Ierīce nebija populāra un jau gadu vēlāk pēc pārdotām 10 000 vienībām šī produkta pārdošana tika apturēta. Šajā pašā 1994. gadā Apple ar vairākiem partneriem strādāja pie Apple Interactive Television Box televizora pierīces (set-top box), kas tā arī nekad neieraudzīja dienasgaismu. 1996. gadā Apple izziņoja Apple Pippin projektu, kas tehniski bija pie televizora pieslēdzama multimediju un spēļu ierīce. Šoreiz Apple centās strādāt pie tā, lai Pippin’us ražotu citi uzņēmumi (Bandai un Katz Media), taču vēl pēc gada pie Apple vadības grožiem atgriezās Stīvs Džobss, kas projektu slēdza. Kā redzam, vairāki Apple mēģinājumi ienākt šajā perspektīvajā jomā piedzīvoja fiasko.
Apple TV ēra
Pirmā Apple TV ierīce, ko pazīstam šobrīd, tika izlaista 2006. gadā un pa šiem gadiem esam piedzīvojuši jau četras Apple TV ierīču paaudzes (pēdējās paaudzes ierīci sauc par Apple TV HD), kā arī klāt nācis aktuālais Apple TV 4K modelis, kas 2021. gada pavasarī iesoļoja savā otrajā paaudzē. Vispār kopumā Apple saprot, ka šādas atsevišķas pie televizora pieslēdzamas ierīces nākotne nav spoža un strādā pie Apple TV lietotnes, ko pa tiešo var uzstādīt gan uz Mac datoriem, iPhone un iPad mobilajām ierīcēm, kā arī viedajiem televizoriem (LG, Sony, Samsung u.c.), kā arī Microsoft Xbox un Sony PlayStation spēļu konsolēm. Papildus ar Apple TV+ vārdu tiek apzīmēts uz visām šīm ierīcēm pieejams satura paklpojums, kurā var noskatīties Apple veidotus seriālus un filmas. Tātad, kā redzam, Apple TV jēdziens laika gaitā mainās.
Šoreiz gan detalizētāk iepazīsimies ar pašu svaigāko otrās paaudzes Apple TV 4K. Tā ir izmēros diezgan maza (35 x 98 x 98 mm), bet pasmaga (425 g) pie TV ar HDMI kabeli pievienojama ierīce. Šo Apple TV modeli darbina Apple A12 Bionic procesors, kas tiek izmantots arī iPhone XS, SX Max un XR telefonos, kā arī dažos iPad modeļos. Ierīcei ir 32GB vai 64GB iebūvētās atmiņas versijas un pie interneta to varam pievienot vai nu ar kabeli (ir Gigabit Ethernet pieslēgvieta), vai bez vadiem (802.11ax Wi-Fi 6 atbalsts).
Uz televizoru šis Apple TV spēj padot 4K (2160p UHD) saturu un atbalsta HDR un Dolby Vision, Dolby Atmos funkcijas. Šis Apple TV darbojas ar kompānijas izstrādāto tvOS operētājsistēmu, kam pamatā tiek izmantota iOS mobilā operētājsistēma. Tādējādi starp abām ir daudz kopīgu nianšu gan no izstrādes, gan lietošanas viedokļa raugoties. Apple TV var kontrolēt vai nu ar Siri Remote pulti (ir komplektā) vai ar mobilo telefonu (no Apple Home lietotnes).
Apple TV savā mūžā ir piedzīvojis vairākus tālvadības pulšu dizainus, un, manuprāt, jaunais modelis ir visērtākais lietošanā. Pogas ir labi sataustāmas un tagad arī saredzamas, jo iepriekšējās paaudzes pults visa bija melna. Augšējais rimbulis ir skārienjūtīgs un tas ļauj šo pulti izmantot arī spēļu kontrolēšanai. Pultij ir iebūvēts mikrofons un varam Apple TV kontrolēt ar balsi. Īpaši noderīgi tas ir meklējot kaut ko ierīcē, jo nebūs jāmokās ar teksta ievadi pa simbolam. Uzlādēt šo pulti varam ar Apple TV komplektā iekļauto USB-A uz Lightning kabeli. Ja runājam par kabeļiem, tad kastē atradīsim vēl barošanas vadu. HDMI kabeli būs jāpērk pašam un es ieteiktu uz to neskopoties, jo lētie un vienkāršie HDMI kabeļi neļaus izmantot visas ierīces iespējas.
Ko varam iesākt ar šādu Apple TV ierīci?
Apple šajā ierīcē ir iestrādājusi vairākas noderīgas funkcijas un tādējādi katrs lietotājs to var izmantot citādāk.
Apple TV mājas ekrāns
Primāri Apple TV ir multimediju satura patērēšanas ierīce. Mēs varam skatīties filmas, seriālus, televīzijas kanālus izmantojot Apple TV (te samaksājot var būt iekļauts arī Apple TV+ saturs), iTunes Movies vai no App Store iegūtām lietotnēm, piemēram, Viaplay vai Tet+. Ja mēs dzīvotu ASV vai citās lielajās valstīs, tad satura pieejamība būtu labāka un varētu pilnvērtīgi šajā ierīcē izmantot ESPN, MLB, ABC, CNN u.c. satru. Pozitīvi, ka lietotāja saskarnes pamatelementi šīm lietotnēm ir līdzīgi un nebūs no nulles jāmācās lietot katru televīzijas lietotni. Savukārt, kvalitāte lielā mērā būs atkarīga no televizora spējām pie kura pieslēgts Apple TV. Mūsdienās pieņemamas kvalitātes 4K televizori vairs nemaksā neadekvāti dārgi.
Ja runājam par attēla kvalitāti, tad Apple TV piedāvā arī attēla kvalitātes kalibrēšanas rīks. Tas būs izmantojams, ja televizors neatbalsta Dolby Vision funkciju. Praksē tas darbojas tā, ka uz televizora tiek secīgi rādītas dažādas krāsas un ar mūsu iPhone priekšējo kameru (pieliekot telefonu pie televizora) šīs krāsas tiek nofilmētas un “saprasta” atšķirība. Rezultātā iegūstam kalibrācijas rezultātu, kas neprofesionālim vizuāli atgādina to, kā rāda televizors ar Dolby Vision funkciju (siltākas krāsas).
Mūzikas frontē Apple piedāvā Music lietotni, ko jau esam labi iepazinuši mūsu pārējās Apple ierīcēs – telefonos un datoros. Tas ir maksas serviss. Ja gribam, varam izmantot arī citus mūzikas straumēšanas servisus uzstādot papildus lietotnes. Piemēram, Spotify.
Kur mūzika, tur arī podkāsti. Gluži tāpat kā uz Apple mobilajām ierīcēm un datoriem, arī Apple TV ir pieejama Podcasts lietotne. Tajā varam piekļūt pie mūsu abonētajiem podkāstiem.
2019. gadā Apple izziņoja Apple Arcade videospēļu servisu. Par nepilniem pieciem eiro mēnesī mums ir piekļuve vairāk nekā diviem simtiem spēļu, kuras varam spēlēt gan uz Apple TV, gan Mac datoriem un mobilajām ierīcēm. Piezīmēšu, ka šajā servisā spēlēm nav reklāmu un iespēju notrallināt papildus naudu pirkumos pašās spēlēs. Šīs pārsvarā ir diezgan vienkāršas spēles, kādas esam pieraduši redzēt un spēlēt uz mobilajām ierīcēm. Diženākām spēlēm būs par īsu ar 60Hz displeja atsvaidzi, kas ir Apple TV 4K maksimums. Pamēģināju paspēlēt Sonic Racing ar Apple TV pulti un secināju, ka tas nav nemaz tik ērti. Bet spēlēšanai varam izmantot arī citus kontrolierus (piemēram, DualShock 4, DualSense vai Xbox Wireless Controller).
Vēl viens interesants Apple TV pielietojums ir sportošanai. Ja mēs dzīvotu valstī, kur ir pieejams jaunais Apple Fitness+ serviss un izmantotu Apple Watch viedpulksteni, varētu pie televizora aizvadīt sportiskas aktivitātes un to gaitā redzēt mūsu pulsu. Bet arī bez Fitness+ mēs App Store veikalā varam atrast veselu lērumu dažādu sportošanas un jogas lietotņu. Ja mums patīk lēkāt vai gorīties pie televizora, šis varētu būt diezgan labs ierīces pielietojums.
Tāpat varam Photos lietotnē uz Apple TV piekļūt pie mūsu ar iPhone uzņemtajām un iCloud mākoņservisā uzglabātajām fotogrāfijām un video. Apvienojumā ar albumu koplietošanas funkciju, principā varam ērti apskatīt jaunākās bildes uz lielāka ekrāna vai nokonfigurēt, lai vecāki var ērti apskatīties savu mazbērnu fotogrāfijas.
Kaut kad pasen es biju piešāvies pie Apple TV pievienoties ar Apple AirPods austiņām, lai vakaros netrokšņotu. Tagad ar Audio Sharing funkciju varam pie Apple TV pieslēgt pat divus AirPods komplektus un divatā skatīties kādu filmu vai seriālu. Plus, jaunākajiem AirPods modeļiem būs pieejams arī Spatial audio uzlabotais telpiskais skanējums, ja to atbalsta arī pats saturs, ko vēlamies skatīties vai klausīties. Tāpat varam bez vadiem pie Apple TV pieslēgt līdz diviem HomePod mini viedajiem skaļruņiem. Savukārt, SharePlay funkcija ļauj kopā ar draugiem vai ģimenes locekļiem skatīties kādu filmu vai seriālu. Tas notiek tā, ka aizsākam FaceTime sazvanu no iPhone vai iPad un tad pašu seriālu palaižam uz Apple TV. Varēsim filmas laikā apspriest ekrānā notiekošo. Tāpat nekur nav pazudis AirPlay atbalsts, kas ļauj pavisam vienkārši un stabili uz televizora ekrānu straumēt mūsu iPhone/iPad vai Mac ekrānu. Te gan jāpiezīmē, ka jaunajos televizoros pašos sāk iebūvēt AirPlay atbalstu un arī manā gadījumā es varu pieslēgties televizoram pa tieši vai izmantojot Apple TV. Nejutu nekādu starpību izpildījumā. AirPlay ir un paliek AirPlay.
Apple TV var kalpot par HomeKit viedās mājas centrmezglu (hub) un dažādas viedās spuldzes, apkures un ventilācijas risinājumi u.c. viedās mājas ierīces pa taisno savienosies ar Apple TV un tam būtu jāuzlabo kopējo sistēmas darbību. Proti, ierīcēm būtu jābūt pieejamākām nekā tad, ja mēģinam tās vadīt pa taisno no mūsu telefona vai planšetdatora. Pats Apple TV spēj pa virsu filmai vai seriālam parādīt paziņojumu un video no HomeKit kamerām, taču tā kā man šobrīd šāda kamera nav pieejama, nespēju to praktiski notestēt. Drīzāk biju pārsteigts par to, ka HomeKit ierīces nevaru vadīt no Apple TV saskarnes. Tas ir interesanti, jo to varu darīt no paša televizora. Man mājās ir vairākas HomeKit spuldzes un rozetes un šķiet, ka ar Apple TV parādīšanos mājas tīklā, tās darbojas ātrāk un ar mazāku aizturi. Tomēr līdz galam perfekta situācija nav un nereti ir jāuzgaida dažas sekundes līdz spuldze saprot, ka es to gribu ieslēgt vai izslēgt. Pēc Apple TV testa beigām tagad varēšu atkal patestēt vai situācija nepasliktināsies.
Kopumā ierīce darbojas naski. Lietotnes var atvērt bez aizturēm, saturs ielādējas zibenīgi. Visa Apple ekosistēma ir tā uzbūvēta un ierobežota, ka mēs principā nevarēsim uz Apple TV palaist kaut ko, kas nedarbosies vai darbosies slikti. Tā atkal ir Android pasaules burvība -tev ir praktiski neierobežotas iespējas apgrūtināt savu dzīvi :)
Cik maksā Apple TV un vai man to vajag?
Latvijā Apple TV 4K (2021) maksā 199 eiro par 32GB versiju un 219 eiro par 64GB versiju. Pie tik mazas cenu starpības, manuprāt, loģiskāk būtu izvēlēties lielākas atmiņas versiju, jo gluži vienkārši ierīci ilgāk varēsim lietot neuztraucoties par pieejamo vietu.
Kopumā ir pieejams diezgan plašs klāsts ar funkcionāli līdzīgām televizoru pierīcēm un daļa no tām (piemēram, Google Chromecast) ir gan izmēros mazāki pašā televizorā iespraužami verķi, gan arī maksā lētāk (ap 50 dolāriem). Idejiski visas šīs ierīces ļauj pārvērst mūsu dumjo displeju par viedu displeju un izmantot uz tā dažādas lietotnes, satura servisus vai spēles. Katram produktam gan var atšķirties konkrēto servisu un pieejamo lietotņu/satura piedāvājums un tas ir jāizvērtē pirms iegādes. Plus, nevar arī noliegt, ka ar katru paaudzi krietni spējīgāki kļūst paši viedie televizori. Nu jau tos darbina pieklājīgas televizoru operētājsistēmas, kurām sāk parādīties arvien vairāk lietotņu, un, piemēram, YouTube vai Netflix visdrīzāk būs ērtāk darbināt pa tiešo no televizora nevis vēl papildus izmantot citu ierīci. Tiesa, atsevišķas diskusijas vērta tēma ir par šādu viedo televizoru ilgmūžību, jo pat ja displeja panelis visdrīzāk kalpos 7 un vairāk gadus, televizora programmatūra būs novecojusi un mūsu iecienīto servisu lietotnes visdrīzāk to vairs neatbalstīs. Ja izmantojam lētu pierīci, pēc gadiem to nomainīsim uz jaunāku un jaudīgāku modeli un turpināsim izmantot ar mūsu veco labo televizoru. Viela pārdomām.
Testa Apple TV pie manis mājās bija divas reizes un abas reizes nebija tā, ka es to izmantotu ikdienā. Es gan arī pašu televizoru izmantoju reti. No funkcijām, kas man šķita noderīgas, HomeKit viedās mājas sistēma – tur man visdrīzāk noderēja šī ierīce. Dažus vakarus bērnam bija attālināta tautu deju nodarbība un absolūti vienkāršā veidā varēju uz lielāku televizora ekrānu straumēt iPad ekrānā notiekošo. Pa testa periodu uz Apple TV noskatījos vairākas Ted Lasso sērijas (Apple veidots seriāls un tas ir lielisks) un Jaungada sagaidīšanā Apple TV ar Spotify lietotni fonā atskaņoja mūziku. Tātad, it kā noderīga ierīce, kad tā ir pie rokas, taču no otras puses – nav tas lētākais produkts, ko izmantot reti. Ja ikdienā televizors ieņem nozīmīgāku lomu un saimniecībā izmanto citas Apple ierīces, tad Apple TV būs noderīgāka ierīce.