«Apple» datori, čatbotu attīstība un ūdenszīmes dziļviltojumiem. Tehnoloģiju ziņas

4. novembris, 2023.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

1. "Apple" iepazīstina ar M3 aprīkotiem "iMac" un "MacBook Pro" modeļiem

Uzņēmuma "Apple" Helovīna noskaņās tērptais "Scary Fast" pasākums ir noslēdzies un tā laikā "Apple" paziņoja par pilnīgi jauniem "Mac" datoriem, kas ir aprīkoti ar jaunāko uzņēmuma iekšēji dizainēto mikroshēmas versiju.

Kā gaidīts, "Apple" nāca klajā ar jauno M3 mikroshēmu līniju. Turpmāk "Apple" piedāvās M3, M3 Pro un M3 Max mikroshēmas, kuras, pēc uzņēmuma teiktā, būs pirmās personālā datora mikroshēmas, kas izgatavotas, izmantojot efektīvāku 3 nanometru procesu. Vienkāršojot – mazāki tranzistori vidēji nodrošina uzlabotu veiktspēju, enerģijas patēriņu un siltuma izkliedēšanu.

Mikroshēmu trio ir aprīkots ar nākamās paaudzes GPU arhitektūru, kas atbalsta paātrinātu ray tracing, mesh shading, un dynamic caching, proti, funkcijām, kas optimizē vizualizācijas un atmiņas apjomu, ko ierīce izmanto uzdevumu veikšanai.

"Apple" M3 mikroshēmas piedāvā līdz pat 128 GB atmiņu ar jaudīgāko M3 Max mikroshēmu ar līdz pat 92 miljardiem tranzistoru, 40 kodolu GPU un 16 kodolu centrālo procesoru. Šādas komplektācijas ierīce gan izmaksās vairākus tūkstošus.

Atjaunots 24 collu "iMac" ar M3 mikroshēmu

Jaunākā 24 collu "iMac" versija stiprināta ar M3 mikroshēmu, kas, pēc "Apple" teiktā, piedāvās divas reizes ātrāku veiktspēju nekā "Apple" pirmā mikroshēma – M1. Atjaunotajā "iMac" ir 4,5K "Retina" displejs ar vairāk nekā vienu miljardu pieejamo ekrāna krāsu, WIFI 6E, 1080p tīmekļa kameru, sešu skaļruņu atskaņošanas sistēmu un mikrofoni "ierakstu studijas līmenī".

Jaunumus krāsainu datoru cienītājiem – tas būs pieejams septiņās krāsās: zaļā, dzeltenā, oranžā, rozā, violetā, zilā un sudraba un tādās pašās krāsās ir pieejami "iMac" komplektācijā iekļautie piederumi, taču tiem joprojām ir Lightning tipa savienotāji.

14 un 16 collu "MacBook Pro" saņem lielu M3 jaudas palielinājumu

"iMac" nav vienīgā ierīce, kas tiek atjaunināta ar M3. "Apple" arī paziņoja par jaunu 14 un 16 collu "MacBook Pro" klēpjdatoru modeļu pāri, kas ir aprīkoti ar M3 Pro mikroshēmu vai augstākās klases M3 Max.

Abiem portatīvajiem datoriem ir Mini LED displejs, 1080p kamera, sešu skaļruņu atskaņošanas sistēma, 22 stundu akumulatora darbības laiks un līdz 128 GB RAM.

Šiem datoriem arī ir pieejama jauna krāsa – kosmosa melnā krāsa ar jaunu pārklājumu, uz kā mazāk paliekot pirkstu nospiedumi.

Vienkāršāks "MacBook Pro"

Tehnoloģiju protāls "The Verge" ziņo, ka līdzās "MacBook Pro" modeļiem, kas aprīkoti ar M3 Pro un M3 Max, "Apple" izlaiž lētāku 14 collu "MacBook Pro", kas ir aprīkots ar pamata M3 mikroshēmu. Ierīce aizstāšot 13 collu "MacBook Pro" ar M2 mikroshēmu, ko "Apple" izlaida pērnajā gadā, un piedāvā veiktspēju, kas ir līdz pat 60% ātrāka.

Būtiska piezīme – "MacBook" ikoniskais "Touch Bar" jeb skārienjutīgais ekrāns virs klaviatūras vairs netiek turpināts un pagaidām ir uzskatāms par norakstītu inovāciju.

2. Lielas investīcijas un manāms progress mākslīgā intelekta čatbotos

Viena no jaunākajām mākslīgā intelekta (MI) čatbota "ChatGPT Plus" maksas versijā drīzumā būs iespēja augšupielādēt failus, ko MI čatbots izmantos rezultātu ģenerēšanai, vēstīja portāls "Kursors".

Lietotājiem būs iespēja augšupielādēt dažādus failus, ko čatbots izmantos kā pamatu rezultātu ģenerēšanai. Piemēram, "ChatGPT" spēs analizēt PDF failus un pēc tam atbildēt uz dažādiem jautājumiem, pamatojoties uz faila saturu. Tāpat čatbots spēs ģenerēt jaunus attēlus, balstoties uz lietotāja augšupielādēto bildi. Šādā veidā būs arī iespējams iegūt precīzākus rezultātus, ko nevarētu panākt, piemēram, ar teksta vaicājumu.

Tikmēr uzņēmums "Google" paziņojis, ka ieguldīs līdz pat diviem miljardiem dolāru "OpenAI" konkurentā "Anthropic", šādā veidā pastiprinot mākslīgā intelekta kompāniju sacensības. Būtiski norādīt, ka arī "Amazon" septembrī investēja četrus miljardus dolāru "Anthropic" un tā MI čatbota "Claude" izstrādē.

Šī nav "Google" pirmā investīcija "Anthropic". Kompānija tajā jau iepriekš ir ieguldījusi 55 miljonus ASV dolāru. Tāpat "Anthropic" esot noslēgts trīs miljardu dolāru darījums ar "Google Cloud".

"Anthropic" dibinājuši bijušie "OpenAI" vadītāji, kuri pēc strīda ar izpilddirektoru Semu Altmenu par MI drošības pasākumiem pameta uzņēmumu.

3. Ūdenszīmes mākslīgā intelekta radītam saturam: sudraba lode dezinformācijai?

ASV prezidenta Džo Baidena nesenajā rīkojumā par mākslīgo intelektu ir iekļauta norāde valdības vadītu standartu izstrādei mākslīgā intelekta radītā satura ūdenszīmēm. Ūdenszīmes kā tehnoloģija gan nav nekas jauns – tas ir paņēmiens, ko izmanto datu ieaušanai digitālajā saturā, ko pēc tam var izmantot, lai identificētu satura avotu vai īpašnieku.

Ūdenszīmju izmantošanas piekritēji ASV apgalvo, ka tas varētu būt vērtīgs instruments, lai apkarotu mākslīgā intelekta radīto dezinformāciju. Iegulstot ūdenszīmi mākslīgā intelekta ģenerētajā saturā, būtu iespējams identificēt MI modeli, kas tika izmantots satura izveidošanai, un izsekot līdz tā avotam.

Tas varētu palīdzēt novērst dezinformācijas izplatīšanos un saukt pie atbildības tos, kas to rada.

Tomēr mākslīgā intelekta radītā satura ūdenszīmēm ir arī daži izaicinājumi un ierobežojumi. Viens no izaicinājumiem ir tas, ka ūdenszīmes var noņemt vai viltot. Turklāt ūdenszīmes var nebūt efektīvas, lai identificētu MI radītu saturu, kas izveidots, izmantojot jaunus vai nezināmus MI modeļus.

Kopumā vēl esot pāragri spriest, vai ūdenszīmes būs sudraba lode AI radītai dezinformācijai. Tomēr tā ir daudzsološa tehnoloģija, kas varētu būt daļa no lielāka problēmas risinājuma.

https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/tehnologijas-un-zinatne/04.11.2023-apple-datori-catbotu-attistiba-un-udenszimes-dzilviltojumiem-tehnologiju-zinas.a530354/?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=links