Džons Vindems. Krakens mostas. Tīmeklis

Ieskats autora daiļradē.

John Wyndham.

Valsts: Lielbritānija

Dzimis: 1903. gada 10. jūlijā

Miris: 1969. gada 11. martā

Īstais vārds:

Džons Vindhems Pārks Lūkass Beinons Heriss

Citi pseidonīmi:

Džons B Heriss

Džons Beinons

Lūkass Pārks

Vindems Pārks

Džons Beinons Heriss

Džonsons Heriss

Džons Vindems Pārks Lūkass Beinons Heriss dzimis 1903. gada 10. jūlijā laukos, netālu no Noulas ciema Vorvikšīrā. Pēc tam viņš kā pseidonīmus izmantoja sava īstā vārda atvasinājumus: Džons Beinons, Džons Beinons Heriss, Džonsons Heriss, Lūkass Pārks, Vindems Pārks un patiesībā Džons Vindems.

Viņa vecāki, advokāts Džordžs Beinons Heriss un Ģertrūde Pārksa izšķīrās, kad Vindemam bija tikai 8 gadi. Tā kā viņa māte bieži pārvietojās no pilsētas uz pilsētu, viņš mainīja pat 8 skolas, pirms absolvēja vienu no tām: internātskolu Pītersfīldā, Hempšīrā. Pēc tam jaunais Heriss nolēma sekot sava tēva pēdās, taču neizturēja iestājeksāmenus Oksfordas universitātes Juridiskajā fakultātē. Vecāku atstātais mazais mantojums nebija ilgs, un Heriss sāka meklēt darbu. Izmēģinājis sevi kā reklāmas aģents, viņš ātri zaudēja interesi par šo biznesu, bet arvien vairāk sāka interesēties par literatūru, kas kļuva par vienīgo viņa dzīvē.

Topošais Džons Vindems sāka rakstīt tālajis 20. gados, bet viņa profesionālās karjeras sākums datējams ar 1931. gada maiju. Toreiz amerikāņu zinātniskās fantastikas žurnālā "Wonder Stories" tika publicēts pirmais debitants stāsts "Pasauļu apmaiņa", kas tika parakstīts. autors Džons Beinons Heriss. Šajā agrīnajā Vindhema daiļrades periodā ir iekļauti daudzi romāni un stāsti, kas vēlāk atkārtoti izdoti trīs pēcnāves kolekcijās – "Time Wanderers" (1973), "Sleepers on Mars" (1973) un "Exiles on Esperus" (1979), kā arī divi romāni, kas tika izdoti Anglijā atsevišķi. izdevumi: "Pazemes labirintu gūstekņi" (1935) un "Hare to Mars" (1936). Jaunpienācēja literārais sākums bija pamanāms uz kopējā fona, taču nesolīja spožu nākotni.

Harisa likteni kājām gaisā apgrieza karš. Kad viņš sasniedza Lielbritānijas krastus, jaunais rakstnieks devās uz fronti. Viņš dienēja armijā par signalizatoru un piedalījās sabiedroto desantā Normandijas piekrastē. Topošais Džons Vindhems, redzējis pietiekami daudz no kara asinīm, nāves un iznīcināšanas, to visu labi atcerējās un pēc tam stāstīja savā darbā.

Rakstnieka slavu atnesa viņa trešais romāns, kas pirmo reizi parakstīts ar pseidonīmu Džons Vindems, tagad atzīts par žanra klasiku, "Trifīdu diena" (1951). Tam sekoja romāni "The Kraken Awakens" (1953), "The Dollies" (1955), "The Midwich Cuckoos" (1957).

Grāmatu panākumi pārsniedza visas cerības, neskatoties uz lielo kritikas daudzumu, kas pret tām izskanēja. Tā Vindema kolēģis un tautietis, slavenais britu zinātniskās fantastikas rakstnieks un literatūras vēsturnieks Braiens Aldiss izteicies, ka Vindema romāni "bija pilnīgi bez idejām, bet viegli lasāmi, pateicoties kuriem tie ieguva milzīgu lasītāju loku, kas izbaudīja omulīgas katastrofas". Tomēr autora pastorālās angļu valodas izmantošanai ir spēcīgs iemesls: Vindema norāda, ka apokalipse var notikt jebkurā laikā un šobrīd tā var notikt kādā mierīgā ciematā. Vindema rakstīšanas satraucošā patiesība ir atdzīvinājusi visas murga pazīmes. Patiešām, Vindema darba spēks nav globālo katastrofu un tam sekojošās izdzīvojušo saujiņas Robinsonādes attēlojumā: tas tika aprakstīts simtiem reižu pirms Vindema, un daudzi, tostarp tautieši, vēl iespaidīgāk, bet, galvenais, izcila literatūra. Citiem vārdiem sakot, stilā, valodā, noskaņā, spilgti vizuāli attēli, labi izvēlēts stāstījuma temps, precīzi psiholoģiski portreti un atturīgs optimisms. Lasītāja uzmanības piesaistīšanas burvība – bez ārējiem efektiem, bez verbālās pirotehnikas – Džonam Vindemam, protams, piederēja.

Papildus iepriekš apskatītajiem galvenajiem romāniem autors sarakstījis savstarpēji saistītu īsu stāstu ciklu par kosmosa izpēti "Kosmosa aicinājums" (1959), romānu "Pie visa vainīgs ķērpis" (1960), stāstu "Čoki " (1968) un pēcnāves publicēto romānu "Tīmeklis" (1979). Vindems ieguva arī īsās formas meistara reputāciju. Daudzi viņa stāsti un romāni, kas apkopoja krājumus “Žizele” (1954), “Pasakas par zoseni un ņirgāšanos” (1956), “Laika sēklas” (1956), “Iet pie skudras” (1961) un citus, kas tagad pamatoti tiek klasificēti kā klasika. ..

Tieši šajos stāstos autors pirmo reizi lieto paša izdomāto terminu - "hronoklazms", ar to saprotot konkrētu laika paradoksu. Tagad šis neoloģisms ir kļuvis tik ierasts, ka tikai daži zinātniskās fantastikas pazinēji zina, ka Vindems to izgudroja.

Pēc viņa 50. gadu galveno romānu galvenā triumfa Vindems nepārstāja rakstīt, taču ar mazākiem panākumiem un mazāku intensitāti. Un viņš dzīvoja sava veida iedomības un savrupības dzīvi. Par viņa personīgo dzīvi zināms ļoti maz: sešdesmitajos gados viņš izveidoja ģimeni, tikai pēc 60. dzimšanas dienas nosvinēšanas apprecējās ar kādu Greisu Vilsoni. Diemžēl viņa laulībai nebija lemts ilgi pastāvēt. 1969. gada 11. martā 66 gadus vecais angļu fantastikas veterāns nomira savās mājās Pītersfīldā, tajā pašā pilsētā, kurā viņš absolvēja vidusskolu.

Džona Vindema grāmatas nekad nav bijušas literāras vai masu literāras sensācijas, ieguvušas balvas, skandālus vai kulta statusu. Bet tie vienmēr tika atkārtoti publicēti, iekļauti skolu un universitāšu literatūras kursos un nemainīgi 20. gadsimta fantastiskās literatūras reprezentatīvāko piemēru sarakstos.

https://www.goodreads.com/author/show/36332.John_Wyndham

Krakens mostas. The Kraken Wakes

Daudzu valstu gaisa telpā pamanīti neidentificēti lidojoši objekti, kas Atlantijas okeāna reģionā pazūd bez pēdām. Drīz pēc šiem noslēpumainajiem lidojumiem avarēja vairāki pasažieru laineri. Traģiski beidzas arī vesela virkne zemūdens izpētes darbi. Kas tas ir – nākamajam lielvaru vai cilvēces konfrontācijas posmam būs jāsastopas ar naidīgu ārpuszemes inteliģenci? BBC žurnālists Maikls Vatsons un viņa sieva cenšas gūt atbildes uz šiem jautājumiem.

https://www.goodreads.com/book/show/91092.The_Kraken_Wakes

Tīmeklis. Web

Kāds bagāts angļu lords vecumdienās nopērk neapdzīvotu salu Klusajā okeānā, lai tajā apmestos uz dzīvi. Kad uz salas ierodas pirmie kolonisti, viņi saskaras ar problēmu, kas no pirmā acu uzmetiena šķiet nekaitīga. Tomēr drīz šī problēma kolonistiem nodara neatgriezenisku kaitējumu.

https://www.goodreads.com/book/show/163915.Web

Par autora slavenāko romānu "Trifīdu diena" un autoru raksts jau ir bijis. https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/dzons-vindems-pie-visa-ir-vainigi-kerpji

Minētā grāmata krievu valodā iznākusi pirms kara.