Golfa straumei ir galvenā loma Rietumeiropas mērenā klimata nodrošināšanā, nesot siltās ūdens masas uz ziemeļiem un nodrošinot Rietumeiropas valstīm par vairākiem grādiem siltāku klimatu, nekā tas būtu citādos apstākļos.
Zinātnieki, pētot satelīta attēlus no 2002. līdz 2009.gadam, nav atklājuši nekādas pamanāmas ilgtermiņa tendences, bet tikai daudz svārstību īsā laika termiņā.
Savukārt, analizējot satelīttēlus no 1993.gada, zinātnieki pamanījuši pat nelielu straumes pastiprināšanos, kaut arī nav skaidri secināms, vai tās ir vērā ņemamas izmaiņas.
"Šīs straumes spēka izmaiņas visdrīzāk ir daļa no dabiska cikla," skaidroja JPL pārstāvis Džošs Villiss.
"Nelielais straumes spēka pieaugums kopš 1993.gada sakrīt ar Atlantijas okeāna sasilšanas un atdzišanas desmitiem gadus ilgušu dabisko ciklu."
Pirmie novērojumi, kas ļāva secināt par Golfa straumes palēnināšanos, parādījās 2005.gadā Lielbritānijas Nacionālā okeanogrāfijas centra pētījumā.
Britu zinātnieku komanda Atlantijas okeānā izvietoja detektorus straumes stipruma mērīšanai un iegūtos datus salīdzināja ar vēsturiskiem ierakstiem. Toreiz zinātnieki secināja, ka uz dienvidiem cirkulējošais aukstā ūdens daudzums pusgadsimtā samazinājies par 30%.
Siltais ūdens no okeāna virsmas Arktikā nogrimst un pa okeāna dibenu plūst atpakaļ uz dienvidiem, nodrošinot straumes plūsmu.
Tomēr tās pašas britu zinātnieku komandas vēlāki mērījumi atklāja, ka straumes spēks ir stipri mainīgs nelielos laika intervālos, piemēram, dažādās sezonās.
Britu zinātnieki secināja, ka kopš 2004.gada nav novērojamas kādas noteiktas izmaiņu tendences Golfa straumes plūsmā.
Lielbritānijas Nacionālais okeanogrāfijas centrs Atlantijas okeānā tagad ir izvietojis virkni instrumentu, kas novērojumus veic nepārtraukti.
"Pēc četrarpus gadus ilgiem mērījumiem mēs esam atklājuši lielas svārstības un mēs cenšamies atrast tam izskaidrojumu," sacīja centra pārstāvis Harijs Braidens.
Mērāmās ūdens masas ir milzīgas - no četriem līdz 35 miljoniem tonnu ūdens sekundē.