Apple iPad Pro (M4, 2024) planšetdatora apskats

22.07.2024

Šajā pavasarī Apple prezentēja jaunos iPad Air un iPad Pro planšetdatoru modeļus un man ir liels prieks, ka ar to praktiskajām spējām varam iepazīstināt arī mūsu veidotos apskatos. Pavisam nesen publicējām jaunā iPad Air apskatu un tagad kārta, manuprāt, interesantākajam un reizē arī jaudīgākajam Apple iPad Pro (M4) planšetdatoram.

Apple šobrīd piedāvā izvēlēties starp četrām lielajām iPad planšetdatoru kategorijām sākot no izmēros vismazākā iPad mini, turpinot ar cenas ziņā pieejamāko lielo iPad un tad, audzējot funkcionalitātes un jaudas spējas, ar iPad Air un visbeidzot profesionāļiem paredzētajiem iPad Pro planšetdatoriem. Katrā šajā kategorijā vēl mēdz būt dažādas izmēru, atmiņas un savienojumu versijas, kas kopumā šo iPad planšetdatoru piedāvājumu padara ārkārtīgi plašu. Bet tā ļoti vienkāršojot – ja meklē pašu jaudīgāko un spējīgāko iPad, tad skaties iPad Pro virzienā.

Jaunais iPad Pro ir kļuvis jaudīgāks un plānāks – lielais 13 collu modelis tagad ir nieka 5.1 mm plāns. Apple saka, ka tas ir pats plānākais viņu radītais produkts. Hei, pat Apple Pencil irbulis ir biezāks!

Jaunais iPad Pro, tāpat kā priekšgājēji, ir pieejams 11 un 13 collu versijās. Šis ir pirmais iPad planšetdators, kas saņēmis OLED tipa displeju. Lai panāktu augstu attēla spilgtuma līmeni, Apple ir displejā kopā apvienojis divus OLED paneļus. Šis ir arī pirmais Apple produkts, kas darbojas ar jauno Apple Silicon M4 procesoru. Tas ir ne tikai jaudīgs, bet arī ļoti energoefektīvs.

Tehniskā specifikācija

  • Izmēri un svars: 249.7 x 177.5 x 5.3 mm (444 g – Wi-Fi modelis, 446 g – Wi-Fi + Cellular modelis) 11″ iPad Pro modelim un 281.6 x 215.5 x 5.1 mm (579 g – Wi-Fi modelis, 582 g – Wi-Fi + Cellular modelis) 13″ iPad Pro modelim
  • Ekrāns:Ultra Retina XDR Tandem OLED displejs ar 2420 x 1668 pikseļu (ap 264 ppi) izšķirtspēju 11″ iPad Pro modelim un 2752 x 2064 pikseļu (ap 264 ppi) izšķirtspēja 13″ iPad Pro modelim. Abiem līdz 120 Hz atsvaidze, līdz 1600 nitu spilgtums
  • Operētājsistēma: iPadOS 17
  • Procesors: Apple M4 procesors (9 vai 10 CPU kodoli atkarībā no versijas, 10 GPU kodoli, 16 kodolu Apple Neural Engine)
  • Atmiņa: 256, 512GB, 1TB vai 2TB
  • RAM: 8 GB vai 16 GB
  • Kameras: 12 megapikseļi galvenā kamera, f/1.8, autofokuss, Smart HDR 4. Video 4K ar 24, 30 un 60 fps, 1080p ar 25, 30 un 60 fps. Priekšējā kamera 12 megapikseļi, 122 grādu aptveres leņķis, f/2.4, Central Stage, Smart HDR 4
  • Savienojumi: 802.11ax Wi-Fi 6E, dual-band, Bluetooth 5.3, 5G
  • Papildu funkcijas: Face ID sejas atpazīšanas sistēma, kompass, barometrs, Apple Magic Keyboard pieslēgvieta, Apple Pencil Pro atbalsts
  • Akumulators: Li-Po 31.29 Wh 11″ iPad Pro un 38.99 Wh 13″ iPad Pro modelim
  • Cena: sākot no 1229 EUR par 256GB Wi-Fi 11 collu modeli līdz pat 3172 EUR par 2TB Wi-Fi + Cellular 13 collu modeli

Viegli novecojis, bet praktisks dizains

Jaunais iPad Pro izskatās pēc… iPad. Nopietni, nespeciālists pa gabalu pat nepateiks, ka šis ir jaunais iPad Pro. Tikai paņemot rokās uzreiz ir skaidrs, ka šis ir kaut kas jauns un iepriekš nepieredzēts. Jaunais planšetdators ir fenomenāli plāns un viegls! Nepārprotiet, man nav nekādu pretenziju pret šo jau viegli novecojušo dizainu, jo tas ir praktisks. Arī lielās apmales ap displeju palīdz vieglāk noturēt planšetdatoru bez bakstīšanās ekrānā. Starp citu, jaunajos iPad uz garo malu ir pārnesta priekšējā kamera ar Face ID sensoriem. Ļoti labi, jo vecais novietojums uz īsās malas manā ieskatā bija ačgārns.

Šoreiz uz testu saņemtais mazais 11 collu iPad Pro ir nokrāsots tumši pelēkā (Space Black) krāsā, taču ir pieejams arī sudrabaini gaišais (Silver) krāsojums.

Ar bildēm nav iespējams nodot šī jaunā iPad Pro vājprātīgo plānumu. Salīdzinot ar iepriekšējo modeli, tas ir tikai par nepilnu milimetru plānāks, taču svara ziņā 22 gramu starpība (salīdzināmiem 11 collu Wi-Fi modeļiem) ir jūtama. Vai šāds super plāns iPad dod kaut kādas praktiskas priekšrocības tā lietotājam? Īsti, nē. Vai izskatās super? O, jā! Plus, rada iespēju Apple tirgot jaunus aksesuārus, jo jaunā ierīces forma to neļauj lietot ar vecajiem vāciņiem vai tastatūrām. Un dongļus, jo bez tā neiztiksim, ja šo jaudīgo planšetdatoru gribēsim pieslēgt pie monitora un reizē arī uzlādēt. Planšetdatora vienīgais USB-C ports atbalsta USB 4 datu pārraides ātrumus un Thunderbolt savienojumus (ar dokstacijām, monitoriem u.c. ierīcēm).

Kā jau ar Apple produktiem pierasts, ierīces uzbūvē izmantoti patiešām augstvērtīgi materiāli un darbojoties ar šo planšetdatoru ir sajūta, ka tā ir dārga un kvalitatīvi uzbūvēta. Visas (dažas, ha ha) pogas spiežas saprotami un paredzami un korpusā nekas nekrakšķ un nebrakšķ. Bet taisnības labad jāpiezīmē, ka arī citi ražotāji (es runāju par Samsung vai Xiaomi) savā vidējā un dārgajā galā ir iemācījušies veidot patiešām kvalitatīvi nostrādātus planšetdatorus.

Ak, jā, jaunajiem iPad vairs nav fiziskas SIM kartes atvilknītes, jo turpmāk iPad planšetdatoros mobilos sakarus varēsim dabūt tikai izmantojot eSIM virtuālās SIM kartes. Kas attiecas uz citiem bezvadu savienojumiem, tad jaunais iPad Pro nodrošina modernus Wi-Fi 6E un Bluetooth 5.3 bezvadu savienojumus. Testa laikā nenovēroju nekādas sakaru problēmas, ierīce stabili un paredzami sadarbojās ar bezvadu aksesuāriem un internetu.

Beidzot arī iPad tiek pie OLED displeja

Lai arī nevarētu teikt, ka iepriekšējos iPad Pro izmantotais Liquid Retina XDR displejs ir sliktas kvalitātes (tieši pretēji), taču līdz ar jaunajiem iPad Pro modeļiem šajos planšetdatoros tiekam pie OLED tipa displejiem. Jaunais Ultra Retina XDR displejs nodrošina iespaidīgus kontrasta un spilgtuma rādītājus, kā arī ir plānāks un sver mazāk. Vieni vienīgi ieguvumi! Praksē šis displejs izskatās fantastiski labi un testa laikā nenovēroju nekādas problēmas ne ar attēla attēlojumu, ne pieskārienu reģistrēšanas spējām.

Jaunā planšetdatora 1TB un 2TB versijām var izvēlēties arī jauno nano tekstūras stiklu, kurā Apple ir veicis daudz ļoti mazus urbumus ar domu izkliedēt gaismu un tādējādi uz šī displeja mazāk atspīdēs gaisma. Citiem vārdiem sakot, displejs ir viegli matēts. Pats gan praksē par jaunā nano tekstūra displeja spējām pārliecināties nevarēju, jo testa ierīce bija aprīkota ar “parasto” displeju.

Apple Silicon M4 procesors un tā veiktspēja

Šis ir pirmais Apple produkts, kas darbojas ar jauno Apple Silicon M4 procesoru. Tādējādi šis planšetdators ir piedzīvojis dubultu lēcienu procesora sakarā. Jaunais M4 procesors ir ne tikai jaudīgs, bet arī ļoti energoefektīvs. Apple norāda, ka šis jaunais procesors nodrošina par 50% augstāku centrālā procesora veiktspēju salīdzinot ar M2 procesoru, kas tika izmantots iepriekšējo paaudžu iPad Pro planšetdatoros. Kopējā veiktspēja salīdzinot ar M2 ir pat līdz 4 reizēm lielāka un jaunais iPad Pro ir līdz 10 reizēm ātrāks salīdzinot ar pirmās paaudzes iPad Pro. Lai nodrošinātu tādu pašu jaudu, kā M2 procesors, jaunais M4 procesors patērēs uz pusi mazāk enerģijas un Apple ir uzlabojis arī jauno iPad Pro planšetdatoru termoregulāciju. Ja M4 salīdzina ar šobrīd aktuālo citu ražotāju ultrabukos iebūvētajiem jaudīgajiem procesoriem, Apple veikums patērē tikai ceturtdaļu enerģijas.

Ņem gan vērā, ka visjaudīgākā 10 kodolu M4 versija un 16 GB operatīvā atmiņa pienākas abām dārgākajām iPad Pro versijām ar 1 TB un 2 TB atmiņu. Vājākas versijas saņem 9 kodolu M4 procesoru un 8 GB operatīvo atmiņu.

Geekbench 6 veiktspējas testos jaunais (arī vājākais) iPad Pro uzrāda pārliecinoši labākos rezultātus salīdzinot ar citām Apple ierīcēm. Šis planšetdators veiktspējas ziņā pārspēj ne tikai citus iPad planšetdatorus, iPhone viedtālruņus, bet pat MacBook Air portatīvos datorus. Tā jauda ir vājprātīga!

Jauno iPad Pro varam izvēlēties ar 256GB, 512GB, 1TB vai 2TB atmiņas apjomu, kā arī Wi-Fi vai Wi-Fi + 5G versijās.

Īsumā – iPad Pro ir visjaudīgākais planšetdators, kas ir jaudīgāks un efektīvāks arī par lielu daļu portatīvo datoru. Pavisam cits jautājums gan, vai no šādas jaudas ir liela jēga. Par to nākamajā šī apskata daļā.

Lietošana

Ja šo ierīci lietojam kā planšetdatoru, tad sajūtu ziņā pieredze neatšķiras no teju jebkura cita iPad planšetdatora. iPadOS operētājsistēma visos iPad izskatās un darbojas teju identiski. Savā 11 collu izmērā šāds iPad ir samērā ērti lietojams arī turot vienā vai abās rokās. Varam ērti lasīt grāmatas, pārlūkot tīmekli vai skatīties video.

Tāpat varam šo planšetdatoru savienot ar Magic Keyboard (vai citu līdzīgu produktu) un izmantot kā mazu datoriņu. Tīri jaudas ziņā mēs varēsim darīt teju visu to pašu, ko varam paveikt ar datoru – arī radīt mūziku, montēt video, drukāt garus tekstus un vienīgais limitējošais faktors būs iPadOS platforma, kas vismaz manā ieskatā nenodrošina nekādu diži patīkamo datora aizvietošanu. Jā, mēs varam izdarīt daudz, taču uz datora (nav svarīgi, Mac vai Windows) mums tie paši darbi veiksies ātrāk un ērtāk.

Padomāju, kas ir tie “smagākie” uzdevumi ar kuriem ikdienā saskaros strādājot ar datoru un secināju, ka tā ir mūsu “Ko Kursors Tev Neraksta” podkāsta video montēšana. Uz datora to daru ar Davinci Resolve programmu, kas jau kādu laiciņu ir pilnvērtīgi pieejama arī uz iPad. Pieslēdzu šo testa planšetdatoru pie mana lielā monitora un pamēģināju samontēt video. Jā, tīri tehniski un jaudas ziņā tas ir iespējams, taču uz datora ērtāk. Ja esmu mājās un pie rokas ir dators, es šo darbu darīšu uz datora. Ja ikdienā pārvietotos apkārt, tad gan varētu padomāt par iPad Pro, jo zinu vairākus foto/video speciālistus, kas izbraukumos biežāk strādā tieši ar šādiem iPad Pro un novērtē gan lielo jaudu, gan ilgo baterijas darbību (salīdzinot ar datoru). Ne es vienīgais neesmu līdz galam apmierināts ar iPadOS kā datora aizvietotāju.

Es zinu, ko runāju. Nesenā ceļojumā mēģināju iPad mini izmantot kā mazu datoru.

Protams, ar šo iPad varēsim spēlēt visas App Store pieejamās spēles. Kā jau rakstīju iepriekš, jaudas te pietiek atliektiem galiem un tā tas būs vēl daudzus gadus uz priekšu. Protams, ja ar savu planšetdatoru vispār spēlē spēles.

Viegli apgraizītas kameras un audio

Priekšpusē un aizmugurē ir izvietotas 12 megapikseļu kameras un iepriekš izmantotās 10 megapikseļu ultra platās kameras vietā tagad iebūvēts LIDAR sensors papildinātās realitātes lietotnēm. Uzlabota ir ierīces zibspuldze un apvienojumā ar mākslīgā intelekta “maģiju”, jaunais iPad tagad spēs labāk uzņemt dažādu dokumentu attēlus. Pieņemu, ka Apple zina labāk vai lietotāji aktīvi izmanto kameras uz saviem planšetdatoriem un ir kaut kāds loģisks pamatojums, kāpēc jaunajā modelī ir par vienu kameru mazāk. Es pats arī planšetdatoru ļoti reti izmantoju fotografēšanai, jo pie rokas parasti ir ar labākām kamerām aprīkoti telefoni.

Zemāk vari aplūkot, kādas kvalitātes fotogrāfijas spēj uzņemt jaunais iPad Pro. Salīdzinājumam pievienoju arī ar krietni pavecu iPad mini (5th gen) uzņemtu fotogrāfiju. Atverot abas fotogrāfijas, uzreiz būs redzama atšķirība.

Jaunajam iPad Pro ir četru skaļruņu sistēma tāpat kā iepriekšējo paaudžu iPad Pro planšetdatoros, taču mikrofonu skaits gan ir samazināts par vienu – tagad tie ir “tikai” četri. Praksē gan starpību diez vai redzēsim, jo ierīce skan savai kategorijai pietiekami skaļi un tīri, kā arī mikrofoni ļauj nodrošināt saprotamu mūsu balss vai citu skaņu uztveršanu.

10 stundu baterijas darbības laiks

Šis ir viens no tiem produktiem, kura komplektācijā ir iekļauts tikai uzlādes kabelis un vairs nesaņemam sienas lādētāju. Telefonu gadījumā es kaut kā esmu samierinājies, ka lādētāju vairs nebūs, bet planšetdatoru iepakojumos es tomēr gribētu redzēt lielākas jaudas lādētājus. Bet nav. Toties USB-C kabelis ir ar auduma āriņu un smuks. Vismaz kaut kāds prieks.

Ražotājs sola, ka jaunais planšetdators nodrošinās līdz 10 stundu darbību no vienas uzlādes.  Apple konsekventi paaudzi no paaudzes sola šo 10 stundu darbību, jo, acīmredzot uzskata, ka ar to pietiek. Domāju, ka būtu pietiekami daudz pircēju, kas būtu gatavi lietot mazliet biezāku un smagāku iPad, bet, lai baterijas darbība būtu par dažām stundām ilgāka.

Reālais darbības ilgums gan ir atkarīgs no tā, ko ar ierīci darām. Ja laiski pārlūkosim tīmekli un klausīsimies mūziku, tad tās tiešām var būt 10 stundas. Ja sāksim kaut ko montēt, tad darbības laiks būs īsāks.

Jauni uzlaboti aksesuāri

Kopā ar jaunajiem iPad planšetdatoriem, Apple prezentēja arī divus jaunus aksesuārus. Jaunais Apple Pencil Pro irbulis ir saņēmis vairākus būtiskus uzlabojumus, kas to padara noderīgāku prasīgākiem lietotājiem. Irbulī ir iebūvēts sensors, kas sapratīs, kad to saspiežam un uz ekrāna attēlos instrumentu un krāsu paleti. Irbulī iebūvētais vibromotors ļaus sajust, kad esam aktivizējuši šo funkciju. Tāpat varam irbuli pagrozīt rokās un tas uztvers šīs kustības, lai uz ekrāna pagrieztu izvēlēto instrumentu. Ar šīm jaunajām funkcijām irbulis kļūst noderīgāks un lietotāji varēs ērtāk pārslēgties starp instrumentiem vai attēla slāņiem. Jaunajā irbulī ir iebūvēta arī Find My funkcija, lai aksesuāru vieglāk varētu atrast, ja tas tiks nozaudēts. Apple Pencil Pro darbosies ar jaunajiem iPad Air un iPad Pro planšetdatoriem. Ņem gan vērā, ka pavisam vecie Apple Pencil ar Lightning portu nedarbosies ar jaunajiem planšetdatoriem. Jaunais Pencil Pro maksā 149 eiro – tieši tāpat kā līdz šim pieejamais otrās paaudzes Apple Pencil.

Iestatījumu sadaļā varam ne tikai aplūkot diezgan plašās šī aksesuāra konfigurācijas iespējas, bet arī varam tās pielāgot pēc mūsu vēlmēm. Lai arī vienu brīdi man ir piederējis Apple Pencil, neesmu tik aktīvs mākslinieks un nevaru pilnībā novērtēt šī aksesuāra pilnas iespējas. Bet tik, cik man vajag veikt īsas piezīmes, irbulis darbojas saprotami un precīzi.

Nekur nav pazudusi arī ērtā uzlāde. Vienkārši uzliekam irbuli uz planšetdatora sāna un tas tur ar magnētu palīdzību stingri pielīp, un notiek aksesuāra uzlāde. Gaumīgi un praktiski!

Jaunā Apple Magic Keyboard ir kļuvusi plānāka un vieglāka. Tas ir labi, jo iepriekšējā tastatūra bija reāli smags klucis. Jaunajai tastatūrai ir iestrādāta funkcijas taustiņu rinda, kas ļauj krietni ērtāk pielāgot dažādas ierīces funkcijas, piemēram, displeja apgaismojuma līmeni. Lielāks ir kļuvis arī tastatūras skārienpaliktnis un tam tagad ir iebūvēta vibrācija (haptic feedback). Jaunā Magic Keyboard tastatūra pieejama divās krāsās, lai lieliski papildinātu jaunos iPad Pro vai iPad Air planšetdatorus. Šis joprojām ir padārgs aksesuārs – 349 eiro maksāsim par 11 collu versiju un 399 eiro par 13 collu versiju.

Nobeigumā: Ar uzviju jaudīgākais un iespaidīgākais iPad planšetdators

Lai arī jaunais iPad Pro izskatās un nodrošina aptuveni tādu pašu lietošanas pieredzi kā visi iepriekšējie iPad planšetdatori, tomēr tā super plānais dizains spēj radīt WOW sajūtu. Vismaz sākumā. Pēc tam tur atkal pierodi pie ierīces un lieto šo iPad tāpat kā visus pārējos līdz šim redzētos iPad planšetdatorus.

Jaunais Apple Silicon M4 procesors, viennozīmīgi, ir jaudīgs un efektīvs. Hei, tas veiktspējas ziņā pārspēj ne tikai visas Apple mobilās ierīces, bet pat daļu MacBook datoru. Bet ko tas dod, ja iPadOS joprojām ir diezgan nevarīga operētājsistēma, ja šo planšetdatoru vēlamies izmantot kā datora aizvietotāju. Nedari tā, nepieļauj šo klasisko kļūdu!

Ko tad iesākt ar jauno iPad Pro? Šī ierīce ir jāizmanto tieši tā, kā to ir iecerējis Apple. Ar šo ierīci vari pārlūkot tīmekli, lasīt grāmatas un skatīties video. Hei, bet tam taču derēs 3x lētāks iPad. Pareizi! OK, ar iPad Pro vari tīri labi apstrādāt fotogrāfijas un montēt audio vai video. Bet visdrīzāk izmantojot Apple veidotās programmas, kā Final Cut Pro for iPad vai Logic Pro for iPad. Vēlies izmantot jaunāko un labāko Apple Pencil Pro irbuli? Tad vispār derēs tikai jaunie iPad Air vai iPad Pro. Redzi, uz ko es velku? Visi iPad nodrošina ļoti līdzīgu lietošanas pieredzi un vairumam lietotāju pietiek pat ar vienkāršākā un lētākā iPad nodrošinātajām spējām. Līdzko parādās kaut kādas specifiskas vajadzības vai vēlmes, tad jāsāk mūsu izvēle sašaurināt uz jaudīgākiem un dārgākiem modeļiem. Jaunais iPad Pro ir fantastisks planšetdators, kuru nebūs pa spēkam pārspēt nevienam vēl vismaz pāris gadus.

Liels paldies Apple speciālistiem iDeal par abām uz testu sagādātajām jaunajām ierīcēm!

https://kursors.lv/2024/07/22/apple-ipad-pro-m4-2024-plansetdatora-apskats/