Busted! Raidījums "MythBusters"_1

Alekseja Jonova raksts no "Mir fantastiki", 2016. gada 1. numura. Nobeigums.

Kanāls "Discovery" slēdz savu pašu sekmīgāko raidījumu - "MythBusters". Pusotra desmita gadu laikā tā vadītāji Ādams Sevidžs un Džeimijs Hainemans ir izveidojuši divus ar pusi simtus epizožu, veikuši gandrīz trīs tūkstošus eksperimentu, apstiprinājuši vai apgāzuši ap tūkstoti maldu un pilsētas leģendu, un iztaisījuši apmēram 900 sprādzienus. "Mir fantastiki" godina raidījumu, pēta tā vēsturi, domā par popularitātes noslēpumu, min slēgšanas iemeslus, iepazīstina ar vadītājiem un atceras labākos raidījumus.

Vadītāji.

Adams Sevidžs. Jautrs un enerģisks cilvēks, kas veic šaubīgus eksperimentus tikai joka pēc. Valkā filca cepuri.

Ārpus „Grāvējiem” paspējis pastrādāt par kinomehāniķi, animatoru, galdnieku, spēļu izstrādātāju, metinātāju, ainavu dizaineri. Bet galvenais – par specefektu meistaru filmās „Galaktiku meklējot”, „Matrice: Pārlādēšana”, „Terminators 3” un „Zvaigžņu kari. Epizode I: Apslēptie draudi”. Kopā ar Džeimiju nospēlēja epizodiskas lomas filmā „Darvina prēmija” un seriālā „C.S.I.: Nozieguma vieta”. Pasniedza modelēšanu Sanfrancisko Mākslas akadēmijā. Portāla Tested.com redaktors un autors.

Džeimijs Hainemans. Neaizvietojams raidījuma vadītājs. Kalpo par saprāta balsi. Mierīgs, nopietns. Valkā melnu bereti un nevainojami tīrus, baltus kreklus, skuj pliku galvu. Toties ir biezas, valzirga ūsas.

Ārpus „Grāvējiem” ir specefektu meistars, nodibinājis darbnīcu „M5 Industries”, tās paviljonos arī galvenokārt tiek uzņemti „Grāvēji”. Strādājis pie filmām „Matrice” un „Zvaigžņu kari. Epizode I: Apslēptie draudi”. Piedalījies šova „Robotu kaujas” radīšanā, kam uzbūvējis robotu Blendo. Pasniedz dabaszinātnes vidusskolā. Ir bakalaura grāds krievu literatūrā, māk lasīt krievu valodā. Portāla Tested.com redaktors un autors.

Salvatore „Torijs” Beleči. Neaizvietojams „komandas” loceklis, kurš nereti izpilda pašus bīstamākos un riskantākos trikus.

Ārpus „Grāvējiem” specefektu meistars un modelists. No bērnības mīl uguni, pat no visa, kas bijis, uzkonstruējis ugunsmetēju un nejauši aizdedzinājis savu māju. 1994. gadā atnācis uz Hainemana kompāniju „M5 Industries”. Taisījis specefektus filmām „Matrice”, „Van Helsings”, „Pīters Pens”, „Zvaigžņu desants” un „Galaktiku meklējot”. Astoņus gadus nostrādājis Džordža Lukasa studijā „Industrial Light and Magic”, kur veidojis zvaigžņu kuģu un sacīkšu mašīnu modeļus „Zvaigžņu kariem”. Uzņem īsmetrāžas kino, viņa filma „Smilšu trieciennieks” tika rādīta kanālā „Syfy”. Trīs gadus vadīja programmu „Punkin Chunkin” kanālā „Science Channel”. No 2015. gada vada šovu „Thrill Factor” kanālā „Travel Channel”.

Kerija Bairona. 2009. gadā uz laiku pameta šovu, aizejot dekrēta atvaļinājumā.

Ārpus „Grāvējiem”: līdz viņiem Kerijai bija maza pieredze, strādājot TV, taču, pateicoties šovam, 2010. gadā Bairona ieguva pati savu šovu „Head Rush” telekanālā „Science Channel”. Tumēr, tads ilga tikai pusotru sezonu. Bija līdzvadītāja Torija Beleči šovā „Punkin Chunkin” kanālā „Science Channel”, tagad kopā ar viņu vada „Thrill Factor”. Aizraujas ar glezniecību un skulptūru, saka, ka rada vairākus mākslas darbus katru dienu.

Grants Imahara. Pēdējais no jaunpienācējiem, „zeļļu” sastāvā, ienāca „Grāvējos” trešās sezonas beigās. Torijs un Kerija sauc Grantu par gīku, un ne velti: viņš ir programmētājs un fantastikas fans. Šovā viņš veic darbu, kas saistīts ar datoriem un taisa robotus.

Ārpus „Grāvējiem”: robotehnikas speciālists. Deviņus gadus pavadījis „Industrial Light and Magic”, strādājis pie filmām „Juras perioda parks 2”, „Mākslīgais intelekts”, „Galaktiku meklējot”, „Terminators 3”, „Matrice: Pārlādēšana” un „Van Helsings”.  Tieši Grants radīja jauno R2-D2 modeli „Zvaigžņu karu” prikveliem. Pazīmējies seriālā „Eurika”, tēlojis misteru Sulu web-seriālā „Star Trek Cuntinues” un leitnantu Masaru fanu filmā „Star Trek Renegades”. Pēc aiziešanas no „Grāvējiem” strādā „McDonald’s”, atbildot uz jautājumiem par ēdiena kvalitāti.

Basters. Kraštestu manekens. Tiek izmantots eksperimentos, kas saistīti ar dzīvības risku. Ne reizi vien gājis bojā, lauzis visu, ko vien var iedomāties un ticis remontēts. Filmēšanas gados Basters ne reiz vien ir izjaukts un savākts pilnībā pa jaunam, reiz vecais modelis ir sūtīts pensijā, viņa vietā ir paņemts Basters 2.0. Šova vadītāji izturas pret Basteru kā pret dzīvu komandas locekli.

Ārpus „Grāvējiem”: nav manīts.

Labākie izlaidumi.

„LĪMLENTAS SALA”.

Ādams un Džeime mēģina izdzīvot neapdzīvotā salā, izmantojot tikai izolācijas lenti. Ar tās palīdzību viņiem nāksies iegūt ūdeni, ēdamo, uguni, izgatavot apģērbu, iztaisīt patvērumu un beidzot, salīmēt laivu un aizpeldēt projām.

„KOLA UN MENTOSS”.

Klasisks piemērs tam, kā „Grāvēji” pārbauda populāru internetmēmu. Ādams un Džeimijs paskaidro, kāpēc kolas un „Mentosa” maisījums ir tik nāvējošs, bet pēc tam pamatīgi izklaidējas, uzspridzinot dažādas lietas ar tā palīdzību.

„HOLIVUDAS PĀRBAUDE”.

Visi izlaidumi, kas saistās ar Holivudas filmām, skatītāju vidū bija īpaši populāri. Konkrēti minētajā Ādams, Džeimijs un kompānija pārbaudīja, vai var aizdedzināt izlietu benzīnu ar cigareti (ka „Cietajā riekstā”), izlauzt koka durvis, atšaut slēdzeni un izlidot caur stiklu bez jebkādām traumām.

„MAKGAIVERA MĪTI”.

„Slepenais aģents Makgaivers” – ir kulta statusu ieguvis astoņdesmito gadu seriāls par superaģentu, kurš spēj uzbūvēt no tā, kas ir pie rokas, visu, ko vien vēlas. „Grāvēji” pierāda, ka reālā dzīvē daudzi Makgaivera izgudrojumi nestrādā. Piemērām, nevar uzbūvēt lidojošu lidmašīnu no bambusa, atkrituma maisiem, saspraudēm un cementa jaucēju. Taču pamēģināt bija vērts!

„MĪTI PAR VODKU”.

„Grāvēji” pārbaudīja dažādus mītus par vodku: no pieņēmuma, ka ar tās palīdzību var tikt vaļā no sliktas elpas (var!), līdz idejai, ka ar ogles filtriem var pārvērst sliktu degvīnu par labu (nevar!).

„NASA UZ MĒNESS”.

Speciāla sērija, kas veltīta programmai „Apollo” un amerikāņu ekspedīcijām uz Mēness. „Grāvēji” pierāda, ka amerikāņi patiešām ir uz turieni lidojuši un vairums fotogrāfiju patiešām ir uzņemtas uz Mēness. Skeptiķus tas, protams, nepārliecināja, un internetā fotogrāfi joprojām strīdas, vai metodes, kas pielietotas fotogrāfiju pārbaudē, ir bijušas pareizas.

„ZVAIGŽŅU KARI: MĪTA ATRIEBĪBA”.

Viens no visvairāk atmiņā palikušajiem īpašajiem izlaidumiem „Grāvējos” izrādījās tik populārs, ka pēc gada tika uzņemts turpinājums. Džeimijs, Ādams un kompānija noskaidroja, vai var izvairīties no blastera šāviena, sagraut Impērijas soļojošo tanku ar diviem baļķiem (cik dīvaini, bet – var!) un pats interesantākais, vai var pārdzīvot aukstu nakti uz Hotas miruša dzīvnieka vēderā.

„ZAUDĒTOS MĪTUS MEKLĒJOT”.

Specizlaidums, kas veltīts „Indiana Džonsam”. Atsevišķas ainas no filmas jau tika pārbaudītas agrāk – piemēram, vai var izdzīvot, izlecot no krītošas lidmašīnas aizvērtā glābšanas plostā (Basters nevarēja). Bet tagad Indijam tika veltīta vesela epizode, kur Ādams un Džeimijs iemācījās lietot pātagu un noskaidroja, vai doktors Džonss varēja izskriet caur lamatām pilno templi, netiekot sašauts ar bultām.

„MĪTI PAR DŽEIMSU BONDU”.

Veselos divos izlaidumos „Grāvēji” izteica šaubas par aģenta 007 paņēmieniem. Acīmredzot ir vajadzīga licence uz slepkavību, lai uzspridzinātu gāzes balonu ar vienu šāvienu vai sašķaidītu gabalos cilvēka ķermeni ar bumbu, kas noslēpta pildspalvā. Toties, sakratīts un nesakratīts martiņi ar vodku patiešām atšķiras pēc garšas.

„MOBILĀ TELEFONA IZNĪCINĀŠANA”.

Ādams un Džeimijs pārbaudīja, vai var uzspridzinās degvielas uzpildes staciju ar mobilā telefona palīdzību, ja tas iezvanīsies nepiemērotā brīdī. Filmējot šo epizodi, Ādams Sevidžs pilnībā nosvilināja sev uzaci un pārdzīvoja, nākošā dienā dīvaini izskatīsies randiņā.