Eiropas čempionāti futbolā. 3. daļa

Eiropas čempionāts futbolā (pazīstams arī kā UEFA Eiropas čempionāts) ir UEFA valstu galvenais futbola turnīrs. Finālturnīrs norisinās ik pēc četriem gadiem, kopš 1960. gada un sākotnēji saukts par Eiropas Nāciju Kausu. Pašreizējais nosaukums ir kopš 1968. gada.

Līdz 1976. gadam finālturnīrā piedalījās četras komandas. Kopš 1980. gada piedalījās astoņas komandas, bet kopš 1996. gada — 16 komandas, kopš 2016. gada - 24 komandas, kas piedalīsies finālturnīrā, noskaidro kvalifikācijas spēlēs. 3. daļa arī veltīti čempionātiem no 2016. gada.

2016. gada Eiropas čempionāts futbolā jeb Euro 2016 bija 15. Eiropas čempionāts, kuru rīko UEFA. Šajā čempionātā piedalījās 24 komandas — par 8 vairāk nekā iepriekšējā. Tas no 2016. gada 10. jūnija līdz 10. jūlijam notika Francijā. Par čempioni kļuva Portugāle.

Rīkotājvalsts izvēle

Kandidatūras izvēle oficiāli sākās 2008. gada 11. decembrī — UEFA atļāva arī divu un pat trīs valstu kopēju kandidēšanu. Tika paredzēts, ka turnīra aizvadīšanai būtu nepieciešami 9 stadioni (plus vēl 3 rezerves), kuriem būtu jābūt darba gatavībā līdz 2014. gada 30. jūnijam. Euro 2016 rīkošanai pieteicās 4 kandidatūras: Francija, Turcija, Itālija un Zviedrijas/Norvēģijas kopīgā kandidatūra. Norvēģija un Zviedrija dalību atsauca 2009. gada nogalē, jo trūka politiskā atbalsta turnīra rīkošanai. No atlikušajām kandidātvalstīm tikai Turcija līdz šim nav rīkojusi Eiropas čempionātu — gan Francija, gan Itālija čempionātu rīkojušas divreiz. Pēc pirmās balsošanas kārtas pēdējo vietu ieņēma Itālijas kandidatūra, otrajā kārtā ar vienas balss pārsvaru pār Turciju uzvarēja Francijas kandidatūra. UEFA prezidents Mišels Platinī saņēma kritiku par izvēli, jo uz jautājumu, ka Šveice saņēma 2008. gada Eiropas čempionāta rīkotājvalsts godu laikā, kad UEFA vadīja Zeps Blaters un tagad — Francija, Platinī atbildēja, ka "Turcija varēs rīkot čempionātu, kad UEFA vadīs turks".

Čempionāta formāts

Čempionātā piedalījās 24 izlases, sadalītas 6 grupās pa 4 komandām katrā. Katras grupas divas labākās komandas un 4 labākās no 6 trešo vietu ieguvējām kvalificējās astotdaļfināliem un izspēlēja standarta izslēgšanas turnīru. Kopumā čempionātā tika aizvadīta 51 spēle.

Sākumā visas 24 komandas tika sadalītas 6 apakšgrupās pa 4 komandām katrā grupā. divas labākās komandas no katras grupas un grupu trešās komandas, kas uzrādījušas labākos rezultātus, tālāk turpināja cīņu pēc olimpiskā principa.

Komandas, kas piedalījās turnīrā bija: Albānija, Anglija, Austrija, Beļģija, Čehija, Francija, Horvātija, Īrija, Islande, Itālija, Krievija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Spānija, Šveice, Turcija, Ukraina, Ungārija, Vācija, Velsa, Ziemeļīrija, Zviedrija.

Astotdaļfinālā uzvarēja: Beļģija, Francija, Islande, Itālija, Polija, Portugāle, Vācija, Velsa, ceturtdaļfinālā uzvarēja: Francija, Portugāle, Vācija, Velsa, pusfinālā uzvarēja Francija un Portugāle, kas finālā arī kļuva par čempioni.

https://lv.wikipedia.org/wiki/2016._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ts_futbol%C4%81

2020. gada Eiropas čempionāts futbolā jeb Euro 2020 bija 16. Eiropas čempionāts futbolā, kuru rīko UEFA. Par čempioni kļuva Itālija.

Turnīrs tika aizvadīts 11 Eiropas valstu 11 pilsētās no 2021. gada 11. jūnija līdz 11. jūlijam. Sākotnēji čempionātu bija plānots aizvadīt no 2020. gada 12. jūnija līdz 12 jūlijam, taču globālās COVID-19 pandēmijas dēļ tas tika pārcelts gadu vēlāk. Fināla spēli aizvadīja Vemblija stadionā, Londonā. Bijušais UEFA prezidents Mišels Platinī kā iemeslu rīkot turnīru dažādās valstīs nosaucis UEFA 60 gadu jubilejas svinības. Finālturnīrā piedalās 24 valstu izlases.

Turnīra rīkošana vairāku valstu pilsētās tika apstiprināta 2012. gada decembrī, kad arī tika paziņots, ka spēļu rīkošana nenozīmēs automātisku valsts izlases kvalificēšanos finālturnīram.

Kvalifikācija

Kvalifikācijas spēles notika no 2019. gada marta līdz 2020. gada novembrim. 55 izlases tika sadalītas 10 grupās — 5 grupas pa 6 komandām un 5 grupas pa 5 komandām. Katras grupas divas labākās komandas kvalificējās finālturnīram. Vēl četras finālturnīra izlases tika noskaidrotas izslēgšanas spēlēs, kurās piedalījās 16 komandas pēc 2018.—2019. gada UEFA Nāciju līgas rezultātiem. 

https://lv.wikipedia.org/wiki/2020._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ta_futbol%C4%81_kvalifik%C4%81cija

Rīkotājvalstis: Anglija, Vācija, Itālija, Azerbaidžāna, Krievija, Ungārija, Spānija, Rumānija, Nīderlande, Skotija, Dānija.

Spēļu sistēma bija tāda pati, kā iepriekšējā čempionātā: 6 apakšgrupas pa 4 komandām katrā.

Finālturnīrā piedalījās: Anglija, Austrija, Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Horvātija, Itālija, Krievija, Nīderlande, Polija, Portugāle, Skotija, Slovākija, Somija, Spānija, Šveice, Turcija, Ukraina, Ungārija, Vācija, Velsa, Ziemeļmaķedonija, Zviedrija.

Astotdaļfinālā uzvarēja: Anglija, Beļģija, Čehija, Dānija, Itālija, Spānija, Šveice, Ukraina, ceturtdaļfinālā uzvarēja: Anglija, Dānija, Itālija, Spānija. Pusfinālā uzvarēja: Itālija un Anglija, bet par čempioniem kļuva Itālija.

https://lv.wikipedia.org/wiki/2020._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ts_futbol%C4%81

2024. gada Eiropas čempionāts futbolā, plašāk zināms kā UEFA Euro 2024, bija 17. UEFA Eiropas čempionāts futbolā. Tas bija starptautisks futbola turnīrs, kas Vācijā notika no 2024. gada 14. jūnija līdz 14. jūlijam. Finālturnīrā piedalījās 24 valstu vīriešu futbola izlases no UEFA dalībvalstīm.

Vācija tika izvēlēta par turnīra rīkotājvalsti 2018. gada 27. septembrī, pārspējot citu kandidātu — Turciju. Tā bija trešā reize, kad Vācijā notika Eiropas čempionāta finālturnīra spēles. Pirms tam Rietumvācija rīkoja 1988. gada Eiropas čempionātu, bet 2020. gada čempionātā četras spēles izspēlēja Minhenē (turnīrs norisinājās vairākās valstīs). Spēles aizvadīja 10 stadionos 10 dažādās pilsētās. Fināls norisinājās Berlīnes olimpiskajā stadionā.

24 izlases finālturnīrā sadalīja sešās grupās pa četrām komandām katrā, kur tās sacentās par iekļūšanu izslēgšanas spēļu kārtā. Iepriekšējā čempionāta titula turētāji bija Itālijas futbola izlase. 2024. gada Eiropas čempionāta mērķis bija ne tikai demonstrēt augstākā līmeņa futbolu, bet arī veicināt Eiropas valstu vienotību un sportisko garu. Turnīrs bija gan sporta cienītāju svētki, gan nozīmīgs kultūras notikums, piesaistot līdzjutējus no visas pasaules.

Čempionātā uzvarēja Spānijas izlase, finālā ar 2:1 pieveicot Angliju. Līdz ar to Spānija kļuva par titulētāko Eiropas čempionāta izlasi, izcīnot ceturto titulu tās vēsturē. Par čempionāta vērtīgāko spēlētāju atzina Spānijas futbolistu Rodri. Par labāko jauno spēlētāju atzina Laminu Jamalu, kam dienu pirms fināla palika tikai 17 gadi.

Rīkotājvalsts izvēle

2017. gada 8. martā UEFA paziņoja, ka tikai divas valstis ir pieteikušās rīkot turnīru — Vācija un Turcija. Balsojums par rīkotājvalsts izvēli notika 2018. gada 27. septembrī Nionā, Šveicē. Tajā piedalījās UEFA izpildkomitejas locekļi, rīkotājvalsts apstiprināšanai bija nepieciešams balsu vairākums. Saņemot 12 balsis, par Euro 2024 rīkotāju tika noteikta Vācija.

Kvalifikācija.

Vācija kā turnīra rīkotājvalsts kvalificējās automātiski. Pārējās 23 vietas tika noteiktas kvalifikācijas turnīrā. 20 komandas kvalificējās pēc grupu turnīra, bet trīs vietas finālturnīrā ieguva izslēgšanas (play-off) spēļu uzvarētāji. Grupu turnīrā 53 izlases bija sadalītas 10 grupās — septiņās grupās pa piecām komandām un trīs grupās pa sešām komandām. Finālturnīram kvalificējās grupu pirmo divu vietu ieguvēji. Izslēgšanas spelēs piedalījās 12 izlases pēc 2022.—2023. gada UEFA Nāciju līgas rezultātiem.

Kvalificējušās komandas: Albānija, Anglija, Austrija, Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Gruzija, Horvātija, Itālija, Nīderlande, Portugāle, Rumānija, Serbija, Skotija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Šveice, Turcija, Ukraina, Ungārija, Vācija.

P. S. Šī ir pirmā reize, kad Serbija kvalificējās Eiropas čempionātam. Tomēr FIFA un UEFA uzskata Serbiju par Dienvidslāvijas un Dienvidslāvijas FR (vēlāk — Serbija un Melnkalne) mantinieci. FIFA un UEFA uzskata Čehiju par Čehoslovākijas mantinieci.

Krievijas diskvalifikācija

2022. gada 20. septembrī UEFA izpildkomitejas sanāksmē Hvarā, Horvātijā, tika apstiprināts, ka no kvalifikācijas turnīra tiek izslēgta Krievija, kas bija sekas visu Krievijas komandu diskvalifikācijai pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Tā bija pirmā reize, kopš 2000. gada, kad Krievija nepiedalījās finālrurnīrā.

https://lv.wikipedia.org/wiki/2024._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ta_futbol%C4%81_kvalifik%C4%81cija

Spēļu sistēma bija tāda pati, kā iepriekšējā čempionātā: 6 apakšgrupas pa 4 komandām katrā.

No apakšgrupām tālāk izkļuva: Anglija, Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Gruzija, Itālija, Nīderlande, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Šveice, Turcija, Vācija.

Astotdaļfinālā uzvarēja: Anglija, Francija, Nīderlande, Portugāle, Spānija, Šveice, Turcija, Vācija, ceturtdaļfinālā uzvarēja: Anglija, Francija, Nīderlande, Spānija. Pusfinālā uzvarēja Anglija un Spānija, kas arī kļuva par čempioni.

https://lv.wikipedia.org/wiki/2024._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ts_futbol%C4%81

2028. gada Eiropas čempionāts futbolā jeb Euro 2028 būs 18. Eiropas čempionāts futbolā, ko rīko UEFA. Tas 2028. gada jūnijā un jūlijā notiks Apvienotā Karalistē (Anglijas, Skotijas, Ziemeļīrijas un Velsas futbola asociācijas) un Īrijā.

Šī būs jau trešā reize, kad turnīrs notiks Anglijā. Tā iepriekš rīkoja 1996. gada turnīru un vairākas 2020. gada turnīra spēles, ieskaitot finālu, kas notika Londonā. Tā būs arī otrā reize, kad turnīrs norisinājies Skotijā, kas atsevišķas 2020. gada čempionāta spēles uzņēma Glāzgovā. Pirmo reizi Eiropas čempionāta finālturnīra spēles notiks Ziemeļīrijā, Īrijā un Velsā.

Rīkotājvalstu izvēle

Anglijas, Ziemeļīrijas, Skotijas, Velsas un Īrijas futbola asociācijas savu vienoto kandidatūru čempionāta rīkošanai izvirzīja 2022. gada 7. februārī. 2022. gada martā Krievija paziņoja par kandidēšanu čempionāta rīkošanai, neskatoties uz tai noteiktajām sankcijām par iebrukumu Ukrainā. Tā paša gada 2. maijā UEFA izpildkomiteja atzina šo pieteikumu par neatbilstošu.

2022. gada 23. martā Turcijas Futbola federācija iesniedza pieteikumu čempionāta rīkošanai. Vēlāk tā vienojās ar Itālijas Futbola federāciju par vienotas kandidatūras izvirzīšanu 2032. gada čempionātam. Līdz ar to Turcija 2023. gada 4. oktobrī atsauca savu kandidatūru 2028. gada turnīram, un Apvienotās Karalistes un Īrijas pieteikums palika vienīgā oficiālā kandidatūra. Rīkotājvalstis tika oficiāli apstiprinātas 2023. gada 10. oktobrī.

https://lv.wikipedia.org/wiki/2028._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ts_futbol%C4%81

2032. gada Eiropas čempionāts futbolā jeb Euro 2032 būs 19. Eiropas čempionāts futbolā, ko rīko UEFA. Tas 2032. gada jūnijā un jūlijā notiks Itālijā un Turcijā.

Šī būs jau ceturtā reize, kad turnīrs notiks Itālijā. Tā iepriekš rīkoja 1968. un 1980. gada finālturnīrus, kā arī vairākas spēles 2020. gada čempionātā notika Romā. Tā būs pirmā reize, kad Eiropas čempionāta finālturnīra spēles notiks Turcijā.

Turcija un Itālija par čempionāta rīkotājvalstīm tika oficiāli apstiprinātas 2023. gada 10. oktobrī un paziņotas kopā ar 2028. gada čempionāta rīkotājām. Tā bija vienīgā oficiālā kandidatūra.

https://lv.wikipedia.org/wiki/2032._gada_Eiropas_%C4%8Dempion%C4%81ts_futbol%C4%81