Augusts Saulietis. Stāsti ar fantāzijas elementiem.

Augusts Saulietis (1869- 1933) ir viens no izcilākajiem latviešu literatūras klasiķiem – dzejnieks, rakstnieks, dramaturgs, esejists , tulkotājs, arī skolotājs, grāmatu izdevējs un aktīvs kultūras un sabiedrisks darbinieks.

Saulietis ir diezgan izvērsti portretēts visās latviešu literatūras vēsturēs (Teodora Zeiferta, Viļa Plūdoņa, Luda Bērziņa redakcijā, Andreja Johansona, Gunta Bereļa u.c.), viņu minot līdzās Rūdolfa Blaumaņa, Jāņa Poruka, Jāņa Ezeriņa u.c. izcilākajiem laikabiedriem, bet mūsdienās mazzināms un piemirsts autors. 1949. gada 25. martā Saulieša ģimene tika politiski represēta un izsūtīta uz Sibīriju, daļa viņa darbu padomju laikā nonāca aizliegtās literatūras sarakstos, rakstnieks tika atvirzīts arī no skolu mācību programmām. Savukārt trimdā pēc Otrā pasaules kara viņš ir salīdzinoši daudz izdots un lasīts , kā vienu no reprezentatīvākajiem izdevumiem minot Saulieša stāstu izlasi “Neaizberamā aka” (Upsala, 1956) Andreja Johansona sakārtojumā.

No krājuma "Izmeklēti raksti" (1922.).

Var lasīt: http://gramatas.lndb.lv/periodika2-viewer/view/index-dev.html

Stāsti, kuros var manīt zināmus mistikas elementus. Vispār raksturīgi tā laika literatūrā un mākslā (simbolisms).

Dienvidī. Aiz zilā loga. Lielās ēnas. Nabagu princis un Daiļā. Pasaka par Gaigalputnu. Neaizberamā aka.

Augusta Saulieša stāstu izlase.

Augusts Saulietis (1869–1933) ir latviešu klasiski psiholoģiskās tradīcijas pārstāvis. Viņa redzeslokā visbiežāk nokļūst vainas apziņas, sirdsapziņas pārmetumu tirdīti cilvēki. Tēlotā vide – Latvijas lauki, laiks – 19. gadsimta beigas un 20. gadsimta sākums.

Izlasē stāsti sakopoti tā, lai tie rakstnieka dzīves uztveres un izjūtu gammu parādītu pēc iespējas dažādāku. Tie ir gan skumji, pat pesimistiski cilvēku likteņa zīmējumi („Vientiesītis”, „Noslēpums”), gan lielā rūgtumā, ar pārpilnu sirdi rakstīti darbi („Valgos”, „Ticīgais cilvēks”), gan satīriski cilvēku netikumu atsegumi („Viešņa”, „Džentlmeņi”), gan arī kāds gaišs un A. Saulietim neraksturīgs stāsts („No rīta”).

Literatūrzinātnieces Daces Lūses veidotās „skices rakstnieka portretam” sniedz ieskatu A. Saulieša personībā un daiļradē.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/2622-stasti.html

Augusts Saulietis. Uguntiņa

Izlase: Ticīgais cilvēks (1895) ; Nelaime (1900) ; Aiz sniega un tumsas(1902) ; Purvā (1902) ; Kalējs Indriķis (1902 ; Pērkons (1903) ; Veļu tiesa(1912) ; Uguntiņa (1931) ; Paradīzē (1932) ; Vecā Lūciņa vakara cēliens(1936
A. Saulieša prozas izlasē apkopoti desmit stāsti un noveles. Autors attēlo darba cilvēka sūro dzīvi, cīņu pret apspiedējiem. rāda vienkāršo ļaužu ētisko skaidrību. Rakstnieka mākslas raksturīgākās līnijas atrodamas skarbi skaudrajā sadzīves atveidojumā un īstenības atklāsme.

https://egramatas.com/2015/11/05/augusts-saulietis-uguntina/

Krājums, kur arī ir Saulieša stāsts.

https://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/143127-latviesu_sausmu_stasti.html.