Čaina Mjevils, Ņukrobizonas cikls.
Tehnofantāzijas cikls, tā darbība notiek uz Baslagas kontinenta, visbiežāk lielpilsētā Ņukrobizona. Romāni "Pazaudēto sapņu stacija", "Rēta" un "Dzelzs padome" ir Mjevila daiļrades virsotnes, kurš ir galvenā figūra starp "jaunajiem, dīvainajiem". Neticami sarežģīta, pat neprātīga pasaule, ko apdzīvo jocīgi, taču tajā pašā laikā ticami personāži, ir galvenais seriāla pievilcības avots. Un, protams, aizraujošie, sarežģītie un samudžinātie sižeti. Taču brīdinām, Mjevila stilistika nav tāda, kas patīk visiem. "Jauno, dīvaino" līderis raksta naturālistiski un epatāži - tā noteikti nav lasāmviela tiem, kuri skumst pēc "gaišās pagātnes".
Skots Vesterfelds, "Leviatāna" cikls.
jauniešu triloģija "Leviatāns", "Begemots", "Goliāts" ir ideāls, izklaidējošs stīmpanks. Darbība norisinās 1914. gadā, pašā kara sākumā, kas notiek starp "darvinistiem" un "skārdniekiem". Pirmie balstās uz biotehnoloģijām, otrie būvē staigājošas kaujas mašīnas un robotus. Triloģijas sižets ir aizraujošs, taču visai vienkāršs, stils - interesants, kaut arī nav šedevrs, varoņi - interesanti, taču - ne vairāk.
Toties alternatīvā pasaule un neticamās tehnoloģijas ir aprakstītas ļoti sīki un izteiksmīgi - vēl vairāk - romāni ir bagātīgi ilustrēti. Cikls vienkārši ir radīts anime-ekranizācijai. Au! japāņi!
Kriss Vudings "Ketijas Džejas stāsti"
Fantāzijas stīmpanka cikls par bargu un cietsirdīgu pasauli, kur pirāti un avantūristi kuģo debesīs ar gaisa kuģiem. Tieši tādi avantūristi ir sapulcējušies uz kuģa "Ketija Džeja" klāja. Viņu piedzīvojumiem arī ir veltīts cikls. Krieviski ir tulkoti trīs romāni - "Atriebības ūdenskritumi", "Kapteinis Antrakozs" un "Dzelzs Šakālis"; ceturtais - "Debesu galvaskauss" līdz Krievijai vēl nav nokļuvis. Vudinga cikls ir īsts avantūru šedevrs: aizraujošs sižets un drosmīgi varoņi - tā galvenie plusi. Starp citu, arī pasaule, kur sarežģītās tehnoloģijas satiekas ar maģiju un senajiem dieviem, arī ir sanākusi ļoti pievilcīga.
Čerija Prīsta, "Uzvelkamā pasaule"
Šajā ciklā ietilpst sešas grāmatas. No tām krievu valodā pagaidām ir iznākuši tikai romāni "Kaulu kratītājs" un "Drednouts". Pats interesantākais Prīstas grāmatās ir anturāža. Viņa attēlo klasisko XIX gadsimta pasauli ar dirižabļiem, staigājošām kaujas mašīnām, tvaika tehnoloģijām, ļauniem zinātniekiem, nodevīgiem valdniekiem un drosmīgiem varoņiem (precīzāk, varonēm). Tipisks stīmpanks - "sajaukt, bet nesakratīt".
Diemžēl, aizraujoties ar anturāžu, autore nav padomājusi par pārējo. Sižeti ir interesanti, taču šūti ar baltiem diegiem. Varoņi krāšņi - un neticami. Stils - dinamisks, bet - vienkāršs. Prīsta it kā kliedz: "Es esmu sarakstīju stīmpanku! Palieliet mani par to!" Lielām un rekomendējam, taču ne kā labāko, tikai kā tipisku žanra paraugu.
Gordons Dalkvists "Stikla grāmatas un sapņu rijēji"
Romāns atklāj triloģiju par trīs ļoti dažādu varoņu piedzīvojumiem - apņēmīga meitene, kautrīgs spiegs un slepkava ar sirdsapziņu. Pirmais sējums ir sekmīgāks detektīva sižeta dēļ, kas risinās izdomātas, Viktorijas Anglijai līdzīgas pasaules lieliskā anturāžā. Neskaitot meistarīgi izveidotas intrigas, krāsainām lokācijām un pārliecinošiem varoņiem, Dalkvists ievilina lasītāju neparastā literārā spēlē - romāna daļas ir stilizētas kā dažādi klasiskās angļu prozas novirzieni.
Pols Dž. Makoulijs "Eņģelis Paskvale"
Stīmpankam ir vairāki novirzieni To vidū - klokpanks (viss tas pats, tikai darbība norisinās Viduslaikos). Lielisks piemērs - "Eņģelis Paskvale", alternatīvā vēsture, kas iesākas, kad Leonardo da Vinči realizē dzīvē savus daudzos izgudrojumus, ieskaitot tvaika mašīnu. Un lūk, mūsu priekšā ir Renesanses laika Florence, kas it kā iesoļojusi XIX gadsimtā. Izmainījusies gan ir tikai tehnoloģija - parašas ir palikušas vecās: te uz katra soļa ir sarežģītas intrigas, nelietīgi nodevēji un nežēlīgas slepkavības.
Kims Ņumens "Drakulas ēra"
Ņumens ir Viktorijas laika, vampīru šausmu un klasiskās angļu literatūras fanātiķis. Visas savas aizraušanās viņš meistarīgi sajauc šī romāna lapaspusēs, kur grāfs Drakula apprec karalieni Viktoriju un pārvērš Angliju par legalizētu vampīru dzīves telpu. Sanākusi varena un krāsaina vairāku žanru kvintesence, kur stīmpanks ir tikai viens no elementiem. Grāmatai praktiski nav vāju vietu, taču daudziem tā liksies pārāk smaga. Trešo daļu no grāmatas aizņem papildinājumi un piezīmes! Var lasīt arī bez tiem, taču tad klejošana pa intelektuālo labirintu nebūs tik aizraujoša.
Vadims Panovs, cikls "Hermetikons"
Kosmiskā stīmpanka cikls, kur pagaidām ir iznākuši tikai pieci romāni. Mūsu priekšā tālas nākotnes pasaule, kur tehnoloģijas stilizētas pēc tvaika laikmeta. Autors daidz uzmanības velta "panku" atmosfērai, uzsvaru liekot uz savas pasaules nopietnajām, iekšējām pretrunām, pasaule atrodas uz milzīgu pārmaiņu sliekšņa. Stīmpanka realitāte, kā likums, ir "grūta" ar kariem un revolūcijām, ko bieži neņem vērā daudzi rakstnieki, kuri aizraujas ar ārēju "bižutēriju". Tomēr, pēdējās cikla grāmatās Panovs ir nedaudz pāršāvis pār strīpu ar politiskajām intrigām un karadarbību. No tā cieš sižets un varoņi.
Grejs F. Grīns "Ketopolise: vaļi un bruņneši"
Romāns mozaīka, ko sacerējuši kāds desmits krievu autori, kas slēpjas zem kopēja pseidonīma. Ketopolise ir XX gadsimta sākuma pilsēta, kas atrodas kaut kur Klusajā okeānā. Grāmata sastāv no pilsētas dzīves ainiņām, kas rādītas ar dažādu varoņu acīm. Mūsu priekšā ir savdabīgi "sapņi" par stīmpanka tēmu, kolektīva fantāzija par tēmu. Lai gan no stīmpanka te ir tikai anturāža. Autori drīzāk cenšas līdzināties "jaunajiem, dīvainajiem", vienlaikus nostaļģējot par Aleksandra Grīna romantiku. [Nesajaukt ar latviešu rakstnieku.] Taču doma ir interesanta un pat apbur.
P.S. Žurnāls uzskata, ka saraksts drīz var papildināties, jo izmēģināt sevi stīmpanka žanrā esot nolēmis Krievijā slavenais fantasts Niks Perumovs savā jaunajā grāmatā "Mollijas Blekvoteras piedzīvojumi".
Niks Perumovs. "Mollijas Blekvoteras piedzīvojumi. Aiz pasaules malas"
Divpadsmit gadus veca. labi audzinātā doktora meita Mollija Blekvotera mierīgi dzīvo Lielās Impērijas priekšpostenī Nordjorkā. Impērijas varenība ir saistīta ar tvaika tehnoloģijām. Impērija naidojas ar ziemeļu barbariem, kas negrib atdot savas zemes bagātos resursus. Vēl barbari praktizē maģiju, kas Impērijā ir stingri aizliegta. taču vienā brīdī Mollija saprot, ka arī viņā mostas maģija. Meitene nonāk krustcelēs un izskatās, ka viņai palīdzēt varēs tikai noslēpumainie ziemeļnieki...
[Žurnāls romānu vērtē ar 7 punktiem no 10. Pozitīvi - pasaule, sižets un varone, nesekmīgi - lubu literatūrai līdzīgie otrā plāna varoņi, tā kā - laikam būs jāpagaida, kas sekos tālāk.]
P. P. S. Kas attiecas uz mani, tad stīmpanka stilā neesmu lasījis ļoti daudz grāmatu, taču pievienotu augstāk minētam sarakstam arī Lauras Dreižes triloģiju "Danse Macabre" un vēl - dažas citas.
Visai pilnīgs labāko, angļu valodā iznākušo stīmpanka grāmatu saraksts ir šeit:
http://www.goodreads.com/list/show/618.Best_Steampunk_Books
Īsāks, 20 grāmatu saraksts:
http://www.rantingdragon.com/top-20-steampunk-books-an-introduction-to-the-genre/
Amazon žanra saraksts.
Varbūt tas nav īsti stīmpanks, taču anturāža līdzīga?
S.E. Grove. The Mapmakers Trilogy
Trīs romāni: The Glass Sentence, The Golden Specific, The Crimson Skew.
She has only seen the world through maps. She had no idea they were so dangerous.
Boston, 1891. Sophia Tims comes from a family of explorers and cartologers who, for generations, have been traveling and mapping the New World—a world changed by the Great Disruption of 1799, when all the continents were flung into different time periods. Eight years ago, her parents left her with her uncle Shadrack, the foremost cartologer in Boston, and went on an urgent mission. They never returned. Life with her brilliant, absent-minded, adored uncle has taught Sophia to take care of herself.
Then Shadrack is kidnapped. And Sophia, who has rarely been outside of Boston, is the only one who can search for him. Together with Theo, a refugee from the West, she travels over rough terrain and uncharted ocean, encounters pirates and traders, and relies on a combination of Shadrack’s maps, common sense, and her own slantwise powers of observation. But even as Sophia and Theo try to save Shadrack’s life, they are in danger of losing their own.