Pasaules literatūras klasiķis, viens no izcilākajiem 19. gadsimta prozaiķiem, viņš savas dzīves laikā kļuva par populārāko rakstnieku angļu valodā. Dikensa darbi tiek uzskatīti par reālisma virsotni, taču viņa romānos tika atspoguļoti gan sentimentāli, gan pasaku principi. Dikensa slavenākie romāni: "Pikvika kluba piezīmes", "Olivers Tvists", "Nikolass Niklbijs", "Dāvids Koperfīlds", "Saltais nams", "Stāsts par divām pilsētām", "Mūsu kopīgais draugs", "Lielās cerības", "Edvīna Drūda noslēpums".
„Senlietu tirgotava” ir Čārlza Dikensa romāns, kas pirmo reizi tika publicēts 1840.–1841.
Sižets
Romāna galvenā varone ir meitene vārdā Nellija Trenta. Viņas vectēvs, antikvariāta īpašnieks, bankrotēja un bija spiests ar mazmeitu klīst pa Angliju.
Uztvere
Pirmā “The Old Curiosity Shop” publikācija izraisīja patiesu sensāciju visā angliski runājošajā pasaulē. Lasītāji ar nepacietību gaidīja katru romāna nodaļu, kas tika publicēta laikrakstā nedēļas numuru veidā. Zināms, ka Ņujorkas iedzīvotāji 1841. gadā, kad ieradās avīžu krava ar pēdējo nodaļu, štūrmēja piekrasti. Karaliene Viktorija arī izlasīja romānu, nodēvējot to par "ļoti interesantu un gudri uzrakstītu". Daniels O'Konels, izlasījis pēdējo nodaļu, kurā Nellija mirst, izplūda asarās un izmeta grāmatu pa logu vilcienam, kurā viņš brauca.
Ričards Svinbērns Nelliju nodēvēja par "Tik maz ticamu briesmoni kā bērns ar divām galvām". Slavenākais žurnāla “The Curiosity Shop” kritiķis bija Oskars Vailds, kurš rakstīja, ka “būtu vajadzīga akmens sirds, lai izlasītu par mazās Nellijas nāvi, neizplūstot asarās... no smiekliem”.
Filmu adaptācijas
Romāns kļuva par literāro pamatu divām mēmā filmām (1914. un 1921.), kā arī vairākiem televīzijas miniseriāliem.
Dati no Vikipēdijas.
No anotācijas.
„Senlietu tirgotava” ir reālistiska vēstījuma un pasakas apvienojums ar gotikas elementiem, dīvainiem un groteskiem personāžiem, drūmiem noslēpumiem. Romāna varoņi ir „bezgalīgi mīļa rakstura” mazā meitenīte Nellija, viņas vectēvs – jucis kāršu spēlmanis – sapņotājs – un viņus vajājošs cietsirdīgs punduris, naudas aizdevējs Kvilpe, tas risina mūžīgo labā un ļaunā pretnostatījuma tēmu. Viens no pašiem aizkustinošākajiem Dikensa romāniem.
Visvairāk kā fantāzija zināma
«Ziemassvētku dziesma: Ziemassvētku stāsts ar spokiem» (angļu. A Christmas Carol in Prose, Being a Ghost Story of Christmas), psrasti tiek saukts par «Ziemassvētku dziesmu» (angļu. A Christmas Carol) —
britu rakstnieka Čārlza Dikensa pasaka, kas publicēta 1843. gadā. Sastāv no piecām nodaļām, kuras autors sauc par “strofām”.
Dikensa "A Christmas Carols" ir kļuvis par vienu no populārākajiem stāstiem par Ziemassvētkiem Lielbritānijā un ārpus tās.
Turpat.
Autora darbi oriģinālā. https://openlibrary.org/search?q=by+Charles+Dickens/
Džordžs Orvels par Čārlzu Dikensu.
https://orwell.ru/library/reviews/dickens/russian/r_chd
Rakstnieka biogrāfija no Vikipēdijas.
Dikenss piedzima Portsmutā, Anglijā, Džona Dikensa ģimenē. Viņa tēvs bija sīks ierēdnis, kas kalpoja Portsmutas dokos. Kad Dikensam bija pieci gadi, ģimene pārcēlās uz Četemu Kentā, kad viņam bija desmit — uz Londonu. Bērnībā viņš daudz laika pavadīja brīvā dabā un bieži lasīja, turklāt īpaši bija iecienījis Tobiasa Smoleta un Henrija Fīldinga pikareskos romānus. Viņa ģimene bija vidēji pārtikusi, un Dikenss kādu brīdi izglītojās privātā skolā un pat uzrakstīja traģēdiju "Misnars, Indijas sultāns" (Misnar, the Sultan of India), taču tas mainījās, kas viņa tēvs, iztērējis pārāk daudz naudas sava sociālā stāvokļa uzturēšanai, nokļuva Māršelsijas parādu cietumā. Dikensam bija jāsāk strādāt 12 gadu vecumā, un viņš uzsāka darbu apavu ziedes fabrikā, kur strādāja 10 stundas dienā. Dikensa uzdevums bija līmēt etiķetes uz apavu ziedes trauciņiem.
1825. gadā Dikenss sāka mācīties Velingtonhausas Akadēmijā, bet 1827. gada maijā sāka strādāt par rakstvedi advokāta kantorī (ar iespējām vēlāk kļūt par juristu), taču jurisprudence viņam nepatika un viņš kļuva par reportieri. Dikenss rakstīja par politiku un darba sakarā daudz ceļoja. No 1831.-1834. gadam viņš bija parlamenta reportieris. 1832. gadā Dikenss apsvēra iespēju kļūt par reportieri, taču slimības dēļ neieradās uz noklausīšanos Kovengārdenas teātrī.
1833. gadā Dikenss publicēja savu pirmo stāstu, A Dinner at Poplar Walk, gadu vēlāk - kļuva par The Morning Chronicle reportieri un savus stāstu publicēja jau vairākos periodikas izdevumos. 1836. gadā Dikenss apkopoja savus iepriekšpublicētos stāstus savā pirmajā grāmatā, "Boza stāsti un apraksti" (Sketches by Boz). Pēc dažiem mēnešiem viņš apprecēja Ketrīnu Hogārtu, ar kuru bija iepazinies pirms diviem gadiem. Tajā pašā laikā viņš sāka arī turpinājumos publicēt "Pikvika kluba piezīmes". Tas guva sensacionālus panākumus un padarīja autoru slavenu. Darbu "Boza stāsti un apraksti" izdeva atkārtoti. Dikenss pameta The Morning Chronicle un kļuva par Bentley's Miscellany redaktoru.
1837. gada janvārī piedzima pirmais no Dikensa 10 bērniem. Jūlijā viņš pirmoreiz devās ceļojumā uz kontinentālo Eiropu. Bentley's Miscellany turpinājumos sāka publicēt romānu "Olivers Tvists", vēlāk — arī romānu "Nikolass Niklbijs". 1839. gadā Dikenss pameta redaktora amatu Bentley's Miscellany un pēc gada sāka turpinājumos izdot romānu "Senlietu tirgotava" (The Old Curiosity Shop) izdevumā Master Humphrey's Clock.
1842. gadā Dikenss devās pusgadu ilgā ceļojumā pa ASV, gadu vēlāk sērijās publicēja romānu "Martins Čezlvits" un (decembrī) stāstu "Ziemassvētku dziesma" (A Christmas Carol). 1844. gadā kopā ar ģimeni pārcēlās uz Itāliju, kur pavadīja gadu. Atgriezies Londonā, viņš režisēja izrādi Every Man in His Humour un tajā arī tēloja. 1846. gadā viņš brīdi dzīvoja Šveicē, brīdi — Parīzē.
1849. gadā turpinājumos sāka publicēt romānu "Dāvids Koperfīlds". Pēc gada Dikenss nodibināja un bija redaktors žurnālam Household Words. 1855. gadā viņš uz pusgadu pārcēlās uz Parīzi. 1858. gadā Dikenss izšķīrās no savas sievas. Vēl pēc gada viņš nodibināja izdevumu All the Year Round.
1865. gadā Dikenss cieta vilciena katastrofā, kur guva nelielus ievainojumus. 1870. gada janvārī viņš veica pēdējo lasījumu sēriju Londonā. 9. martā viņu pieņēma karaliene Viktorija. 9. jūnijā Dikenss Godshilā nomira no asinsizplūduma smadzenēs.