Filisas Kastas pirmais romāns «Dieviete kļūdas pēc» (Goddess by Mistake) ierauga dienas gaismu 2001. gadā. Grāmata iekļūst vadošo izdevumu redzes lokā un iegūst vairākas prēmijas:
The Prism, Holt Medallion, Laurel Wreath awards un National Readers' Choice Award, taču īstu slavu rakstniece iegūst pēc grāmatu «Dievietes aicinājums» (Goddess Summoning) un «Partolona» (Partholon) iznākљanas.
Vienā no intervijām Filisa atzīstas, ka sākusi rakstīt grāmatas tajā mirklī, kad sapratusi, ka ir gatava literatūras daiļradei un svarīgām pārmaiņām karjerā. Viņas pirmo romānu «Dieviete kļūdas pēc» kritiķi sauc par autobiogrāfiju. Filisa neapstiprina un arī neprotestē pret šo viedokli. Galvenā varone ir jauna sieviete, kas cenšas atrast laimi. Viņa kļūdās, nokļūst smieklīgās un bīstamās situācijās, taču galvenais – viņa māk piedot un lūgt piedošanu. Filisa uzskata, ka iesācējam literātam nav cita ceļa, kā radīt grāmatas par savu dzīvi. Darba varonim ir jāizraisa interese, citādi nav vērts ķerties pie spalvas. “Es nesaprotu tos, kas raksta garlaicīgi. Kāpēc viņi raksta?”, - rakstniece saka vienā no intervijām. «Vispār jau „Dieviete kļūdas pēc“ ir paљironija, es tikai pasmējos par sevi, tas arī viss».
Katrā no saviem darbiem Filisa Kasta vēršas pie pasaules tautu mitoloģijas, savijot senās teiksmas ar mūsdienu dzīvi. Arī viņas sērija «Nakts Māja» nav izņēmums. Pieteikumu sērijai, kas kļuva par pasaules bestselleru, autore iesniedza izdevniecībā vēl 2003. gadā, ilgi pirms Stefānijas Meieres «Krēslas sāgas» pirmās grāmatas iznākšanas. Filisa daudzās intervijās ir minējusi, ka no sākuma viņa nav domājusi rakstīt jauniešu romānu sēriju, jo tā esot ļoti grūta lieta — atrast kopēju valodu ar tīneidžeriem. Bez tam, viņas mistiskie romāni jau bija pazīstami, guvuši atzinību, kāpēc tad sākt visu no sākuma? Taču literatūras aģents ieteica Filisai padomāt par vampīru skolas sēriju. Kaut arī rakstniece šaubījās, viņa tomēr sāka strādāt pie pirmā romāna «Iezīmētā». Kad bija sarakstītas pirmās nodaļas, viņa parādīja rokrakstu meitai. Kristīne — moderna, mūsdienu, divdesmit gadus veca meitene kā neviens cits labi zināja pusaudžu dzīvi un varēja palīdzēt rediģēt tekstu. Pēc kāda laika māte un meita sāka strādāt kopā. Kopējo virzienu un sižeta pagriezienus izdomāja Filisa, bet dialogus un tēlu raksturus — Kristīne.
Romāna darbība norisinās Oklahomas štatā. Pēc autores ieceres, tur cilvēki dzīvo kopā ar vampīriem. Un kaut arī tumšie Viduslaiki sen jau pagājuši, bet stāsta varoņi ir moderni, civilizēti cilvēki, pret vampīriem viņi joprojām izturas ar aizdomām un agresiju. Neskatoties uz to, pilsētā atrodas nākošo vampīru skola «Nakts Māja».
Stāsta galvenā varone ir sešpadsmit gadu veca meitene Zoi Montgomerija, pusaudze ar visām šī vecuma problēmām. Reiz pēc stundām vampīrs-okšķeris atstāj uz meitenes pieres Zīmi — pusmēnesi. No šī mirkļa viņas dzīve kardināli mainās: viņa pārceļas uz «Nakts Māju», skolu, kurā ar viņu notiek dīvainas lietas. Viņa jūt, ka kļūst par kaut ko citu, pārvēršas spēcīgā, varenā vampīrā. Autorēm, liekas, savas varones nemaz nav žēl, katrā jaunā grāmatā viņu sagaida jaunas grūtības, kas jāpārvar.
[Vispār tas ir interesanti, cik ļoti vampīra tēls ir mainījies simts gadu laikā. Turklāt rakstnieki absolūti neinteresējas par vampīru fizioloģiju. Piemēram, ja jau vampīrs ir miris, viņš neelpo, viņam nedarbojas sirds, nav asinsrites, tāpēc jau viņš ir bāls, tikai kājām gan viņam jābūt ļoti sarkanām — tur ir satecējušas asinis. Protams, ja viņš stāv, citos stāvokļos asinis satek citās vietās. Ar vampīra seksīgumu arī kā nu ir tā ir. Ja nav asinsrites, nav asinsspiediena un tas nozīmē, ka nav arī erekcijas. Tomēr tas netraucē aprakstīt vampīru, kā ļoti iekārojamu radījumu, paradoksi, vieni paradoksi! - t.p.]
«Iezīmētā» un drīz pēc tam sērijas nākošās grāmatas gūst panākumus, bet «Medītā» (Hunted) pat ieņem pirmo vietu bestselleru reitingā USA Today un The Wall Street Journal grāmatu topos, bet producenti Maikls Birnbaums un Jeremija Čečiks iegādājas tiesības uz «Nakts Mājas» sērijas grāmatu ekranizāciju.
Nobeidzot, daži interesanti fakti no rakstnieces dzīves:
- Filisa Kasta mīl ceļot. Pašlaik viņa dzīvo Oklahomā, Talsas pilsētā, taču tā jau ir viņas... piecdesmit astotā māja. Tuvākā laikā rakstniece negrasās pirkt sev dzīvokli, tāpēc ka pasaulē esot tik daudz skaistu vietu, kurās viņa neesot vēl bijusi.
- Rakstniece lepojas ar savām ķeltu un itāļu saknēm, un uzskata, ka ir paņēmusi no senčiem visu labāko.
- Filisa raksta viegli, taču viņa mīl rakstīt ekstremālos apstākļos, grūtību pārvarēšana palīdzot viņai uzturēt tonusu.
- Rakstniece dievina dzīvniekus. No bērnības viņa nodarbojas ar jāšanu, mājās viņai dzīvo kaķis un suns.
- Filisa arī tagad, tāpat kā bērnībā, vakaros pirms gulētiešanas lasa pasakas un leģendas. Viena no viņas mīļākajām autorēm ir Enna Makkefrija.
- Rakstniece nebeidz pateikties saviem audzēkņiem, ka viņi: 1) dzīvi piedalās radošajā procesā, lūdz, lai viņus padara par grāmatu varoņiem, pat neskatoties uz to, ka viņus sižeta darbībā var arī nogalināt; 2) neskopojas ar asprātīgiem jokiem; 3) laiku pa laikam liek viņu mierā un dod iespēju rakstīt.
Izmantotā saite no Vikipēdijas — krievu valodā. Angļu valodas saite ar bibliogrāfiju:
http://en.wikipedia.org/wiki/P._C._Cast
Autores mājas lapa: