Aqara Radiator Thermostat E1 apskats

16.12.2022

Digitāli vadāmie radiatoru termostati nav nekas jauns, tomēr šajā apkures sezonā par tiem runā ļoti daudz, jo katrs mēģina samazināt apkures rēķinus. Ierīces būtība ir vienkārša – šāds termostats ļauj mums ietekmēt apkures intensitāti mūsu regulējamos radiatoros un tam sāk parādīties finansiāls ieguvums, ja mājā vai dzīvoklī mums ir pašiem savi siltuma skaitītāji. Tad un tikai tad šāda radiatoru grozīšana var rezultēties mazākos rēķinos par apkuri. Vēl gribu piezīmēt, ka “parastie” mehāniskie termostati nav pavisam statiskas ierīces un tie arī regulē ūdens plūsmu radiatorā, taču te nāk talkā fizika nevis digitāli vadāms motors.

Pirms pāris ziemām testējām Elektrum Viedās mājas risinājumu, kurā ietilpa digitālie radiatoru termostati un kādu laiku es pats savā dzīvoklī izmantoju līdzīgus produktus no tado. Es apzinos, ka bez laboratorijas apstākļu izveidošanas nav iespējams tieši salīdzināt šādu risinājumu efektivitāti, taču man ir interesanti, ko tieši piedāvā Aqara produkts un kā izskatās tā ikdienas ekspluatācija. Latvijā Aqara Radiator Thermostat E1 maksā aptuveni 60 eiro, kas ir šādu produktu klāsta virs vidējā cena.

Ņem vērā, ka būs nepieciešama arī Zigbee 3.0 protokolu atbalstoša bāzes stacija (hub). Aqara piedāvā veselus astoņus bāzes staciju variantus un Zigbee 3.0 atbalsta Hub M1S Gen 2, Camera Hub G2H Pro, Camera Hub G3, Hub E1, Hub M2 un Hub M1S. Manā gadījumā man bija dažus gadus vecs Aqara Hub, ko nācās nomainīt uz Aqara Hub M1S Gen. Abas ierīces izskatās teju identiski, taču jaunais pirkums tagad nodrošina visus Zigbee 3.0 labumus un ļauj savienoties ar moderniem viedās mājas aksesuāriem.

Kā uzsākt lietot Aqara Radiator Thermostat E1?

Kas tad iekļauts šī produkta kastītē? Saņemam pašu termostatu, divas 1.5V AA tipa baterijas ierīces darbināšanai, lietošanas pamācību un RA/RAV/RAVL pārejas, kas ļauj šo termostatu uzskrūvēt uz dažāda veida radiatoru vītnēm gan horizotnāli, gan vertikāli. Jāņem gan vērā, ka vertikāla novietojuma gadījumā var tikt ietekmēta temperatūras nolasīšanas precizitāte, jo sensors atradīsies virs siltuma avota. Aqara to piedāvā risināt savienojot termostatu ar ārējo temperatūras sensoru.

Pats regulators veidots no baltas plastmasas kā vairums šādu produktu un zem tā korpusa atradīsim divas baterijas. Tās jau no rūpnīcas ir ievietotas termostatā un mums tikai atliks izraut dzelteno papīra ļipiņu, lai iedvestu ierīcē dzīvību. Interesanti, ka Aqara neiesaka izmantot uzlādējamas baterijas. Diez kāpēc tā? Ražotājs norāda, ka šādam divu bateriju komplektam būtu jāspēj nodrošināt termostata darbība vienu gadu. Mana pieredze ar tado rāda, ka tā arī varētu būt. Es parasti baterijas uzlādēju pirms sezonas un tad līdz pavasarim man par to vairs nav jādomā.

Mums katram mājās var būt dažādi radiatori, tāpēc man grūti komentēt kā šis termostats darbosies visos gadījumos, bet ražotājs norāda, ka kopā ar komplektā iekļautajām pārejām to varēs uzskrūvēt uz ļoti dažādiem radiatoriem. Paskaties attēlā zemāk vai starp atbalstītajām vītnēm ir arī tavā gadījumā esošais radiators. Tāpat Aqara termostata lietošanas pamācībā ir vizuāli uzskatāmi parādīts kā korekti izmantot šīs pārejas.

Manā gadījumā nekādas pārejas nebija vajadzīgas un atlika vien noskrūvēt iepriekš izmantoto termostatu un uzskrūvēt virsū šo testa ierīci. Starp citu, attēlā zemāk vari redzēt, ka termostats iebīda vai izbīda radiatora vārsta aizbīdni un tādējādi regulē plūsmu. Nekādas raķešzinātnes te nav un nevajag arī baidīties, ka noskrūvējot regulatoru savu mājokli pārvērtīsim par peldbaseinu. Regulēšana nav diez ko skaļāka par to, ko esmu pieredzējis ar tado regulatoriem. Pa dienu to tā nejūt, bet klusā naktī gan dzirdēsim gan paša termostata motora darbību, gan plūsmas izmaiņas skaņas radiatorā. Nekas traks, no ielas taču arī atlido apkārtējās vides trokšņi.

Kad regulators uzskrūvēts, tas saplūst ar sienu/radiatoru/aizkariem, ja arī tie ir balti. Vienīgā pamanāmā daļa ir košs krāsains displejs. Tas attēlo šobrīd iestatīto temperatūru, kā arī dažādas noderīgu funkciju ikonas. Temperatūru varam regulēt grozot termostata korpusu un to piespiežot varam iegūt vēl papildus funkcionalitāti. Proti, 10 sekundes ilgs piespiediens aktivizēs iestatīšanas režīmu, 3 secīgi piespiedieni aktivizēs vārsta kalibrācijas funkciju, bet 3 sekundes ilgs piespiediens ieslēgs vai izslēgs bērnu drošības funkciju. Proti, padarīs termostatu regulējamu tikai no lietotnes nevis fiziski grozot.

Mobilā lietotne un automatizācijas iespējas

Termostata regulēšana un automatizācija notiek no Aqara Hub mobilās lietotnes, kas ir bez maksas pieejama Android un iOS ierīcēm. Ar šo lietotni mēs varam kontrolēt visu Aqara viedās mājas produktus gan individuāli, gan tiem veidot kopīgus automatizācijas scenārijus.

Lai Aqara Radiator Thermostat E1 iestatītu, nepieciešams Aqara Home lietotnē pievienot jauno ierīci (šis produkts izvēlnē atrodas Air Treatment sadaļā), izvēlēties mūsu tīklā jau esošu Zigbee 3.0 saderīgu bāzes staciju (hub) un uz 10 sekundēm piespiest regulatora korpusu, lai aktivizētu savienošanās režīmu.

Kad savienojums tiks veiksmīgi izveidots, tiksim aicināti veikt termostata kalibrāciju. Tas ir nepieciešams, lai mūsu regulēšana būtu precīza un atbilstu vēlamajām temperatūrām. Kad tas paveikts, varam ielūkoties termostata regulēšanas iespējās, ko piedāvā Aqara Home lietotne. Mēs tajā redzam iestatīto temperatūru, telpas temperatūru, kas izmērīta no termostatā iebūvētā sensora, kā arī iestatīt sev vēlamo temperatūru vai to regulēt pēc noteikta grafika. Par grafiku lasi tālāk, bet te tikai piezīmēšu, ka izslēgts regulators tāpat centīsies uzturēt vismaz 5 grādu temperatūru telpā, lai pasargātu radiatoru no aizsalšanas un bojājumiem.

Lietotnē mēs varam iestatīt temperatūru režīmus pēc savas patikas. Piemēram, no rīta un vakarā (kad esam mājās) temperatūru varam iestatīt augstāku, bet pa dienu (kad esam darbā prom no mājām) varam mājoklī tik ļoti neapsildīt. Man pietrūka vēl viena dienas šķēluma, ko varu dabūt tado lietotnē. Proti, es gribu arī naktī iestatīt zemu temperatūru. Respektīvi, diennaktī man ir četras temperatūras zonas, ko vēlos kontrolēt.

Tāpat no lietotnes varam ieslēgt vai izslēgt bērnu režīmu (lai tie nevar sagrozīt termostatu), pieregulēt pretaizsalšanas temperatūru, kā arī veikt vārsta kalibrācijas darbus un aktivizēt atvērto logu/durvju noteikšanu, kas izslēgs uz brīdi apkuri, lai nekurinām mājokli pa tukšo. Manuprāt noderīga funkcija ir ierīces nomaiņa – ja kaut kas atgadīsies ar termostatu, varam to nomainīt pret citu un visi iestatījumi saglabāsies no iepriekšējās ierīces. Sīkums, bet patīkami!

Normunds Bergs neskaitāmas reizes ir publiski izteicies, ka ir maz jēgas no termostatiem, kas temperatūru mēra tikai savā tuvumā. Te Aqara regulators mēģina labot situāciju izmantojot datus no Aqara temperatūras sensora, ko varam novietot vietā, kas labāk reprezentē telpas vidējo temperatūru. Termostata iestatījumos tam pat ir veltīta atsevišķa sadaļa un varam izvēlēties no kura temperatūras sensora izmantot datus. Kad tas iestatīts, šķiet, ka pieeja darbojas godam. Tomēr no rīta telefonā pamanīju kļūdas paziņojumu par “abnormālu temperatūru”. Kļūdas paziņojums principā norāda uz to, ka pie vainas var būt viss un izmēģinājos visādi, taču šis abnormālais kļūdas paziņojums tā arī nekur nepazuda un funkciju nācās izslēgt. Iespējams, pie vainas tas, ka kaut kādā brīdī temperatūras starpība starp radiatoru un telpu kļuva pārāk liela un tas radīja šo kļūdu.

Pozitīvi, ka šis Aqara termostats spēj uzrādīties arī Apple Home lietotnē un varēsim to kontrolēt arī kopā ar citām Homekit ierīcēm. Tāpat Aqara piedāvā iespēju savienoties ar Alexa, Alice (Yandex) un Google Home asistentiem un nodrošina automatizācijas iespējas ar IFTTT. Pašā Aqara lietotnē varam paplašināt termostata iespējas, lai tā darbību apturētu/atsāktu līdzko tiek atvērti/aizvērti logi vai durvis. Šis darbojas godam!

Secinājumi

Ja apkure ir lēta, tad vismaz dzīvokļu gadījumā ir grūti nopamatot šādu ierīču iegādi. Katrs termostats maksā 50+ eiro un pat mazā dzīvoklī mums taču ir vismaz vairāki radiatori. Tā kā šajā apkures sezonā vairs nekas nav lēts, tad varam atkal apsvērt šādu termostatu iegādes domu. Tie varbūt izskatās atšķirīgi un šad tad piedāvā pa kādai unikālai funkcijai, tomēr kopumā ir līdzīgi. Manā ieskatā, vislielākā jēga no tiem ir samazināt apkures intensitāti tad, kad paši neesam mājās vai naktīs. Grūti pateikt cik tieši šādas ierīces ļaus mums ietaupīt, taču skaidrs, ka ieguvums būs. Ir vērts pamēģināt!

Konkrētais testētais Aqara Radiator Thermostat E1 ir labi uzbūvēts produkts, ko pavada glīta un funkcionāla mobilā lietotne, kā arī plaša aksesuāru ekosistēma. Pozitīvi, ka varam iestatīt termostatu, lai tas iegūst temperatūras datus no ārēja sensora, tomēr vismaz manā gadījumā kaut kas ar šo funkciju līdz galam korekti nedarbojās. Ierīces lietošana ir ērta un mums tiek piedāvātas plašas iespējas automatizēt dažādus scenārijus. Tāpat tiek piedāvāta iespēja manuāli pieregulēt temperatūru, ja tas ir nepieciešams.

Kādus radiatora regulatorus izmanto tu un kāda ir pieredze? Vai esi novērojis, ka tie būtiski ietekmē apkures rēķinus?

https://kursors.lv/2022/12/16/aqara-radiator-thermostat-e1-apskats/