Biogrāfija
Eva Ibotsone dzimusi Vīnē 1925. gadā ateistu ebreju ģimenē. Rakstnieces tēvs Bertolds Pols Vīzners bija ārsts. Nodarbojās ar neauglības ārstēšanu. Viņa metode, kā apaugļošanai izmantot savu spermu, kas šādā veidā deva dzīvību sešiem simtiem mazuļu, pašlaik tiek uzskatīta par neētisku. Rakstnieces māte Anna Vilhelmine Gmainere bija rakstniece un dramaturģe. Sadarbojās ar Bertoldu Brehtu un rakstīja scenārijus Georga Pabsta filmām. Vecāki šķīrās 1928. gadā, kad Ibotsonei bija trīs gadi. Kā viņa pati vēlāk atcerējās, pēc vecāku šķiršanās viņai bija "nenacionāla, grūta un ļoti interesanta, bet arī ļoti nelaimīga bērnība, kas vienmēr bija kaut kādā vilcienā un ar vēlmi iegūt māju". Viņas tēvs piekrita lekcijai Edinburgas universitātē. Māte, baidoties no nacistu vajāšanas, 1933. gadā devās kopā ar viņu uz Franciju, kur viņa dzīvoja Parīzē. 1934. gadā viņa emigrēja uz Lielbritāniju un apmetās Belsaizparkā Midlseksā, pēc tam pie viņas ieradās meita. Arī citi rakstnieka ģimenes locekļi aizbēga no Vīnes un pievienojās viņiem Lielbritānijā. Bēgšanas no Vīnes pieredze būtiski ietekmēja Ibotsones dzīvi un darbu.
Viņa apmeklēja Dartingtonholas skolu, kuras attēlu viņa vēlāk izmantoja kā Delburtonholu romānā “Spāru atvars” (2008). Sākotnēji Ibotsone bija iecerējusi kļūt par ārsti un ieguva bakalaura grādu Londonas Bedfordas koledžā. 1945. gadā maģistra grāda laikā Kembridžas universitātē rakstniece iepazinās ar savu nākamo vīru Alanu Ibotsonu. Viņš bija ekologs - vides aizstāvis. Viņi apprecējās 1947. gadā un pārcēlās uz Ņūkāslu pie Tainas, kur viņiem piedzima trīs dēli un meita.
Doma, ka strādājot viņai būs jāveic eksperimenti ar dzīvniekiem, mudināja viņu uz lēmumu pamest zinātnieces karjeru. Ibotsone atgriezās koledžā, kuru 1965. gadā absolvēja ar docētāja grādu Durhemas universitātē. Sešdesmitajos gados, pirms sāka rakstīt grāmatas, viņa kādu laiku mācīja skolā.
Radīšana
Ibotsones rakstnieces karjera sākās ar televīzijas drāmas „Linda atnāca šodien” scenāriju televīzijas kanālam «Television Playhouse», kas tika demonstrēts 1962. gada decembrī. Viņas pirmā grāmata angļu valodā bija bērnu romāns “Lielā spoku glābšana”, kuru 1975. gadā izdeva Makmilans Lielbritānijā un The Walk ASV, ar attiecīgi Simona Šterna un Džulio Maistro ilustrācijām.
Grāmatas bērniem
Ibotsone ir uzrakstījusi vairāk nekā duci grāmatu bērniem, tostarp "Kāda ragana?" (krievu valodā publicēts ar nosaukumu "Raganas jaunkundze"), "Platformas Nr. 13 noslēpums", "Spoku zvans", "Misija Monstrs" (krievu valodā ar nosaukumu "Operācija Monstrs"), "Ceļojums uz Upes jūru", „Kazanas zvaigzne”, „Klaustonas pils zvēri” un „Spāru atvars”. Ibotsone 2001. gadā ieguva Nestlé Smartis grāmatas balvu par romānu „Ceļojums uz Upes jūru”. Rakstniece ir nominēta vairākām nozīmīgām Lielbritānijas literārajām balvām bērnu literatūrā, Ibotsones grāmatas "Kāda ragana?" un "Ceļojums uz Upes jūru" ir tulkotas vairākās svešvalodās.
Viņas darbi ir rakstīti ar bagātīgu iztēli un humora izjūtu. Lielākā daļa no tām notiek burvju pasaulē ar maģijas esamību. Ibotsone sacīja, ka viņai nepatīk domāt par pārdabisko, un, veidojot varoņus, viņa vēlas samazināt lasītāju bailes no šādām lietām. Dažas grāmatas, īpaši “Ceļojums uz Upes jūru”, atspoguļo Ibotsones mīlestību pret dabu. Viņa uzrakstīja šo grāmatu sava vēlā vides aizstāvja vīra piemiņai. Rakstniece daudzus gadus turēja galvā šī darba plānu. Pat pēc pašas Ibotsones teiktā, viņai nepatīk "skopums un varas kāre", un viņa bieži savos darbos piegādāja negatīvas rakstzīmes ar šīm īpašībām.
Viņas mīlestība pret savu dzimteni meklējama romānos “Kazanas zvaigzne”, “Vasaras dziesma” un “Burvju flautas” (publicēta arī ar nosaukumu “Negribīgā mantiniece”). Šajās grāmatās notikumi risinās galvenokārt uz Austrijas lauku fona. Yie arī parāda viņas mīlestību pret dabu.
Grāmatas jauniešiem
Ibotsone veidoja arī vairākus darbus pusaudžiem un jauniešiem. Daži no tiem ir veiksmīgi pārpublicēti ar dažādiem nosaukumiem. Rakstniece bija pārsteigta, ka viņas grāmatas tika klasificētas kā pieaugušo literatūra, jo viņa tās rakstīja pusaudžiem. Kopumā viņa uzrakstīja trīs šādas grāmatas: "Slepenā grāfiene" (arī izdota ar nosaukumu "Apakšējo kāpņu grāfiene"), "Gulbju biedrība" un "Burvju flautas" (izdota arī ar nosaukumu "Negribīgā mantiniece").
Pēc 1992. gada sarakstītās Ibotsones grāmatas liecina par rakstnieces atteikšanos no romantiskā fona, kas raksturīga viņas agrīnajiem darbiem pusaudžiem un jauniešiem. Notikumi divos no tiem notiek Eiropā Otrā pasaules kara laikā un atspoguļo rakstnieka personīgo pieredzi. Pirmais šāds romāns “Rīta dāvana” (1993) kļuva par bestselleru. Viņas jaunākais romāns jauniešiem “Vasaras dziesma” (1997) notiek arī Otrā pasaules kara laikā.
Attieksme pret plaģiātu
Kritiķi ir pamanījuši līdzības starp „platformu 13” Ibotsones darbā “The Platform Mystery of 13” (1994) un “platformu 9 un ¾” Dž.K. Roulingas Harija Potera un burvju akmens (1997), kas atrodas arī Kings-Krosa stacijā Londonā. Žurnāliste Amanda Kreiga rakstīja par līdzībām: “Šķiet, ka Ibotsonei bija izcila iespēja ziņot par plaģiātu, jo Dž.K. Roulinga patlaban iesūdz tiesā amerikāņu rakstnieci [Nensiju Staufferi], taču atšķirībā no viņas Ibotsone saka, ka vēlētos viņas [J.K. Roulingas] roku. "Es domāju, ka mēs visi kā rakstnieki aizņemamies viens no otra."
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B1%D0%B1%D0%BE%D1%82%D1%81%D0%BE%D0%BD,_%D0%95%D0%B2%D0%B0
Grāmatas.
Published works - netulkoju.
German language
These translations were published as small books in Switzerland (Zurich: Verlag die Arche).
Der Weihnachtskarpfen (1967) (The Christmas Carp; orig. The great carp Ferdinand)
Am Weihnachtsabend (1968) (On Christmas Eve; orig. A child this day is born)
In den Sternen stand es geschrieben (1971) (In the stars it was written; orig. The stars that tried)
Children's fiction
The Great Ghost Rescue (1975)
Which Witch? (1979)
The Worm & the Toffee Nosed Princess (1983)
The Haunting of Hiram C. Hopgood (1987); later, The Haunting of Hiram (1988) and The Haunting of Granite Falls (2004)
Not Just a Witch (1989)
The Secret of Platform 13 (1994)
Dial-a-Ghost (1996)
Monster Mission (1999); later, and in the US, Island of the Aunts
Journey to the River Sea (2001)
The Star of Kazan (2004)
The Beasts of Clawstone Castle (2005)
The Haunting of Hiram (2008)
The Dragonfly Pool (2008)
The Ogre of Oglefort (2010)
One Dog and his Boy (2010)
The Abominables (London: Marion Lloyd Books, 2012, ISBN 978-1-4071-3297-6), published posthumously
The Island of Aunts (2001)
Adult and young adult fiction
A Countess Below Stairs (1981); later, The Secret Countess (2007)
Magic Flutes (1982); later, The Reluctant Heiress (2009)
A Glove Shop in Vienna: And Other Stories (1984), a collection
A Company of Swans (1985)
Madensky Square (1988)
The Morning Gift (1993)
A Song for Summer (1997)
https://en.wikipedia.org/wiki/Eva_Ibbotson
Fantastikas portālā.
https://www.fantasticfiction.com/i/eva-ibbotson/
Mis Ragana.
Kad Arimanam Briesmīgajam apnika burvestības, viņš ilgi gaidīja savu aizstājēju. Tomēr jaunais burvis, ko pareģoja čigāniete, nekad neparādījās. Palika tikai viena lieta - apprecēt raganu un dzemdēt mantinieku. Bet kuru raganu izvēlēties? Tiek izsludināts konkurss Miss Witch. Kuras burvība izrādās visskaistākā un postošākā, šī dalībniece kļūs par Arimana sievu. Melnās raganas viegli tiek galā ar uzdevumu un demonstrē savu valdzinājumu - dažas ir briesmīgākas par citām. Un kā baltā ragana Belladonna var pārsteigt burvi?