Nosaukums: "Kosmokreiseris "Galaktika".
Idejas autors: Ronalds Mūrs.
Producenti: Deivids Eiks, Ronalds Mūrs.
Lomās: Edvards Džeimss Olmoss, Mērija Makdonnela, Ketija Sakhofa, Džeimija Babmbera, Džeimss Kolliss, Trisija Helfere, Greisa Pārka. [Iespējams kaut kur kļūdos, jo tulkojot no krievu valodas, uzrakstīt vārdus precīzi nav iespējams. - ZG piez.]
Studija: "Sci Fi Channel"
Sezonas/sērijas: 3/53
Aizmirsīsim veco.
Citai parunai - par labi aizmirsto veco, jaunā autora seriāli nolēma nesekot un, kā izrādījās, viņiem bija taisnība. 1978. gada seriāls, lielos apjomos bija to gadu standarta kosmiskā opera un tieši tāpēc bez lauriem beidza savu eksistenci pēc pirmās sezonas. [ Esmu dažas sērijas redzējis un man toreiz, 80-to gadu beigās, tās nemaz nelikās tik sliktas. - ZG piez.]
Tā kā producentu Eika un Mūra projekts - no jauna palaist "Galaktiku" - nemaz neizskatījās tik uzvarošs: te nevarēja vienkārši paņemt jaunus aktierus un modernos specefektus. Lai cerētu uz panākumiem, bija jāmaina daudz kas un visai nopietni.
Jaunajā "Galaktikā" gandrīz viss bija jauns un oriģināls, no vecā seriāla palika tikai sižetu veidojošā ideja, daži vārdi, tas pats kreiseris, kas deva seriālam nosaukumu. Kā iepriekš, galvenais sižetu veidojošais dzinējs bija karš starp cilvēci un kibernētisku rasi - sailoniem.
Tikai, ja 1978. gada seriālā tā bija citplanētiešu rase, tad 2004. gadā tā kļūst par sacēlušamies cilvēku kalpiem... Kaut gan, karš starp rasēm jau 20 gadus kā beidzies un izskatās, ka sailonu un cilvēku ceļi ir šķīrušies uz mūžu. Pirmā sailonu kara veterānu - kreiseri "Galaktika" ar tā komandieri Viljamu Adamu jau gatavojas norakstīt, kad kiborgi dod cilvēcei jaunu triecienu. Turklāt, paveic to ar mašīnām raksturīgo metodiskumu un nežēlību. Dažu stundu laikā 12 cilvēku apdzīvotās planētas krīt pie iekarotāju kājām, bet visa kosmiskā flote kļūst par jaunas sailonu armādas negaidīta uzbrukuma upuri. Sailoni ir iemācījušies atslēgt kuģu iekšējos infotīklus, atņemot tiem iespēju aizsargāties.
Tikai Trīspadsmitās [ Liekas kļūda, jo droši vien domāta 12. kolnija. - ZG piez.] kolonijas iemītnieki, kas tajā laikā atradās kosmosā, un bija to ap 50 000, kā arī daži laimīgie uz pašām planētām izdzīvo, nedodot cilvēces ugunij izdzist pavisam. Desmitiem mazu civīlo kuģīšu vidū izrādās tikai viens kara kuģis - kreiseris "Galaktika", tik vecs, ka uz tā vienkārši nebija uzstādītas modernās sakaru sistēmas, kuru atslēgšanas dēļ, iet bojā visa pārēja flote. Kapitulāciju neviens nepieprasa, atbildes triecienam nepietiek spēku - ko darīt cilvēku saujiņai, kas izvairījusies no no neizbēgamās nāves? ... Izeju atrod Viljams Adams, kas paziņo flotei par Zemes meklēšanas sākumu - par mītisko, trīspadsmito cilvēces koloniju, ceļš uz kurieni sen jau aizmirsts.
Par visu to vēsta trīs stundas garais miniseriāls. Pēc tā veiksmes producenti varēja atļauties uzsākt darbu pie pilnvērtīga seriāla, kaut gan sākumā laikam nevienam pārliecības par panākumiem nebija, tāpēc "Kosmokreisera "Galaktika"" pirmā sezona iznāca visai īsa, tikai trīspadsmit sērijas.
Pamati ir ielikti.
Eika un Mūra seriāls no paša sākuma maz līdzinājās saviem priekšgājējiem un žanra brāļiem. Te neatradās vieta dīvainiem citplanētiešiem - bez cilvēkiem šajā Visumā eksistē tikai sailoni. To daļa ir vienkārši gigantiski metāla roboti, taču citus nevar atšķirt no cilvēkiem: pavisam ir 12 cilvēkveidīgi modeļi - un katram no tiem, savukārt, daudz kopiju. Tieši cilvēkveidīgie sailoni, kas iekļaujas cilvēku sabiedrībā, nodrošināja savai tautai pilnīgu uzvaru pār Kolonijām. Šo jauno sailonu ne mazums ir arī starp piecdesmit tūkstošiem izdzīvojušo, kas jūtami sarežģī Zemes meklēšanu, taču padara seriālu par pakāpi interesantāku.
Cita atšķirība "Kosmokreiserim "Galaktika"" ir operātora darba stils. Visas sērijas ir uzņemtas ar dinamisku kameru, kas rada dokumentālas filmas uzņemšanas atmosfēru. Diezin vai šāda filmēšanas maniere tika izraudzīta nejauši - jo atradums izrādījās ģeniāls, tas palīdzēja seriāla autoriem atrast tādu vizuālo formu, kas bija cienīga tā saturam. Lieta ir tāda, ka pēc gara, pēc skartajām tēmām, kas tiek iztirzātas seriālā, un pēc daudziem sižetiem "Kosmokreiseris "Galaktika"" ir ļoti reālistisks. Nav pat runa par neparasti dārgiem un televīzijas fantastikai ļoti kvalitatīvajiem specefektiem, vai arī par mēģinājumiem turēties pie fizikas likumiem, piemēram, visas kaujas kosmosā notiek bez skaņas, runa ir par tā visa neviennozīmīgumu, kas mums tiek demonstrēts seriālā. Šādas tendences jau bija manāmas pirmajā sezonā, kas nesa iespaidīgus panākumus un palīdzēja Eikam un Mūram uzņemt vēl divas (tagad jau notiek darbs pie ceturtās) sezonas, pa 22 sērijām katrā.
Ļoti ātri klasiskie kosmiskās fantastikas sižeti: mums beidzas degviela un steidzami jāmeklē enerģijas avots, vai arī ienaidnieks nepārtraukti mums seko - kaut arī tie bija veidoti ļoti neordināri, atiet otrajā plānā, dodot vietu tam, kā dēļ arī miljoniem skatītāju iemīlēja "Kosmokreiseri "Galaktika"". Nepagāja ne desmit sērijas, kad starp Viljamu Adamu un flotes civīlo līderi - prezidenti Loru Rozlinu, vēl nesen tikai izglītības ministri, iezīmējas tādas pretrunas, kas tikko nenoved pie pilsoņu kara.
Zināmu lomu civīlo un armijas varu sadursmē spēlē arī reliģija - lai cik dīvaini arī nebūtu priekš kosmiskās fantastikas, šajā seriālā reliģijas problēmām tiek pievērsta liela uzmanība. Cilvēki lielākoties tic dieviem, kas mums ļoti labi zināmi pēc Senās Grieķijas mītiem. Interesanti, ka miglainie pareģojumi, seni artefakti un reliģijas simboli bieži flotes
liktenī spēlē būtisku lomu un liek noticēt, ja ne Olimpa dieviem, tad vismaz tam, ka šajā pasaulē reliģija nav vienkārš opijs tautai. Bet sailoni (jā-jā, nebrīnieties, roboti šajā seriālā arī ir ticīgie) tic vienam dievam un - liekas - vēlas arī cilvēkus piegriest - nu, vismaz dažus izredzētos - savai reliģijai. Ļoti bieži "sprediķus" nākas klausīties flotes zinātniekam Gajam Baltaram, kas nokļuvis seksapīlās sailonietes, modelis Sešinieks, atkarībā. Viņa apgalvo, ka cilvēki ir novirzījušies no īstenā ceļa un tāpēc tā ir sodīti. Bet tajā pat laikā, ne uz mirkli nerimst mēģinājumi atrast sailonu aģentus, kas iespiedušies starp cilvēkiem. Savstarpēja aizdomīguma atmosfēra vispār ir raksturīga visai cilvēku flotei - jo no tā laika, kad ir parādījušies cilvēkveidīgie sailonu modeļi, tu nevari būt drošs pat par savu veco draugu vai pārinieku, par jebko, visi var izrādīties maskējušies ienaidnieki un kādu laiku pat paši nenojaust par to. Nu, pat neskatot šo "iesūtīto kazaciņu" problēmu, dažādu viedokļu sadursmes flotē ir pietiekami daudz un dažādie viedokļi netiek pārvarēti pat draudošā, kopējā, nežēlīgā ienaidnieka priekšā.
Pasaule uz kauliem.
Vispār, vai ienaidnieks ir tik nežēlīgs un nepielūdzams, kā sākumā likās?... Šo jautājumu sāk uzdot katrs "Galaktikas" piekritējs jau otrās sezonas sākumā. Ak, nē, nedomājiet, sailoni nemaz nav līdzīgi nevainīgām aitiņām, taču arī pie viņiem viss nav tik vienkārši, bet cilvēku iznīcināšana nav galvenais mērķis šīs kibernētiskās rases dzīvē. Pārgalvīgās Karas "Stārbakas" Treisas (visas cilvēku flotes labākās iznīcinātāju pilotes) acīm mēs redzēsim, par ko ir pārvērtušās kolonijas zem jauno valdnieku varas. Senās Apolona bultas, artefakta, kuram pēc leģendas ir jānorāda ceļš uz Zemi, meklējumos Kara atgriežas uz iekaroto Kobolu - Koloniju galvaspilsētu. Sailoni tā arī paliek par noslēpumainu rasi, kuras mērķis nav skaidrs, jo iznīcināt visu cilvēci viņi spētu bez lielām pūlēm, taču totālais karš noteikti nav tas, ko cenšas -paveikt šie Homo sapiens noklīdušie dēli un meitas.
Otrās sezonas "Kosmokreisera "Galaktikas"" devīze varētu būt: "Vairāk labu un dažādu sižetu". Vēl sastopamas tīras kauju sērijas, kā piemēram, "Rēta", kurā jau flotē atgriezusies "Stārbaka" medī īpaši bīstamu sailonu iznīcinātāju, kas pieveic tā jau skaitā nedaudzos cilvēku flotes pilotus-asus. Tādās sērijās mēs varam sajūsmināties par apbrīnojamām kaujām kosmosā un lidojumiem, kas radītu godu pat daudzmiljonu blokbasteriem.
Tomēr, ne jau karš kļūst par galveno seriāla otrajā sezonā. Pat konflikts starp cilvēkiem un sailoniem "Kosmokreisera "Galaktikas"" darbības gaitā pamazām pārvēršas tikai par fonu dzīves problēmām un neviennozīmīgiem stāstiem.
Kaut arī gandrīz visi galvenie seriāla varoņi, izņemot dažus politiķus un cilvēkveidīgos sailonus, ir "Galaktikas" apkalpes locekļi un pēc idejās atrodas vienā barikāžu pusē, starp viņiem ar apbrīnojamu regularitāti izceļas pretrunas, strīdi un pat konflikti.
Vienotību traucē, gan politiski, gan reliģiski motīvi, te tēvu un bērnu problēmas, bet vietām pat banāla mīla... Vispār, te atrodas vieta arī nebanālai mīlai - starp cilvēku un sailonu, kura vēl dos visnegaidītākās sekas un rezultātus, un kļūs par kārtējo mājienu, ka sailoni nav tik vienkārši un viennozīmīgi, kā likās sākumā.
Tomēr, karš paliek karš un reizēm sagādā pārsteigumus, uz kuriem otrā sezona izrādās sevišķi bagāta. Kompozicionāli tā ir sadalīta trijās apmēram līdzvērtīgās daļās. Kamēr Kara darbojas uz Kaprikas, pārējā flote pārdzīvo ne jau tos labākos laikus, jo varas groži no Adama uz laiku tiek nodoti uzticīgajam un centīgajam, taču pārāk jau spurainajam un vienpatnīgajam "Galaktikas" vecākajam komandiera palīgam Solam Tajam.
Negaidītā otrā kreisera "Pegasa" parādīšanās, tas brīnumainā kārtā ir izdzīvojis pirmajā sailonu uzbrukumā, jūtami pastiprina cilvēku floti, taču atnes daudz jaunu problēmu, ne tik daudz ar armiju saistītu, bet gan ar vispārcilvēcisku dabu. Notiek pilnīga novirzīšanās no kosmiskās fantastikas kanoniem un seriāls arvien vairāk sāk līdzināties drāmai - psiholoģiskai, mistiskai, kara.
Scenāristi un režisori prasmīgi spēlē ar skatītāju emocijām, nesaudzē savus varoņus un liek mums ar nepacietību gaidīt politiskās divcīņas atrisinājumu starp Baltaru un Rozlinu sacenšoties par prezidenta amatu, kas kļūst par "Kosmokreisera "Galaktikas"" otrās sezonas kulmināciju. Un fināls izdodas līdzvērtīgs visai sezonai - visai negaidīts un daudzus jautājumus uzdodošs.
Savās sliedēs.
Demokrātiskas prezidenta vēlēšanas kara laikā, laikam tā nebija labākā flotes vadības izvēle, un dabiski, ka rezultāti bija fatāli. ļaudis atklāja un sāka kolonizēt planētu, kas ieguva nosaukumu Jaunais Kobols, kat arī daudzi flotē vēlējās turpināt meklēt Zemi. Tomēr, vairākums teica savu vārdu, un iesākās mierīga dzīve jaunajā vietā, kā sākumā likās, tālu no briesmām.
Par sailoniem nebija dzirdēts jau vairākus mēnešus, briesmas sāka aizmirsties, visi spēki tika veltīti, lai daudz-maz atjaunotu normālo dzīves ritmu, kad varena pretinieku flote deva tikai vienu triecienu, tiesa, šoreiz viņu mērķis nebija cilvēku iznīcināšana, bet pakļaušana. Tā sailoni centās realizēt savu ideju par divu rasu mierīgu līdzāspastāvēšanu. Taču cilvēki - neideālas un nesaprātīgas būtnes, ko no viņām prasīt - nenovērtēja savu kibernētisko labdaru labo gribu. Sabiedrība, kas veidota uz sailonu spēku, pastāvīgām bailēm, kurās tie turēja visus cilvēkus uz Jaunā Kobola, noturējās vienīgi tik ilgi, lai admirālis Adams, kas kārtējo reizi bija izglābies kopā ar "Galaktiku" un flotes daļu sailonu uzbrukuma laikā, varētu organizēt glābšanas ekspedīciju.
Atbrīvošana prasīja no cilvēces dārgu cenu, vēl 10 000 cilvēku gāja bojā, lai flote atkal spētu turpināt savus noslēpumainās Zemes meklējumus. Gan cilvēku vidū, gan starp sailoniem vēl atrodas tādi, kas vēl tic, ka abas rases var atrisināt konfliktu un dzīvot mierā, taču viņu balsis tagad ir vājas un karš uzliesmo ar jaunu spēku.
Ļoti spēcīgais un notikumiem bagātais trešās sezonas sākums izskatījās visai daudzsološs un iepriecināja skatītājus ar vienu no vislabākajām kosmiskajām kaujām telefantastikas vēsturē. Un tomēr scenāristiem un producentiem neizdevās izvairīties no lamatām, kurās iekrīt daudzi teleseriālu autori.
Laikam jau pārāk liels bija vilinājums paekspluatēt popularitāti, kas bija iegūta iepriekšējās sezonās, "paliet ūdeni", uzņemot vairākas, varbūt ne sliktas, bet galvenajam sižetam nevajadzīgas sērijas. It kā viss jau pareizi: varoņi pārvērtē savu vietu pasaulē pēc smagajiem mēnešiem uz Jaunā Kobola; Baltara acīm mēs redzam sailonu floti un kārtējo reizi ar to nākas uzsākt cīņu "Galaktikai" - šoreiz planētas dēļ, kas varētu palīdzēt Zemes meklējumos...
Tikai īstas intrigas un noslēpumu, kas sen jau ir kļuvuši par "Kosmokreisera "Galaktika"" pazīšanas zīmi, nāksies pagaidīt līdz sezonas beigām, kad tās sāks līt uz ilgi gaidošajiem līdzjutējiem kā no pārpilnības raga. Centrālā tēla nāve un dīvainā augšāmcelšanās, šokējošās atklāsmes vēl par četru cilvēkveidīgo sailonu personībām, satriecošā, asā Baltara tiesa - viss tas padara trešās sezonas finālu par īstu šedevru.
Pagātne un nākotne.
Šogad pavasarī beidzās trešā "Kosmokreisera "Galaktika"" sezona, taču stāsts ir vēl tālu no beigām. Cik tālu, tas vēl nav skaidrs, taču daži aktieri runā, ka ceturtā sezona, kas startēs nākošā gada pašā sākumā, būšot pēdējā. Producenti pagaidām nesteidzas apstiprināt šo informāciju, kas arī nav nekāds brīnums: kurš tad nogalēs vistu, kas dēj zelta olas... Kaut arī bezgalīgu seriālu nav vispār un "Kosmokreiseris "Galaktika"" droši tuvojas finālam, nav aiz kalniem daudzo, scenāristu sagādāto noslēpumu atminējumi, producenti nebūtu labi producenti, ja necenstos izmantot sava garabērna popularitāti uz visiem simts procentiem. Ne velti jau kādu gadu tiek izdoti komiksi, kas atklāj dažas otrās sezonas sižeta detaļas un atsevišķu centrālo varoņu pagātni. Dzird visai cītīgas baumas par darbu pie "Kosmokreisera "Galaktika"" spin-offa, kura darbībai vajadzētu risināties pirmā sailonu kara laikā. Un jau pilnīgi precīzi, ka pirms ceturtās sezonas sākuma uz DVD parādīsies pilnmetrāžas filma, kas veltīta kreiserim "Pegass".
Viss tas un pastāvīgi augstie seriāla "Kosmokreiseris "Galaktika"" reitingi ļauj runāt par šo seriālu, kā par nozīmīgu notikumu modernajā fantastikā. Eiks un Mūrs praktiski neizmanto tos sižetus, idejas un paņēmienus, kurus mēs esam pieraduši uzskatīt par obligātiem TV kosmiskajā fantastikā. Tieši otrādi, jaunā "Kosmokreisera "Galaktika"" radītāji paši uzstāda jaunus kvalitātes standartus, un tieši viņu seriāls nākotnē kalpos par orientieri tiem, kas nolems izmēģināt spēkus šajā žanrā. Ne jau velti, ne vienu vien suņu baru kosmiskās fantastikas specefektu jomā apēdušaisDžordžs Lukass, gatavojoties uzņemt seriālu, kas turpinās "Zvaigžņu karus", iepazinās ar jauno cilvēku un sailonu kara interpretāciju un pozitīvi atsaucās par "Kosmokreiseri "Galaktika"".
Vai tad var fantastiskajam seriālam būt labāka rekomendācija? Ja ir vēlēšanās, var meklēt un atrast šajā seriālā nepilnības, taču to negribas darīt daudzo plusu dēļ, par kuriem gribas runāt un runāt ilgi. Seriāls negarlaiko, pastāvīgi sagādā pārsteigumus un skatītāju priekšā noliek sevi jaunā gaismā: politiskā trillera vietā nāk detektīvs, ķīlnieku drāmu nomaina trakulīga spriedzes filma, vajag tikai atspringt un grāvējs pārvērties par īstu melodrāmu, kuras vietā nāk komēdija... Dziļi, neviennozīmīgi tēli, lieliska aktieru spēle, reliģijas un filosofijas zemteksts, apbrīnojami specefekti un satriecošs operatora darbs - viss tas un cits ir padarījis "Kosmokreiseri "Galaktika"" par vienu no labākajiem mūsdienu fantastikas seriāliem, kas jau ir ierakstījis savu lepno vārdu mūsu iemīļotā žanra vēsturē. Līdz īstajai uzvarai palicis tikai viens solis - seriāla finālam ir jābūt tikpat iespaidīgam, kā sākums un kulminācija, izdarīt to būs grūti, taču autori jau ir pierādījuši, ka radīt neticamas lietas.
Titulētā "Galaktika".
Savas negarās eksistences laikā "Kosmokreiseris "Galaktika"" ir savācis veselu prestižu fantastikas un televīzijas prēmiju zvaigznāju. Starp tām: "Hugo" prēmija par labākajiem tēliem īsmetrāžas filmā (epizode "33"), Labākais 2005. gada seriāls "Time Magazine" versijā, Scream Award un Spacey Award prēmijas, kā labākajam 2006. gada seriālam, 2006. gadā un 2007. gadā seriāls kļūst par labāko šovu Saturn Awards versijā.