Pagājušās vasaras pašās beigās Fractal Design izziņoja Refine – savu pirmo datorkrēslu un laipni sagādāja uz testu šo jauno produktu arī mums. Fractal Design Refine ir premium klases datorkrēsls, kas ieturēts atturīgā skandināvu dizainā un piedāvā plašas regulēšanas iespējas, vairākas materiālu izvēles – audums, tīklveida audums un alkantara. Tas nav lēts produkts, jo lētākā Refine krēsla versija maksā no aptuveni 500 eiro un alkantaras versija vispār ap 1000 eiro. Sālīti! Bet smuki un funkcionāli, kā arī ražotājs sola līdz piecu gadu garantiju mehāniskajām detaļām un līdz trīs gadiem auduma elementiem.
Krēsls iepakots milzīgā un smagā kastē, ko uz mājām labāk, lai stiepj kurjers. Tas tev nav testēt kompaktus maza izmēra produktus, kā viedtālruņus vai austiņas.
Tā kā krēsls pārstāv salīdzinoši dārgo galu, ik pa brīdim varam pamanīt visādus labi pārdomātus sīkumus gan produkta detaļās, gan papildus materiālos. Piemēram, kastē atradīsim pateicības bukletiņu no Fractal Design komandas par to, ka izvēlējies viņu produktu. Sīkums, bet patīkami.
Liekam kopā Fractal Design Refine datorkrēslu
Uz datorkrēsliem ir forši sēdēt, bet ne vienmēr tos gribas skrūvēt kopā. Tāpēc man bija liela interese par to, cik vienkārši vai sarežģīti būs salikt kopā šo Refine krēslu. Kastē tas ir iepakots pārdomāti un klāt ir iekļauta arī ļoti saprotama pamācība. Forši!
Ja papīra pamācība nepalīdz, Fractal Design mājaslapā var atrast arī Refine krēsla salikšanas videopamācība. Īss un ļoti labi saprotams video.
Labā ziņa, skrūvēt vajadzēs pavisam maz un komplektā iekļautais seškantes skrūvgriezis ir ar noapaļotu galvu, kas atvieglo šo procesu vēl vairāk.
Krēsla kāja veidota no pamatīga un šķietami izturīga metāla gabala, kam ir taisna augšpuse. Attiecīgi, kājas varam likt virsū un tās neslīdēs nost. Kāja ir plata un pat sēžot uz krēsla pašas priekšējās malas vai pamatīgi atgāžoties, nenovēroju nekādas stabilitātes problēmas. Pie mums ir bijuši uz testiem krēsli, kas ir nestabili šajā ziņā. Šis nav tas gadījums.
Refine krēsls ir ticis pie augstvērtīgiem un dizaina ziņā stilīgiem riteņiem ar tukšu centru. Tie ne tikai lieliski izskatās, bet arī ļoti viegli ripo un ārpusē pārklāti ar gumijotu materiālu, lai nebojātu grīdas segumu. Apakšpusē katram ritenītim ir mehānisks slēdzis, kas tos ļauj sabloķēt – tie nekustēsies, kad piecelsimies no krēsla.
Par krēsla kustību vertikālā virzienā atbild 120mm 4. klases gāzes pacēlājs. Un, cik saprotu, tā skaitās augstākā klase šādiem elementiem.
Īpašas pieminēšanas vērti ir elkoņu atbalsti. Tos Fractal Design ir izstrādājis ļoti funkcionālus. Tiem ne tikai varam mainīt augstumu, bet arī pabīdīt uz priekšu/aizmuguri, tuvāk uz krēsla iekšpusi un pat iegriezt slīpi. Augšējā daļa ir veidota no mīkstas gumijas un kopumā katrs var piemeklēt ērtāko pozīciju. Bet te ir arī dažas ne pārāk pozitīvas nianses. Tas mehānisms ir tik sarežģīts, ka ir jūtama brīvkustība un augšdaļa ir baigi ļurīga. Plus, uz priekšu/aizmuguri kustība prasītos ciešāk nofiksējama. Piemēram, ja celsimies no krēsla augšā ar rokām atbalstoties uz šiem atbalstiem tad tie aizbrauks kopā ar mums. Patiesībā es būtu gatavs upurēt daļu no šī elementa pielāgojamības, lai tikai to padarītu stingrāku un vienkāršāku. Jācer, ka nākamajā krēsla versijā Fractal Design šo uzlabos.
Katrs elkoņa atbalsts pie krēsla pamatnes pieskrūvējams ar trīs skrūvēm un jau šajā brīdī varam pielāgot rokturu horizontālo pozīciju.
Fractal Design Refine krēsls ir pieejams vairākās krāsu/materiālu versijās. Bāze ir viena un tā pati, bet krēslu varam nopirkt gaišā vai tumšā krāsās un veidotu no auduma, tīkliņa vai alkantaras. Zemāk ērtībai piefiksēju attiecīgo produktu kodus un vienā bildē saliku visas versijas. Mēs uz testu esam saņēmuši gaišo auduma (Mesh Light) versiju.
- Mesh Dark: FD-CH-RE1M-01
- Mesh Light: FD-CH-RE1M-02
- Fabric Dark: FD-CH-RE1F-01
- Fabric Light: FD-CH-RE1F-02
- Alcantara: FD-CH-RE1A-01
Krēsla muguras un apakšējās daļas ir izteikti plakanas. Druknākiem cilvēkiem tas ir pluss, jo nereti modīgie datorkrēsli ir izteikti kausveida un to malas griežas sānos. Šis krēsls tādā ziņā ir ļoti ērts. Ražotājs norāda, ka krēsls vispiemērotākais būs 1.65 – 2m gariem cilvēkiem ar svaru no 60-125kg. Es pats šajos diapazonos tiecos uz to augšējām robežām un nenovēroju ne stabilitātes, ne uzticamības problēmas. Krēsla sēžamās daļas platums ir 435mm un dziļums – 460mm, savukārt muguras atzveltnes augstums ir 875mm. Ražotājs norāda, ka krēsla rāmis veidots no plastmasas, kas ir stiprināta ar stikla šķiedru. No malas tā izskatās pēc plastmasas.
Kā redzam, Fractal Design nav taupījuši naudu pat uz detaļām, kas nav acīm redzamas. Krēsla apakšpuse ir nostrādāta ļoti korekti un kā redzam pēc logo, tiek izmantots Donati Dynamic mehānisms, kas ļauj krēslu atgāzt līdz pat 130 grādiem. Kas attiecas uz krēsla regulācijas iespējām, tad to varam paveikt ar vairākām svirām, kas novietotas krēsla apakšējās daļas sānos. Kreisajā pusē ir svira ar kuru varam vairāk vai mazāk atliekties uz aizmuguri, savukārt, labajā pusē divas sviras regulē krēsla augstumu un apakšdaļas horizontālo novietojumu. Proti, mēs varam krēsla apakšējo daļu pavirzīt uz priekšu un aizmuguri, lai samazinātu slodzi uz kājām un krēslā iesēstos dziļāk. Labajā sānā ir vēl grozāma svira ar kuru var regulēt atgāšanās stingrību, taču to ir jāskrūvē daudzas reizes un starpība ir grūti sajūtama.
Krēsla abu lielo daļu savienošana ir ērta – būs jāpieskrūvē četras skrūves.
Ļoti labi realizēts ir muguras atbalsts (lumbar support). Tas ir skrūvējams mehānisms, kuru varam bīdīt arī uz augšu un leju (110mm diapazonā) un iekšu/āru (20mm diapazonā), tādējādi radot atbalstu mugurai tieši tajā vietā, kur to visvairāk vajag. Ja nevajag, varam izskrūvēt uz āru un tad krēsla atzveltne būs pavisam plakana.
Tāpat man patīk arī galvas vai kakla atbalsta spilventiņš. Tas ir tieši tik liels un mīksts, lai ērti varētu iegult kakla aizmugurē. Varam to pastumt uz augšu un leju un piespiežot pogu krēsla augšpusē, to vispār varam noņemt nost.
Man patīk tas, ka Refine krēslu varam nopirkt gaišu vai tumšu un vairākās materiālu versijās. Cik lasīju citos apskatos, alkantaras versija ir ļoti mīksta un patīkama, savukārt tīkliņa auduma versija labāk ventilējas. Ja mājoklī mums ir gaišas mēbeles, tad gaišā auduma Refine krēsls tajā lieliski iederēsies, kā to varam redzēt bildē zemāk.
Es ilgus gadus pie datora sēdēju uz samērā vienkārša, bet izturīga un uzticama IKEA Markus krēsla un salīdzinājumam Fractal Design Refine ir krietni smalkāks produkts. Tam ir mazāka apakšējā daļa, krietni plašākas regulācijas iespējas un arī ritentiņi ripo jūtami vieglāk. Pirmajās nedēļās starpība bija diezgan jūtama, taču pēc aptuveni mēneša esmu jau pavisam pieradis pie Refine krēsla un tas mani pilnībā apmierina, atskaitot ļurīgos elkoņu atbalstus. Mugura un dibens nesvīst, kakla un muguras atbalsti ir patiešām noderīgi.
Salīdzinot ar nesen testēto uz pusi lētāko Logar Embrace 533 krēslu, pavisam noteikti var just, ka Refine ir krietni, krietni kvalitatīvāk uzbūvēts, izturīgāks un gaumīgāks produkts. Ja vien neesi izmēros ļoti liels cilvēks, tad pavisam noteikti varu rekomendēt šo produktu!
https://kursors.lv/2025/01/28/fractal-design-refine-datorkresla-apskats/