs telpiskas un vairs nebūs jāpēta shēmas, tiks atspoguļota fotogrāfiska aina 3D režīmā.
Ar ko mēs brauksim?
Pilsētas, starppilsētu un starptautiskos reisus joprojām veiks automobiļi, autobusi, tramvaji, vilcieni un lidmašīnas. Mainīsies tikai to vadības princips, cilvēka vietā nāks roboti un sensoru sistēmas, kas patstāvīgi pieņems lēmumus – atkarībā no situācijas uz ceļiem, laika apstākļiem. Piemēram, automašīna bez vadītāja līdzdalības ieturēs distanci uz ceļa, izstrādās maršrutu, lai apbrauktu sastrēgumu, reaģēs uz devēju datiem, kas būs saistīti ar pavadoņiem, ātrie braucēji tiks bremzēti, neļaujot pārsniegt pieļaujamo ātrumu, bloķējot gāzes pedāli. Ierīču būve sasniegs tādu līmeni, ka kravas avioreisi kļūs bezpilota, bet pasažieru reisos lidotāji būs tika supervizori. Tiem, kas baidās lidot, tiks modernizēti jau esošie vilcieni, ar kuriem dažu stundu laikā būs iespējams nokļūt no Maskavas līdz Parīzei. No 2010. gada decembra tāda vilciena prototips jau kursē starp Sanktpēterburgu un Helsinkiem, attālumu veicot 3,5 stundu laikā.
2010. gada decembrī ASV savu raķeti palaida kosmosā pirmā privātā kompānija. Vēlmi pavadīt atvaļinājumu vai Jaungada brīvdienas kosmosā būs tikpat viegli realizēt pat vienkāršiem kalpotājiem. Vietas uz komerciālajiem, kosmiskajiem zvaigžņu kuģiem tūristu aģentūras perspektīvā spēs pasūtīt tikpat viegli, kā tagad uz aviokompāniju čartera reisiem.
Bet kas vēl?
Moikroskopisku robotu radīšana uz nanotehnoloģiju bāzes, visdrīzāk, radīs revolūciju divās bēdīgi saistītās nozarēs: medicīnā un kara inženierijā. Miniatūri roboti-ārsti bez operācijas spēs iekļūt organismā ar barību vai ievadot vēnā un ārstēs kuņģa čūlu, likvidēs trombus. Tajā pašā laikā, roboti-slepkavas, mikroodi vai blusas kļūs par varenu ķīmisko ieroci. Pildīti ar indīgām vielām, spējīgi atrast mērķi pēc izvēlētiem parametriem jebkurā Zemeslodes vietā, tie spēs izplatīt, vai nu masveida epidēmijas, vai arī nekļūdīgi iznīcinās konkrētus mērķus