Parīzē vairāk nekā 190 valstu pārstāvji cenšas panākt vienošanos par siltumnīcefektu radošo gāzu emisiju samazināšanu un klimata samitā viesojas arī Latvijas delegācija. Kamēr studijā Doma laukumā stāstām par klimata pārmaiņām no zinātnes perspektīvas raugoties, Latvijas delegācija ir klāt lēmumu pieņemšanas brīdī. Kas notiek samitā un kāda ir Latvijas loma tajā, vaicājam Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Klimata pārmaiņu departamenta direktorei Ilzei Prūsei.
Biogāzes ražošana un izmantošana
Rūgstot kūtsmēsliem, notekūdeņiem, zaļai biomasai un citiem organiskiem atkritumiem dabiskā procesā veidojas gāze - dabiskas siltumenerģijas, elektrības un degvielas avots. Kā izskatās vienā no 59 Latvijas biogāzes ražotnēm un kā notiek minētais process, skaidro Latvijas biogāzes asociācijas valdes priekšsēdētājs Andis Kārkliņš un biogāzes stacijas „Zaļā Mārupe” vadītājs Diks Bērziņš.
Multimiljardieru iniciatīva ar mērķi finansēt jaunas tīras enerģijas tehnoloģijas
Kamēr politiķi un uzņēmēji pulcējas Parīzē un Amerikas Savienoto Valstu Senātā republikāņi un demokrāti lauž šķēpus par vides politiku turpmākajās desmitgadēs, ir cilvēki, kas jau ir pieņēmuši konkrētus lēmumus, un tie ir cilvēki, kuriem neviena vara nav šķērslis, jo – pavisam vienkārši – viņi ir vieni no turīgākajiem pasaules uzņēmējiem. Facebook dibinātājs Marks Cukerbergs, Microsoft dibinātājs Bils Geits, Virgin līderis Ričards Brensons un Ķīnas biznesa magnāts, interneta kompānijas Alibabas vadītājs Džeks Ma vienojušies multimiljardieru iniciatīvā ar mērķi finansēt jaunas tīras enerģijas tehnoloģijas. Viņiem līdzās ir vēl 27 augsta līmeņa investori, kuri ir nodevušies tīras enerģijas idejām ārpus zinātniskajām laboratorijām un ir gatavi sniegt savu finansiālo artavu, lai šādus videi draudzīgākus enerģētikas risinājums beidzot ieviestu tirgū. Lai cik cēli tas izklausītos, tomēr nevar aizmirst, ka tie ir uzņēmēji, kas veido šādu iniciatīvu, un tās mērķis ir ne tikai radīt videi draudzīgākas iespējas patērētāju vidū, bet arīdzan nopelnīt. Bils Geits norādījis, ka, pateicoties šai iniciatīvai, atjaunojamā enerģija būs viens no labākajiem veidiem, kā investēt savus līdzekļus, lai nopelnītu. Tas, ja investors vēlas nopelnīt, nav nekas peļams, un tas netraucē ideju tālākai attīstīšanai un ieviešanai tirgū. Miljardieri iecerējuši finansiāli atbalstīt arī ilglaicīgus atjaunojamās enerģijas izpētes projektus, kurus valdības vai dažādi fondi parasti nefinansē.
Vienlaikus ar līdzīgu paziņojumu atbalstīt atjaunojamos enerģijas resursus klajā nākušas 19 valstis, kas apvienojušās iniciatīvā ar nosaukumu „Misija inovācija”. Šo valstu vidū ir gan ASV un Ķīna, gan arī Indija. Šīs valstis paziņojušas par vēlmi vairāk līdzekļu investēt tīrās enerģijas izpētē. Parakstot īpašu vienošanos, valstis apņēmušās šiem mērķiem turpmāko piecu gadu laikā dubultot līdzšinējo finansējuma apjomu.