Ja nezini, kas ir šis ChromeOS, vari izmēģināt ChromeOS Flex kopā ar gandrīz jebkuru datoru, ko iespējams iebūtot no USB. Es pats ik pa laikam palietoju ChromeOS Flex kopā ar teju 15 gadus senu iMac. ChromeOS Flex gan jāielādē ar Chrome pārlūku, bet ar Edge vai Firefox nevarēsi uzsākt ChromeOS Flex ielādi.
Apskatam šoreiz esam tikuši pie skolām paredzēta Acer Chromebook 314, kas noteikti ir sākuma līmeņa ChromeOS klēpjdators jeb Chromebook. Šobrīd Latvijas skolās nonāk vairāk nekā 25 000 tieši šādu Acer Chromebook 314.
Ko varam sagaidīt no Acer Chromebook 314? Kādas iespējas Acer Chromebook 314 un ChromeOS paver ikdienai un darbam? Mēģināsim uz šiem jautājumiem atbildēt apskata tapšanas laikā.
Tehniskā specifikācija
- Procesors: Intel Celeron N4500 (4 MB cache, 1.10 GHz – 2.80 GHz)
- Videokarte: Intel UHD Graphics
- RAM: 8 GB SO-DIMM LPDDR4
- Ekrāns: 14 collas, 1920 x 1080, IPS, ComfyView
- SSD: eMMC 32 GB
- Pieslēgvietas: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, microSD līdz 128 GB un 3.5 mm austiņu
- Bezvadu savienojumi: Wi-Fi 6 802.11ax + Bluetooth v5.0
- Izmēri: 310 mm x 209.3 mm x 15.6 mm
- Svars: 1.3 kg
- Akumulators: 3-šūnu, līdz 11 stundā, faktiski puse no solītā, 45 W Type-C lādētājs
- Papildus: 720p tīmekļa kamera
- Programmatūra: ChromeOS
- Cena: apskatam saņemtais modelis varētu maksāt ap 300… 400 eiro, bet publiski nav informācijas, cik šāds dators maksā un parastā veikalā to nevaram nopirkt
Izskats un uzbūve
Acer Chromebook 314 cena jau izsaka daudz, te neko daudz gaidīt nevajag. Un arī nesagaidām! Acer Chromebook 314 pilnībā veidots no plastmasas, bet nevienā mirklī nešķiet, ka plastmasa ir draņķīga. Kā jau vēsta nosaukums, Acer Chromebook 314 ir šobrīd aktuālajā 14 collu izmērā ar 16:9 malu attiecības 1080p izšķirtspējas ekrānu.
Pieķersimies uzreiz pieslēgvietām, jo parasti ar tām lētajos klēpjdatoros veicas ne pārāk labi. Bet šoreiz Acer Chromebook 314 ir divas USB Type-C pieslēgvietas (viena nodrošina 10 Gbit/s datu pārraidi un otra – 5 Gbit/s), šīs abas pieslēgvietas tad arī tiek izmantotas datora uzlādei. Tāpat te ir arī parastās USB Type-A pieslēgvietas – katrā pusē ir pa vienai Type-A un pa vienai Type-C pieslēgvietai, kas ir ļoti ērti. Tāpat te atradīsi microSD atmiņas karšu lasītāju un 3.5 mm austiņu pieslēgvietu. Tādējādi tas ir ļoti labs pieslēgvietu komplekts, īpaši ņemot vērā ierīces cenu kategoriju.
Abpus tastatūras izvietoti skaļruņi, tie šai cenai ir pieņemami vai pat labi, jo vērsti nevis pret galdu, bet uz augšu.
Acer Chromebook 314 komplektā nekā diža nav – te ir tikai pats dators un USB Type-C uzlādes ierīce. Klēpjdatoru ir iespējams atvērt, bet cerams, ka skolā to neviens nedarīs. Ja nu vienīgi, lai ar skolotāja atļauju gūtu iespēju paskatīties uz datora iekšām. Te gan nekā daudz redzama vai maināma/uzlabojama nav.
Tastatūra un skārienpaliktnis
Acer Chromebook 314 ir vienkārša tastatūra, bet tai nav izgaismojuma, kas, manuprāt, ir visai liels mīnus. Te gan jāpiebilst, ka klases telpām jābūt jēdzīgi apgaismotām, bet tāpat būtu gribējies redzēt izgaismotu tastatūru. Pret pašu tastatūru iebildumu nav, šo apskatu rakstu tieši ar Acer Chromebook 314.
Skārienpaliktnis ir pat visai foršs, tas atrodas tieši vidū, nekādu sūdzību par skārienpaliktni nav.
Ekrāns
Acer Chromebook 314 ekrāns rada divējādas izjūtas. No vienas puses ekrānu var atmest vaļā par vairāk nekā 180 grādiem, tātad Acer Chromebook 314 varēsi turēt arī uz visai stāva klēpjdatora turētāja. No otras puses šis īsti nav IPS panelis vai arī ir ļoti švaks IPS panelītis. Vairāk rodas iespaids, ka skatos uz TN matricu. Bet te ir 1080p izšķirtspēja un pieklājīgs matējums, lai nekas īpaši neatspīdētu ekrānā.
Acer Chromebook 314 ir visai vāji skatu leņķi, toties ekrāns ir gana spilgts. Diemžēl ChromeOS liedz veikt jebkādus ekrāna mērījumus ar kalibrēšanas rīku.
Kopumā gribētos sacīt, ka ekrāns varēja būt labāks (labāki skatu leņķi) par šo cenu.
Akumulators
It kā tiek solīts, ka Acer Chromebook 314 akumulatora darbība varētu sasniegt 11 stundas, bet tā gluži nav. Mani novērojumi liecina, ka ar pietiekami spilgtu ekrānu un Wi-Fi 6 savienojumu Acer Chromebook 314 izdzīvos vien 5 stundas un aptuveni 40 minūtes. Šādai veiktspējai noteikti varēja vēlēties ilgāku akumulatora darbības laiku, bet šaubos, vai skolā tas būs noteicošais, jo tāpat Acer Chromebook 314 visu savu mūžu pavadīs pie elektrības vada.
ChromeOS
ChromeOS ir datoriņa spožums un arī tā posts. Man ir jāsaka, ka visu, ko mēs te darām Kursorā (atskaitot video, bet ar to nodarbojas citi), var paveikt ar ChromeOS iespējām. Ar ChromeOS veidoju šo rakstu, varu pielāgot attēlus, kā arī ChromeOS var bez problēmām izmantot, lai ierakstītu Kursora podkāstus.
Cik paskatījos, tad ChromeOS ļauj izmantot Microsoft Office tīmekļa versiju un Microsoft Teams bez lieliem ierobežojumiem. Grūtāk būs ar dažādām specifiskākām lietotnēm, bet te atkal ChromeOS sper pretī ar Google Play Store un attiecīgi Android lietotņu integrāciju (ChromeOS Flex šo nedabūsi). ChromeOS vari dabūt iekšā visas vai gandrīz visas lietotnes, ko izmanto savā Android viedtālrunī, bet jāsaprot, kura ies un kura atteiksies pilnvērtīgi strādāt kopā ar peli un tastatūru. Te uzreiz uzstādītas ir arī Gmail, YouTube, Calendar, Messages un pāris citas Google lietotnes, ko izmantojam jau viedtālruņos.
Lielākās problēmas rodas spēlēs, kā arī foto un video apstrādē. Jāņem arī vērā, ka skolām paredzētais Acer Chromebook 314 ir ar 32 GB eMMC atmiņu, kas ir lēna un niecīga ietilpības izmēros. Atļaušos lielākās nespējas norakstīt tieši uz 32 GB eMMC atmiņu un tās lēnumu, tāpat video apstrādei vismaz es nekādā veidā Chromebook neizmantotu. Foto lietas vari nodarīt ar Google Photos palīdzību (te ir pat atsevišķa Photos lietotne vai arī izmanto Google Photos tīmekļa pārlūka versiju).
Chromebook visai ērti darbojas kopā ar Android viedtālruni – vari telefonu izmantot, lai ātri atslēgtu ChromeOS, kā arī savienotais viedtālrunis bez papildu darbībām izmantojams kā piekļuves punkts interneta iegūšanai. Messages lietotne ļauj uzreiz sūtīt ziņas. Turklāt, ja būsi jau Android viedtālruni pievienojis ChromeOS kādā citā datorā, telefona savienojums uzreiz sinhronizēsies ar jauno ChromeOS datoru, to nebūs atkārtoti jāpievieno.
Spēles ir pieejamas no Google Play veikala, bet Acer Chromebook 314 ir nedaudz par vāju, lai darbinātu kaut Alto’s Adventure (izvēlējos šo, jo spēles vadība norit ar vienu skārienu, attiecīgi vienu taustiņu, arī pele te strādā). Spēle iet, bet tā ik pa laikam noraustās. Prasīgākas spēles varētu nedarboties, kā arī ir jāņem vērā, ka nemaz tika daudz Android spēļu nav, kas kaut cik jēdzīgi sadarbotos tikai ar tastatūru un peli bez skārienekrāna. Chromebook gan vienmēr var izmantot, lai spēlētu GeForce NOW vai kādu citu spēļu straumēšanas servisu.
Ir arī pāris lietas, kas man nešķiet pieņemamas ChromeOS – darbvirsma (desktop) ir pilnīgi bez pielietojuma. Te nav ne logrīku (widgets), nedz arī kādas iespējas izvietot datnes uz darbvirsmas. Arī ChromeOS iestatījumi šķiet nožēlojami, jo maksimums, kas tiek parādīts, ir atmiņas aizpildījums. No 32 GB lietotājam pieejami aptuveni 14 GB, bet tos var papildināt ar microSD atmiņas karti.
Par veiktspēju ir grūti ko spriest. Varu pateikt, ka pie atvērtām aptuveni 20… 25 Chrome pārlūka cilnēm jau datoriņš sāk pagurt, bet tādam atvērto ciļņu apjomam vajag arī brangāku ekrānu, lai tās visas saskatītu.
Vismaz apskata tapšanas laikā par skolām paredzētajiem Acer Chromebook 314 ir pilnīgi nekāda informācija, kam tieši tie tiks izmantoti. Skolā sen neesmu gājis, nevaru iedomāties, ko tieši mācīs ar Acer Chromebook 314 palīdzību.
Ja vēlēsies Chromebook piekļūt attālināti, vari izmantot remotedesktop.google.com, bet tas darbojas tikai kopā ar Chrome pārlūku. Skolotājiem, visticamāk, būs pieeja pie Chrome Enterprise administratora iespējām, kas gan prasa jau sākumā Chromebook uzstādīt ar attiecīgiem Chrome Enterprise iestatījumiem (pirmo reizi iestatot Chromebook var izvēlēties starp privātu un uzņēmuma pielietojumu).
Nobeigumā
Chromebook pasaulē ir ļoti pieprasītas ierīces tieši skolēniem un studentiem. Protams, ir jāņem vērā, ka Chromebook neizmantos programmēšanai vai kādas specifiskas lietas/pielietojuma padziļinātai apguvei. Chromebook ar ChromeOS ir interneta rakstāmmašīna ar YouTube un spēļu straumēšanu, bet nevajag piemirst Google Play lietotņu veikalu, kas Chromebook paver daudz plašākas iespējas.
ChromeOS (droši vien uz vecāka dzelža uzlikts ChromeOS Flex) būtu perfekts risinājums senioram, jo te neko nevar sačakarēt. Sliktākais, ko vari izdarīt, ir izrakstīties no Google konta. Bet par to vari piekļūt ziņām un jaunumiem pasaulē – gan lasīšanai, gan video saturam. Gandrīz bez priekšzināšanām vari sazināties ar bērniem, samaksāt rēķinus un piekļūt interneta bankai, nebaidoties, ka ChromeOS būs aplipināts ar kādu ļaunatūru. Te arī nestrādās daudzas pikšķerēšanas vai datu šifrēšanas ļaunatūras.
Acer Chromebook 314 ir pieejams neskaitāmās versijās, bet laikam šī ar 8 GB RAM un 32 GB eMMC atmiņu nebūtu tā, ko gribētos ieteikt mājas lietotājam. Protams, pie 25 000 iegādātu Acer Chromebook 314 32 GB eMMC atmiņa ietaupa veselu bagātību, bet mājas lietotājam droši vien foršāk būtu skatīties uz kādu Core i3 procesoru un īstenu, ērti nomaināmu SSD. Visādi citādi Acer Chromebook 314 ir tieši tāds vai pat labāks par to, ko biju no Acer lētā gala datoriņa gaidījis.
Neatbildēts gan paliek jautājums, ko bērniem skolā paredzēts darīt ar Acer Chromebook 314, ko tieši bērni apgūs, vai Chromebook ar ChromeOS ir pareizā izvēle jau sastādītām skolas datorzinību apguves programmām. Toties Acer Chromebook 314 atbalsts no Google puses tiek solīts līdz 2030. gadam.
Un noslēgumā gribētos nostaļģiski atcerēties paša skolas laikus, kad zīmēšana saistījās ar Microsoft Paint, prezentācijas ar Microsoft PowerPoint un dokumenti ar šī paša programmatūras ražotāja Word un Excel programmām. Ja mēs izaugām ar Microsoft, kas toreiz vinnēja iespēju nonākt mūsu prātos, tad mūsu bērni izaugs ar Google produktiem un pakalpojumiem. Nav gan arī tā, ka viens vai otrs programmatūras ražotājs būtu slikts, drīzāk stāsts par to, ka šādas lietas pēc tam prātā paliek uz mūžu. No otras puses raugoties, ja uzdevums bija par pēc iespējas mazāku naudu nopirkt pēc iespējas vairāk datoru, tad šādi Chromebook datori ir laba izvēle, jo 300-400 eiro vērtas Windows/Linux darbinātas ierīces būtu šausmas drausmas.
P.S. Ja kāds skolotājs, kam jau ir tas gods pastrādāt ar šiem datoriem savā apmācību procesā, var publiski vai anonīmi nokomentēt savu pieredzi, lūgums uzrakstīt uz kristaps@kursors.lv. Pēc nepieciešamības papildināsim šo rakstu. Paldies!