Diāna Seterfīlda. Kamēr tek upe. Diane Setterfield. Once Upon a River

Pirmo reizi krievu valodā – jaunākais autores Diānas Seterfīldas – slavenā “Trīspadsmitā stāsta”, kas atzīts par mūsdienu angļu prozas meistardarbu, tas esot spiedis kritiķus sākt runāt par Britu romāna zelta laikmeta atgriešanos, romans, ko apdveš Šarlotes un Emīlijas Brontē un Dafnes Dimorjē vārdi, romans, kas tulkots visa pasaulē 40 valodās ar kopējo tirāžu virs 3 miljoni eksemplāru

Pašā tumšākajā un garākajā gada naktī, ziemas Saulgriežos, senā traktierī “Gulbis” Temzas krastā ieveļas savainots svešinieks ar mirušu meiteni rokās. Taču pēc pāris stundām meitenīte izrādās dzīva. Kas tas ir – brīnums? Vai burvestība? Vai arī var atrast zinātnisku skaidrojumu? Galvenais – kas viņa ir? Vai pirms diviem gadiem pazudusī mistera un misis Voganu meita? Vai arī fermera Roberta Ārmstronga mazmeita, par kuras eksistenci viņš ir uzzinājis pavisam nesen un nav paguvis vēl sastapt? “Gulbis” ir tikai sens apkaimes traktieris; jau sen te ierodas tikai tāpēc, lai klausītos un stāstītu stāstus – nesenus anekdotiskus notikumus vai senas teiksmas un leģendas, vai brīnumpasakas. Tā kā arī stastam par noslēpumaino meiteni ir jāieaužas audumā, ko pieredzējuši stāstnieki auž jau daudzus gadsimtus…

https://gramatas.wordpress.com/2013/09/28/trispadsmitais-stasts-diana-seterfilda/

https://www.livelib.ru/book/1003001747-poka-techet-reka-diana-setterfild

Tas bija trešais viņas romāns. Par autori pēc viņas pirmā romāna.

Bibliogrāfija.

2006 — The Thirteenth Tale 2013 (liekas, iznācis arī latviešu valodā), 2013 — Bellman and Black, 2013 — The Princess and the Pea: A Very Short Tale, 2019 — «Once Upon a River»

Biogrāfija.

Diāna Seterfīlda (angļu Diane Setterfield; dzimusi 1964. gada 22. augustā, Berkšīrā) — angļu rakstniece, gotisko tradīciju turpinātāja. Viņas debijas romāns „Trīspadsmitais stāsts” kļuva par bestselleru № 1 «New York Times» versijā — tas ir paraugs brīnumainajai augšupejai, kādu Eiropas literatūra nav zinājusi jau vairākas desmitgades.

Smagas izdevniecību izsoles rezultātā, tiesības uz pirmo Saterfīldas romānu nopirka par iesācējam autoram nepieredzētu naudu: 800 tūkstoši mārciņu avansā par britu izdevumu un miljons dolāru – par amerikāņu. Pirms savas rakstnieces karjeras sākuma Diāna Seterfīlda pasniedza franču literatūru Bristoles Universitātē. Tagad viņa dzīvo Jorkšīrā ar vīru un četriem kaķiem un strādā pie sava otrā romāna. Diāna Saterfīlda, kā īsta sieviete, nemīl runāt par savu vecumu. Ir zināms, ka viņai ir ap 40. Protams, ka viņai ir tiesības uz noslēpumu, ne tikai kā sievietei, bet arī kā paša slavenākā mūsdienu „gotiskā romāna” autorei. Spriežot pēc kritiķu sajūsminātām atsauksmēm, viņai ir izdevies atgriezt šim žanram bijušo slavu, kas nedaudz bija izbalējusi kopš Dafnes di Morjē laikiem. Kas vēl ir zināms par viņu?

Diāna bija vecākā no trīs māsām... taču nesteidzieties meklēt paralēles ar romāna sižetu. Vienā no intervijām rakstniece sacīja, ka ienīdīs katru, kurš iedomāsies izveidot tādu analoģiju. Kaut arī, pēc viņas vārdiem, viena no viņas māsām, izlasot romānu, atrada vajadzību atvainotieds par to, ka 6 gadu vecumā ir iesitusi viņai ar magnetofonu pa galvu. Diānas mīļākā grāmata no bērnības bija Šarlotes Brontē „Džeina Eira” – ne velti mēs satiekam viņu katrā nozīmīgākajā „Trīspadsmitā stāsta” sižeta pagriezienā. Taču, kā atzīst autore, viņu ne ļoti ieinteresēja guvernantes stāsts, kura iziet pie vīra – sava kunga. Viņas sirdī uz visiem laikiem paliek mazā Džeina – pamestais, nevēlētais bērns, kurš atrod draudzību, lai drīz vien to pazaudētu... Lasīšana ir viņas galvenā kaislība joprojām, tas pat nedaudz biedē Diānu. Viņa pat sāk sev jautāt – vai lasīšanas kāre nav rada kārei pēc alkohola vai narkotiskais atkarībai? Tomēr šī atkarība nemaisa Diānai izveidot zinātnieces karjeru, specializējoties Francijas XX gadsimta literatūrā. Viņa pēta Andrē Žida dzīvi un daiļradi un pasniedza universitātē, taču... nejutās laimīga. Vienīgais, gaišais moments pa dienu viņai bija tās stundas, ko viņai izdevās veltīt lasīšanai. Kaut kādā momentā situācija viņai rādījās absurda – viņa pēta svešu biogrāfiju, vada citu – savu studentu – dzīves, taču tajā pašā laikā nezina, kā sakārtot savu dzīvi. Kā katrs lasīt mīlētājs, viņa vienmēr ir vēlējusies uzrakstīt savu grāmatu, taču viņa neiedrošinājās, domājot, ka rakstnieks – noteikti ir neordinārs cilvēks. Pati viņa sevi uzskatīja par visai viduvēju personu. Taču atnāca brīdis, kad viņa sev pateica: autora persona var būt parasta, taču grāmata – neticama. Un viņa sāka rakstīt savu neticamo grāmatu...

https://www.livelib.ru/author/198413-diana-setterfild

Mājaslapa.

https://www.dianesetterfield.com/books/once-upon-a-river/

Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Diane_Setterfield