Gajs Anonīmais jeb Gaius Anonimus. Apkārt Apokalipsei

Protams, ka pseidonīms, aiz kura slēpjas reizēm pat trīs autori.

7. decembrī izdevniecības "Polaris" kafejnīcā "Dominā" notika Gaja Anonīma jaunās grāmatas "Apkārt Apokalipsei" atvēršanas svētki, prezentācijā piedalījās krievu rakstnieks-fantasts Andrejs Martjanovs un izdevniecības "Acta Diurna" direktors Stass Ļitvinovs. Nosaukums izdevniecībai paņemts no pasaulē pirmās avīzes, kas iznāca Senakā Romā, stāstot par aktuālo informāciju, kas būtu jāzina romiešiem. Grāmata ir no vēstures populārzinātniskas sērijas. Šī grāmata stāsta par laika periodu, kad beidzās Viduslaiki un sākās Jaunie laiki. Iepriekš iznākušas grāmatas par Seno Romu un Kartāgu. Tūlīt iznāks Senās Romas otrais sējums. Mazliet aizkavējies ir Kartāgas otrais sējums, bet jaunā gada sākumā iznāks arī tas. Iecerē stāsts par Seno Persiju (citi autori) un Agrais bronzas laikmets Mezopotāmijā, kā arī Ēģipte no pirmsdinastiju perioda līdz Vecajām dinastijā. Varbūt nākotnē arī par Bizantiju. Autori (galvenais Martjanovs) izmanto visus pieejamos avotus, kas izraisa ticamību, cenšoties vēsturi atdalīt no mītiem un atklātiem meliem, kuros īpaši izcēlušies senie grieķi, arī romieši, izceļot sevi, noniecinot citas tautas. Autoriem konkrētās grāmatas laiks licies svarīgs ar to, ka tad Eiropai nācies spēcīgi izmainīties, tas ir nāciju veidošanās periods, pirms tam visi bija kristieši un ne savādāk, neskaitot citticībniekus, kuri viennozīmīgi bija ienaidnieki. Autoru viedoklis: Pirmais pasaules karš ir Simtgadu karš, kur piedalījās vairums Eiropas valstis, tieši tajā veidojās nācijas, tieši šis karš bija uz iznīcību, pirms tam karoja tikai feodāļu karadraudzes, necenšoties iznīcināt materiālās vērtības, arī mierīgos iedzīvotājus (kristiešus), tie taču varēja noderēt vēlāk. Cits trakums bija klimata pārmaiņas, mazais ledus laikmets, un mēra laiki. To pat grūti iedomāties, bet izmira 60 % no visas Eiropas iedzīvotājiem. Protams, ka pasaule mainījās, jo sākās Lielie ģeogrāfiskie atklājumi. Tas tā vispārīgi.

Noteikti tika uzstādīti jautājumi arī par Martjanova un Jeļenas Hajeckas alternatīvās vēstures triloģiju "Arhitekts". Stāsts par to, kas notiek, ja Hitlers tomēr iet boja no sazvērnieku rokas. Ideja viņiem radās no lomu spēles "Reihskanceleja" 2008. gadā un pamazām izauga par triloģiju. http://alternathistory.com/andrej-martyanov-i-elena-haetskaya-trilogiya-der-architekt/

Autors runā tālāk. "Nevienam nav noslēpums, ka Romas augšupeja sākās ar tā laika klimatisko optimumu. Alpos nokusa sniegs. Romieši varēja sākt ekspansiju uz ziemeļiem. 1317. gadā sāk parādīties pirmās Mazā ledus laikmeta pazīmes, kas turpinājās līdz 19. gadsimtam. Pašreiz mēs atrodamies kārtējā pārejas periodā līdz nākamajam klimatiskajam optimumam. Tas bija laiks, kas likvidēja Viduslaiku saimniecisko sitēmu, līdz šim agrāro civilizāciju. 1315. un 1317. gadi - divi gadi bez saules. Tikai lietus izsauc agrāro katastrofu. Bads, mirst 15% no Eiropas iedzīvotājiem. Klimata izmaiņas veicina mēra baciļu izplatīšanos. Otrs faktors, kas ietekmē pārmaiņas, ir minētais Pirmais pasaules karš - ar to autors domā Simtgadu karu. Tajā piedalījās 17 no tā laika 23 Eiropas valstīm. Ja pirms 100 gadu kara, karos karoja mazas, profesionālas armijas: viens sinjors sastrīdējās ar otru un pakaroja, civilos daudz netraucējot, jo saprata, ka tie un viņu infrastruktūra noderēs. Simtgadu karš izvērtās par nestandarta karu, iznīcinot pretinieku pilnībā. Nedomājot, ko darīs ar iekarotajām teritorijām. Savukārt, klimata pārmaiņas izsauca kapitālisma tipa ražošanu.

Par fantastiku. Autoram pēdējā laikā visvairāk patīk Sapkovska triloģija "Nerru tornis" par Husītu kariem, reāla vēsture, kur pievienota fantāzijas sastāvdaļa. Ja kādam nepatīk, Sapkovskis saka: raganas, velni un citi mošķi - kāpēc ne? Viduslaiku cilvēkam tādas parādības bija absolūti normāla dzīves sastāvdaļa. Neticēt raganām, tajos laikos uzskatītu par kaut ko nenormālu. Inkvizīcijas protokolos var atrast vārdus: "Kā tas ir? Cilvēks saka, ka netic raganām! Kā var neticēt acīmredzamām lietām?" Tā arī Sapkovskim tieši tāpat. Tieši šāda fantāzija lasītājiem patīk. To laiku cilvēkiem pasaule bija pilna ar pārdabisko. Tas jau nāk no pirmkristības laika un saglabājās arī vēlāk. Arī tagad taču ir cilvēki, kas tic pārdabiskajam.

Vēl par literatūru, tai jābūt izglītošai, vismaz rosinošais uz tālāku tēmas izzināšanu. Autors ir sarakstījis arī angļu eposa "Beovulfs" pārveidojumu mūsdienu valodā, jo oriģināls mūsdienu cilvēkiem ir pilnīgi nelasām.

Vēl par vēsturi un Seno Persiju, ar kuru senie grieķi karoja 300 gadus un ir tik daudz samelojuši. Piemēram, Herodots raksta par karu pret Kartāgu, karoja, pusi flotes zaudēja, atgriezās mājās, paņema civiliedzīvotājus, pameta pilsētu un pārcēlās uz citu vietu. Tomēr Herodots to apraksta kā lielu grieķu uzvaru, nemēģiniet to pasniegt citādi!

Par to, ko izdevniecība izdod fantastikas jomā. Dažus nedaudz aizmirstus darbus: "Zobens un varavīksne". Galvenais sasniegums ir brāļu Strugacku pilns darbu komplekts 33 sējumos: katrs viņu darba gads vienā sējumā, iespējami papildus sējumi. Pagaidām visi nav izdoti. Taču izdevniecībai ir nodots pilns Strugacku arhīvs, tāpēc tas kļūst iespējams. Protams, ka Strugackus Krievijā izdod daudz. Taču nav izdoti darbu varianti. [Piemēram, filmai "Stalkers" Strugacki ir sarakstījuši kādus gandrīz 20 scenārija variantus, lidz nonāca pie tā, ko vēlējās režisors.] Tā kā viniem ir pieejams viss Strugacku arhīvs, tas būs īsti akadēmisks izdevums, ne pirms viņiem, ne pēc

Par japāņu pilīm grāmata, sadarbība ar citiem vēsturisku grāmatu autoriem, kaut izdevniecība ir maza. izskatās, ka plānu ir daudz.

Jā, vakar, 7. decembrī grāmatu varēja pirkt ar atlaidi kaut kur gandrīz 15 eiro, un ar autogrāfu, protams, bet tā cena veikalā nepilni 20 eiro. Tāpēc, ka daudzas ilustrācijas. Viņš minēja, ka sākotnējā piedāvājumā bija krāsainas, taču tad cena varētu pārsniegt 100 eiro, tāpēc, saprotot, kurš tad pirks? Izvēlējās melnbaltas, kas nemaz neesot sliktāk. Interesanti, ka runājot par statistiku, izrādās, ka pasaulē pēdējos trīs gados par kādiem 6 vai vairāk procentiem ir pieaudzis pirkto, papīra grāmatu skaits. Acīmredzot, aizraušanās ar e-grāmatām daudziem nedot to reālo sajūtu, ka turi īstu grāmatu rokās.

 Īstenībā, interesants vēsturenieka darbs, esot viegli lasāma. Periods arī interesants, Žanna D"Arka. Kā jau viņš teica, ka tā laika cilvēki mums vairāk līdzinātos citplanētiešiem, tāpat kā mēs viņiem. Visas tās vēsturiskās fantāzijas parasti to laiku cilvēkus aplūko, kā mūsējos. Taču tā nav, jo Viduslaikos absolūti visi cilvēki bija reliģiozi. Ticēja gan kristietībai, gan zemajai mitoloģijai, kas nāk no iepriekšējiem laikiem, raganas un velni viņiem bija tikpat reālas būtnes, kā Dievs un eņģeļi, katrai vietai bija savs gars.