Jangs Čaobins (Yang Chaobin), Huawei IKT produktu un risinājumu prezidents un vecākais viceprezidents, paskaidroja, kāpēc tas ir nepieciešams. „Straujās 5G attīstības rezultātā jaunu pakalpojumu prasības kļūst daudzveidīgākas un komplicētākas, tādēļ nepieciešamas plašākas 5G iespējas. 5G pāreja uz 5.5G ir solis, ko nepieciešams spert, lai uzlabotu 5G, par šo tendenci nozarē valda noteikta vienprātība. Šobrīd nozare ir radījusi skaidru ceļvedi 5G-Advanced (5.5G), F5G-Advanced (F5.5G), un Net5.5G standartiem un sagatavojusi noteiktas frekvenču spektra stratēģijas. Galvenās tehnoloģijas un lietotnes ir pārbaudītas, un nozares vienprātība ir stabili virzījusies uz labāko praksi. Pateicoties šai attīstībai, 5.5G ieviešana tuvojas straujiem soļiem, solot desmitkārtīgi uzlabot tīkla iespējas dažādām nozarēm, kas vēlas panākt lielāku digitālo produktivitāti.”
5.5G IR KĻUVIS PAR IZTEIKTU TENDENCI, PANĀKOT NOZARES VIENPRĀTĪBU
Jangs norādīja, ka 6G ir vēl pašā izpētes sākuma stadijā, tāpēc 5.5G ir nepieciešama un dabiska 5G attīstība, par ko visā nozarē ir panākta vienprātība. Viņš tic, ka nozarei ir kopīgi jāveicina 5.5G attīstība četrās jomās:
- Skaidrs ceļvedis nozares standartizēšanai: 5.5G standartizācija ir sākusies, un tā tehniskās specifikācijas tiks noteiktas 3GPP versijās Nr. 18., 19., savukārt 20. 3GPP versija Nr. 18. tiks fiksēta 2024. gada pirmajā pusgadā. F5.5G attīstība ir pārgājusi no ierosinājumu stadijas specifikācijas izstrādes līmenī. Pagājušā gada septembrī ETSI izdeva savu uzlaboto F5G Balto grāmatu, un ir vadījusi pirmās F5.5G versijas izstrādi (3. versija), kas tiks fiksēta 2024. gada pirmajā pusgadā. Interneta tehniskā uzdevumgrupa (Internet Engineering Task Force – IETF) un Elektronikas un elektrotehnikas inženieru institūts (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE) ir uzsākuši darbu pie pirmā Net5.5G standartizācijas posma, galvenokārt segmentu maršrutēšanā, izmantojot IPv6 (SRv6), Wi-Fi 7, 800GE, kā arī citās jomās – ar mērķi izstrādāt standartu līdz 2024. gadam.
- Noteikta frekvenču spektra stratēģija: Bezvadu tīkliem spektrs ir ļoti nozīmīgs aspekts. 5.5G nozare šobrīd attīsta sub-100 GHz, lai atbalstītu NR, izmantojot divkāršu stratēģiju. Pirmkārt, mantotais spektrs tiks pārveidots, lai nodrošinātu vienmērīgu pāreju uz 5.5 G. Otrkārt, tiks pieliktas kopīgas pūles, lai nodrošinātu plaša joslas spektra mmWave un 6GHz (U6GHz) augšējās daļas nodošanu 5.5G tīklam.
- Stabila nozares vienprātība: 5.5G ir kļuvis par kopīgu nozares mērķi. Vadošie operatori veicina tā standartizāciju un tehnoloģiskās pārbaudes. GSMA vadībā MWC Barcelona 2023 kongresa laikā nozares partneri izveidoja 5.5G kopienu. Pasaules platjoslas asociācija (World Broadband Association (WBBA)), kas tika dibināta 2022. gadā, izdeva savu Balto grāmatu F5.5G „Nākamās paaudzes platjoslas ceļvedis” (Next Generation Broadband Roadmap). Pagājušā gada septembrī vadošais analītikas un konsultāciju uzņēmums Omdia izdeva Net5.5G Balto grāmatu, lai saskaņotu nozares ceļvežus ātrākam komerciālam progresam tehniskajā attīstībā, lietotņu scenārijos un nozares ekosistēmā.
- Vienmērīga attīstība, lai maksimāli palielinātu ienākumus no ieguldījumiem: 5.5G atbalstīs galvenās tehnoloģijas, piemēram, spektra joslas pārziņas maiņu un aprīkojuma vairāku režīmu multipleksēšanu, nodrošinot iespēju pēc pieprasījuma integrēt esošos 5G tīkla resursus vienmērīgai pārejai uz 5.5G tīklu. Tas palīdzēs pasargāt operatoru ieguldījumus.
LĪDZ AR GALVENO TEHNOLOĢIJU NOBRIEŠANU UN VEIKSMĪGI PĀRBAUDĪTĀM LIETOTNĒM, 5.5 G LAIKMETS IR ROKAS STIEPIENA ATTĀLUMĀ
Saskaņā ar Janga teikto, pateicoties nozares kopīgam darbam, 5.5G ir panācis daudzus sasniegumus galveno tehnoloģiju jomā. Vairāki operatori visā pasaulē ir veiksmīgi pārbaudījuši inovatīvas tehnoloģijas, piemēram, īpaši lielu antenu bloku (ELAA) un vairāku joslu apkalpošanas šūnu (MBSC), nodrošinot iespēju 10 Gb/s izmantot 5.5G vajadzībām.
ITU-T radītā 50G PON standartizācija F5.5G kā jaunākās paaudzes pasīvajam optiskajam tīklam un nobriedušās galvenās tehnoloģijas, piemēram, augšupsaites un lejuplsaites simetrija un vairākas joslas vienā risinājumā, paver ceļu vienmērīgai virzībai uz F5.5G.
5.5G un F5.5G attīstība veicinās IP balstītus atjauninājumus, paverot ceļu uz Net5.5G laikmetu. Šajā laikā turpināsies 800GE īpaši ātras platjoslas sakaru, E2E IPv6+, inteliģences, drošības un latentuma uzlabošana, sniedzot operatoriem jaunas spējas, produktus un izaugsmes veicināšanas iespējas.
Pēc trīs gadus ilgas komerciālas izmantošanas 5G tagad uzņēmis strauju attīstības virzienu. 2022. gada beigās globālais 5G lietotāju skaits pārsniedza 1 miljardu, gigabitu platjoslas lietotāju skaits sasniedza 100 miljonus, un tika izmantotas vairāk nekā 20 000 nozares lietotņu. Tiek attīstīti jauni visaptveroši pakalpojumi, piemēram, XR un hologrāfiskie sakari, un savienojuma iespējas tiek uzlabotas no 1Gb/s līdz 10Gb/s. Skaidra tendence ir arī straujais IoT lietotņu pieaugums. Piemēram, 2022. gadā IoT savienojumu skaits Ķīnā pārsniedza cilvēku savienojumu skaitu. Digitalizācija ir plaši pārņēmusi galvenās ražošanas sistēmas, radot daudzveidīgākas prasības. Piemēram, 1 Gbps augšupsaite ir nepieciešama, lai atbalstītu augstas precizitātes rūpniecisko redzi uz mākslīgā intelekta balstītām pārbaudēm, attālināto uzraudzību ieguves rūpniecībā, bezpilota vadību un citus pakalpojumus, kuros 5G ir integrēts, izmantojot mākoņpakalpojumu un mākslīgo intelektu.
MWC Barcelona 2023 norisinās no 27. februāra līdz 2. martam Barselonā, Spānijā. Huawei demonstrē savus produktus un risinājumus 1H50 Fira Gran Via stendā 1. zālē. Kopā ar globālajiem operatoriem, nozares profesionāļiem un viedokļu līderiem mēs iedziļināmies tādās tēmās kā 5G biznesa panākumi, 5.5G iespējas, zaļā attīstība, digitālā transformācija un mūsu vīzijā par GUIDE biznesa plāna izmantošanu, lai liktu pamatu 5.5G un vēl vairāk veicinātu 5G panākumus.