Jau no 2017. gada, kad Apple izlaida trešās paaudzes Apple Watch un tam parādījās mobilo sakaru tīklu atbalsts, esmu arī Latvijā dzirdējis neskaitāmas diskusijas par to, kad tad beidzot šī ierīce būs pilnvērtīgi izmantojama Latvijā.
Kā redzam šajā asprātīgajā LMT tvītā, operators vienīgais Latvijā no šī jūnija piedāvā iespēju savā tīklā izmantot Apple Watch LTE versijas viedpulksteņus. To apstiprina arī Apple.
Kāpēc ļaudis grib Apple Watch izmantot mobilajos tīklos?
Bet pirms ķeramies pie izmēģinājuma, mēģināsim saprast, kāpēc vispār cilvēkiem ir interese izmantot Apple Watch mobilo sakaru tīklos. Pirmais un acīmredzamais iemesls – lai pulkstenim ir pieeja internetam tad, kad blakus nav iPhone. Apple Watch LTE versija spēj veikt un saņemt zvanus, sūtīt un saņemt ziņojumus un piekļūt internetam pati par sevi bez telefona starpniecības. Tas var noderēt situācijās, kad mums blakus nav telefons. Bet.. kad un vai vispār mums gadās tik skumjas situācijas? Man prātā nāk reāli tikai sportošanas aktivitātes, kad telefonu varētu būt neērti paņemt līdzi. Bet arī tad mūsu aktivitātes spēs uzskaitīt arī parastā Apple Watch versija un šāds pulkstenis arī varēs atskaņot mūziku, tiesa iepriekš to ierīcē ielādējot. Khem, tas gan Apple Watch gadījumā nav tas saprotamākais uzdevums.
Interesanta teorētiski izskatās Family Setup funkcija, kas ļauj pie viena iPhone pievienot vairākus Apple Watch pulksteņus un ļauj tiem savā starpā sazināties bez papildus iPhone telefonu nepieciešamības. Šādi varam ar pulksteņiem apveltīt mūsu bērnus un citus radiniekus. Man gan nav līdz galam skaidrs, kura telefona mobilo sakaru plānu izmantos šie papildus pulksteņi. Ja kāds jau ir notestējis šo funkciju, padalieties ar savu pieredzi.
Ir jāsaprot, ka pulksteņa LTE versija ātrāk izlādēsies un mums ir jārēķinās arī ar regulārām papildus izmaksām, jo mobilo sakaru operators par šo pakalpojumu gribēs iekasēt naudu. Pats pulkstenis arī ir par kādiem 100 eiro dārgāks. Katrs pats izlemj vai šāds pakalpojums vispār ir noderīgs un papildus izmaksu vērts.
Kā tas vispār tehniski darbojas?
Mobilo sakaru tīkliem (LTE) spēj pieslēgties Apple Watch sākot no trešās sērijas līdz šobrīd aktuālajai septītajai sērijai, kā arī Apple Watch SE modelis. Un sakari pieejami tikai noteiktos mobilo sakaru tīklos, kas ir ieviesuši Multi-SIM atbalstu. Latvijā šobrīd to piedāvā tikai LMT.
Izmantojot saderīgu viedpulksteni un operatoru, varam panākt, ka gan mūsu telefonam, gan viedpulkstenim ir viens telefona numurs, ko varam izmantot gan zvaniem, gan ziņojumiem. Šis Multi-SIM pakalpojums maksā noteiktu ikmēneša maksu (LMT gadījumā 3.99 EUR/mēnesī pēc pirmajiem sešiem bezmaksas mēnešiem), taču vairs papildus nav jāabonē citi balss/datu pakalpojumi. Tiks izmantots tas balss/datu plāns, kas pieslēgts telefonam. Tāpat jāņem vērā, ka pakalpojums nedarbosies ārzemēs, jo neeksistē tāds Apple Watch modelis, kas vienlīdz labi spēs darboties visos pasaules mobilo sakaru tīklos.
Nākamā tehnoloģija, kas ir nepieciešama, lai šis pakalpojums varētu darboties – VoLTE. Ar šo man bija problēma. Nočakarējos vairākas dienas un nekādīgi nevarēju panākt, lai mans testa viedpulkstenis pieslēgtos pie LMT tīkla. Tikai diskusijā ar LMT atbalsta speciālistiem noskaidroju, ka manam numuram nebija aktivizēts VoLTE. Ja Watch lietotnē redzi šādu paziņojumu, tad zini, ka jātiek galā ar VoLTE jautājumu.
Nākamā lieta, kas ir jāņem vērā ir programmatūras versijas. Multi-SIM pakalpojums darbosies, ja mūsu telefonam būs vismaz iOS 15.5 versija un pulkstenim vismaz watchOS 8.6. LMT norādīja, ka pakalpojuma darbība netiek garantēta ierīcēm, kas izmanto programmatūras beta versijas. Starp citu, ar betām esam uzmanīgi, jo, kā tagad zinu, watchOS beta versiju nevar paša spēkiem atgriezt uz iepriekšējo stabilo versiju un man tagad skapī līdz septembrim stāvēs mans personīgais Apple Watch. Nekas, nākamgad būšu gudrāks! :)
Pats Multi-SIM aktivizēšanas process nav sarežģīts, ja esam izpildījuši visus augstāk aprakstītos priekšnosacījumus. Tas tiek paveikts vai nu no jauna iestatot Apple Watch pulksteni, vai arī Watch lietotnē. LMT šim procesam ir sagatavojuši uzskatāmu video.
Pat ja nopērkam Apple Watch LTE modeli un pieslēdzam to pie mobilo sakaru tīkla, tas nenozīmē, ka pulkstenis visu laiku būs pie šī tīkla pieslēdzies. Tas centīsies izmantot labāko pieejamo tīklu automātiski un praksē tas nozīmē, ka blakus iPhone tas slēgsies pie telefona vai Wi-Fi bezvadu interneta tīkla. Tikai tad, kad pulkstenis tiks atrauts no šiem tīkliem, tas varēs uzsākt pilnvērtīgu dzīvi.
Ja pulksteņa iestatījumos redzam zaļu tīkla ikonu, tad tas nozīmē, ka pulkstenis pieslēdzies mobilajam tīklam. Ja ikona balta – pulkstenis izmanto iPhone vai Wi-Fi tīklu. Tāpat varam uz ciparnīcas iznest informāciju par signāla stiprumu.
No Watch lietotnes mēs varam pakontrolēt, kurām lietotnēm gribam ļaut izmantot mobilos sakarus. Turpat arī varam atslēgt Multi-SIM pakalpojumu.
Praktiskā pieredze
Kopumā jāsaka, ka Apple Watch LTE versija darbojas gandrīz identiski “parastajam” Apple Watch. Proti, pulkstenis dara to pašu, ko “parastais”, tikai ar to atšķirību, ka sakari ir pieejami arī tajos retajos mūsu dzīves brīžos, kad tuvumā nav telefons.
Atstāju telefonu mājās un devos jaukā vakara pastaigā savā piemājas mežā. Pulkstenī ieslēdzu Workout lietotni, lai uzskaitītu manas pastaigas datus un uz AirPods Pro austiņām palaidu Apple Music radio, lai notestētu skanējuma stabilitāti. Zinu, ka mežā ir vietas, kur LMT signāls nav pārlieku spēcīgs. Pastaigāju daždesmit minūtes, nogāju aptuveni 2 kilometrus un secināju, ka mūzika ne reizi nenoraustījās arī vietās, kur signāla indikators rādīja divus bumbuļus no četriem. Forši, jo “dzīvajā” mūziku klausīties šajā pulkstenī ir ērtāk nekā iepriekš sagatavot un nosinhronizēt mūziku. Vienīgi, šāds sportošanai standarta aktivitāšu kopums diezgan ātri apēd pulksteņa uzlādi. Mana aptuveni pusstundu īsā pastaiga iztērēja kādus 30% no pulksteņa uzlādes.
Īsziņu lasīšana uz pulksteņa ir pieņemama, taču rakstīt neko diži ērti nebūs. Bet te Apple nāk talkā un piedāvā iespēju ievadīt pulkstenī tekstu… no iPhone. Ļoti savāds risinājums, jo, ja man pie rokas ir telefons, visdrīzāk es ziņas drukāšanu uz tā.
Ar zvanīšanu ir vienkāršāk. Ienākošais zvans rādās arī pulkstenī, ja telefons ir ieslēgts un pieslēdzies tīklam. Tad šo zvanu varam “pacelt” pulkstenī un parunāties. Nav ērti un publiskās vietās to diez vai darīsim, bet tehniski to varam. Zvans automātiski ir redzams arī telefonā un jebkurā brīdī varam sarunas gaitā to turpināt aizvadīt no telefona. Varam arī pārslēgties atpakaļ uz pulksteni.
Secinājumi: Tas darbojas, taču kam tas vajadzīgs?
Jāatzīst, ka biju diezgan pārsteigts par to, ka šī pakalpojuma aktivizēšana nebija pāris klikšķu jautājums. Ir jāizpildās vairākiem būtiskiem priekšnoteikumiem, kas vidusmēra lietotājam var radīt problēmas. Mana rekomendācija būtu šim iestatīšanas posmam iziet cauri uzreiz veikalā, lai klientu konsultants atrisina visas potenciālās problēmas. Kad Multi-SIM ir pieslēgts pulkstenī, tas darbojas.. gluži tāpat kā “parastais” Apple Watch. Atšķirība ir tikai tāda, ka varam nenēsāt līdzi telefonu.
Bet.. cik bieži mums nav pie rokas telefons? Godīgi. Manā gadījumā šādu brīžu nav principā. Mans telefons ir tik būtisks manas ikdienas palīgs, ka tiešā tuvumā man tas ir 24/7. Tāpēc personīgi man pietiek ar “parasto” Apple Watch, jo abas ierīces spēj paveikt tieši to pašu. Ja telefonu kaut kādās dzīves situācijās līdzi mēdz nenēsāt, bet sakari ir nepieciešami, tad no Apple Watch LTE versijas sāk parādīties jēga. Kāpēc tu gribi šādu pulksteni?
Bet darboties viss darbojas. Pulkstenis maksimāli centīsies izmantot visus citus tīklus, bet tikai ne mobilo. Ja tomēr nonākam mobilā tīkla apstākļos, tad jārēķinās ar jūtami ātrāku ierīces izlādēšanos, kā arī papildus ikmēneša maksu par Multi-SIM pakalpojumu.
https://kursors.lv/2022/08/02/apple-watch-series-7-lte-izmeginajums-lmt-tikla/