“Parīt” jau šodien
Vienā no Holivudas katastrofu filmām (režisora Rolanda Emeriha “Parīt”), spilgti un tēlaini parādīta stihijas trakošana, kad puse Amerikas burtiski vienā naktī pārklājas ar biezu sniega un ledus kārtu, vārda burtiskā nozīmē iestājas ledus laikmets. Neapšaubāmi pati filma ir no fantastikas žanra, bet tajā parādītie notikumi var būt pilnībā reāli, ja…
Ja Zemes mātei visbeidzot apniks ledus neprāts, un tā pret mums vērsīs savus galvenos spēkus: mokošu karstumu, ledainu aukstumu, plūdus, zemestrīces un citas līdz šim nepārvaramas stihijas. Līdzīgas katastrofu filmas uzskatāmi parāda, cik viegli no planētas ir noslaucīt visu cilvēci, sevišķi, ja tā pati, visiem saviem spēkiem tiecas uz pašiznīcināšanu.
Taču daba, ar mērķi mūs pārmācīt, var iztikt bez mazāk iespaidīgiem pasākumiem. Piemēram, lai pamatīgi izbojātu dzīvi Ziemeļamerikas un Eiropas iedzīvotājiem, pietiekami… apturēt Golfa straumi.
Par palēnināšanos un pat pilnīgu Golfa straumes apstāšanos zinātnieki rakstīja vēl 2004.gadā. Toreiz šī straume, pēc zinātnieku datiem, jau palēninājās Grenlandes un Arktikas ledāju kušanas dēļ un lielo okeānu pārplūšanu lietavu laikā. Bet 2004.gada novembrī Golfa straume (kuras plūsma ir 60 reižu spēcīgāka, nekā Amazonei), tiesa, īslaicīgi, apstājās pilnībā. Tad radās pamats uztraukumam.
Pēc pētījumu datiem, Golfa straumes izzušana novedīs pie neparedzamām klimata izmaiņām Ziemeļatlantijā. Dažos rajonos gada vidējā temperatūra var pazemināties līdz 10 grādiem, bet Lielbritānijā Atlantijas piekrastē tā noslīdēs apmēram par 5 grādiem. Piemēra pēc pētnieki izveidojuši Lielbritānijas iespējamo klimatisko karti, kāda tā būs, ja Golfa straume līdz 2049.gadam izzudīs. Pēc viņu domām, atdzišanas efekts karalistē daudzkārt pārsniegs globālās sasilšanas efektu.
Golfa straumes vairs nav
Pēdējos gados zinātnieku drūmās prognozes nedaudz piemirsās: “Ja nu tā notiks, 2049.gads vēl tālu, pietiek citu problēmu”, - tā sprieda daudzi, iekams sevi nepieteica ekoloģiskā katastrofa Meksikas līcī.
Īsumā atgādināsim: kopš 2010.gada 20.aprīļa un faktiski līdz šodienai avārijas rezultātā uz naftas ieguves platformas atklātā okeānā nokļuva 40 tūkstoši kubikcentimetru jēlnaftas. Vai tas ir daudz vai maz? Paskaitīsim: ar vienu kubu naftas pietiekami, lai ar necaurlaidīgu slāni pārklātu 1 m3 ūdens virsmas. Lūk, tad arī parēķiniet.
Kāds tam sakars ar Golfa straumi? Tāds, ka tieši Meksikas līcī arī sākās Golfa straume. Konkrētāk – dzimst. Pateicoties cilvēku neprātam 2049.gads iestāsies gandrīz pusgadsimtu ātrāk, nekā plānots. Kadri, kas uzņemti no satelīta, rāda, ka Golfa straumes vairs nav. Miljoniem tonnu naftas un gandrīz tik pat daudz sorbentu, ko cilvēki ir izlējuši okeānā pēc katastrofas likvidācijas, ir uzkrājušies dzelmē, veidojot gigantiskus “mākoņus” un apturējuši pasaulē visspēcīgāko straumi. Dabas sistēmā radās traucējumi, konveijers apstājās. Un mēs neko nevaram darīt, izņemot to, kā tikai tuvākā laikā gaidīt ledus laikmeta iestāšanos…