Aptuveni simts žurnālistu un vīna entuziastu priekšā Ālandu salu galvaspilsētā Mariehamnā eksperti atvēra pudeles - vienu no vīna darītavas "Veuve-Clicquot", bet otru no tagad jau neeksistējošās "Juglar" - un salēja to saturu jau gaidošajās glāžu rindās, atraisot spēcīgu aromātu, ko varēja just vairāku metru attālumā.
"Pudeles saglabājās jūras dibenā labāk nekā smalkākajos vīna pagrabos," komentēja viens no pasaules vadošajiem šampanieša ekspertiem Rikards Julīns, kas raksturoja "Juglar" vīnu kā "daudz intensīvāku un spēcīgāku, ar sēņu" notīm, bet "Veuve Clicquot" - līdzīgu "Chardonnay", ar izteiktām "liepziedu pumpuru un laima mizu" notīm.
Kā ziņots iepriekš, augustā zviedru nirēji pie Ālandu salām atrada aptuveni 70 pilnībā saglabājušās šampanieša pudeles, kas varētu būt daļa no Francijas karaļa Luija XVI sūtītās kravas Krievijas impērijas galmam.
"Pēc aptuveni 200 gadu ilgas atrašanās jūras dibenā pudeļu saturs ir saglabājies neparasti labi. Nemainīgā temperatūra un apgaismojums nodrošināja optimālus apstākļus šampanieša glabāšanai, bet spiediens to iekšpusē neļāva jūras ūdenim iesūkties caur korķiem," atklāj Ālandu salu valdības pārstāvis.
Vīna darītavas "Veuve-Clicquot" pārstāvis Fransuā Otekērs atklājis, ka šī konkrētā šampanieša partija gatavota vēl tad, kad pati Kliko atraitne vadīja slaveno vīna namu. "Kliko kundze noteikti garšoja šo pašu partiju, viņa garšoja visu," sarunā ar AFP sacīja nama pārstāvis. Otekērs kopā ar citiem vīna darītavas darbiniekiem asistēja Ālandu salu vēsturniekiem, kad tie centās identificēt un noteikt šampanieša vecumu, kas, kā atklājās, bijis raudzēts 19.gadsimta otrajā ceturksnī un, iespējams, ir pasaulē vecākais.
Ālandu salu valdība paziņojusi, ka plāno izsolīt pa vienai pudelei no abiem vīna veidiem. Pēc Julīna vārdiem, katra pudele varētu savākt ap 100 000 eiro (70 280 latiem).