Zvaigžņu kari - sāgas sākums.

"Viņi neatradās savā vietā un savā laikā. Dabiski, ka viņi kļuva par varoņiem". (Lea Organa no Alderānas)

Sāgas turpinājumu gaidot, atceramies, kā tas viss sākās, šoreiz kā literatūra.

Pirmais romāns, kas attēloja Ceturtās epizodes "Jauna cerība" notikumus, tika izdots 1976. gadā ar nosaukumu "Zvaigžņu kari: Luka Skaivokera piedzīvojumi". Romānu sarakstīja Alans Dīns Fosters, taču tas tika izdots zem Džordža Lūkasa vārda, kurš bija grāmatas redaktors. Grāmata tika sarakstīta pēc filmas scenārija, tāpēc tajā ir atšķirības no filmas un vairākas ainas, kas filmā neiekļuva, jo Lūkass šo to mainīja filmēšanas un montāžas gaitā. Grāmata iznāca pusgadu pirms filmas, parasti jau tā nenotiek, taču studijas «20th Century Fox» bosi bija tik ļoti pārliecināti, ka filma izgāzīsies, ka to pieļāva un pat mierīgi atstāja Džordžam Lūkasam visas tiesības uz filmu.

Kā jau rakstīju, tad pirmizdevuma nosaukums bija «Star Wars: From the Adventures of Luke Skywalker». Grāmatā plašāk aprakstīta dumpinieku sadzīve un pastāstīts vairāk par citiem Luka draugiem un citiem personāžiem. Tāpat, grāmatā Luka izsaukuma signāls, Nāves zvaigznes štūrmēšanā ir "Zilais-5", bet filmā - "Sarkanais-5".

Darbība filmā risinās vairāk nekā trīsdesmit gadu pēc Pirmās epizodes notikumiem.

 

 

1978. gadā Alans Dīns Fosters saraksta romānu "Splinter of the Mind's Eye" ("Prāta acs šķemba"), ko var uzskatīt par vienu no pirmajiem paplašinātā Visuma romāniem. Jauna cerība jau ieradusies Galaktikā, bet Impērija vēl tikai gatavo atbildes triecienu.

Lai gan vairāki sāpīgi triecieni no Impērijas, kas dziedē Nāves zvaigznes zaudējuma brūces, ir saņemti, pazaudētas piecas, lielas Alianses bāzes. Lai iegūtu sabiedrotos, Lea Organa un Luks Skaivokers dodas slepenā misijā uz Cirkapusas planētu, kur cer tādus atrast. Taču piespiedu nosēšanās uz Mimbanas nes atklājumu - noslēpumainu kristālu ar lielu Spēka koncentrāciju.

1979. gadā izdod pirmos divus Deilija Braiana romānus no "Hana Solo piedzīvojumu" triloģijas. Pilnīgi skaidrs, ka Hans Solo - viens no harismātiskajiem fantastikas varoņiem - nevarēja iztikt bez saviem piedzīvojumiem. Tas ir laiks, kad Alianse tikai pulcē savus spēkus, bet Galaktikas nomalē par ko tādu vispār neviens nav dzirdējis. Kontrabandista Solo un viņa drauga Čubakas mērķis ir tikt pie bagātības un, kā viņiem sokas, var lasīt romānos: "Hans Solo Zvaigžņu galā" ("Han Solo at Stars' End"), "Hana Solo revanšs" ("Han Solo's Revenge") un 1980. gadā iznākušajā romānā "Hans Solo un zaudētais mantojums" ("Han Solo and the Lost Legacy").

Pirms trešā romāna no šīs triloģijas izdod otro klasiskās triloģijas romānu "Impērijas atbildes trieciens" ("Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back"), ko sarakstījis Donalds Gluts. Romāns bāzējas uz Piektās epizodes filmu un atkal autoros min Džordžu Lūkasu.

1983. gadā iznāk Sestās epizodes romāns "Džedaja atgriešanās" ("Star Wars Episode VI: Return of the Jedi"). To saraksta Džeimss Kāns.

1983. gads iezīmējas arī ar triloģiju par Lendo Kalrisianu - vēl vienu, zīmīgu otrā plāna varoni: "Lando Calrissian and the Mindharp of Sharu" (Lendo Kalrisians un Šaru prāta arfa"), "Lando Calrissian and the Flamewind of Oseon" ("Lendo Kalrisians un Ozeona ugunīgais vējš") un "Lando Calrissian and the Starcave of ThonBoka" ("Lendo Kalrisians un TenBoki zvaigžņu ala").

Autors ir Lesters Neils Smits, un triloģija atkal stāsta par senākiem notikumiem - pirms Jaunās cerības. Lendo - tāds pat avantūrists kā Solo dodas meklēt senus dārgumus un iekuļas citās dēkās.

1991. gadā Timotejs Zāns saraksta savu pirmo romānu Trauna triloģijā "Impērijas mantinieks" ("Heir to the Empire"), kas izdota arī latviešu valodā, vienu no spēcīgākajiem turpinājumiem Sāgai Paplašinātajā Visumā.

1992. gadā tiek izdots otrais Zāna romāns "Tumšais spēks atgriežas" ("Dark Force Rising"), nākošā gadā tam seko trešais romāns "Pēdējā pavēle" ("The Last Command"). Romāni stāsta par cīņu ar talantīgāko - pēc Dārta Veidera - Impērijas virspavēlnieku, kurš pēc Veidera nāves cenšas Impēriju atjaunot.

1992. gadā sāk izdot seriālu "Princis-džedajs". Autori Pols un Vollisa Dēvidi. Pirmais romāns "Dārta Veidera cimds" ("The Glove of Darth Vader"). Princese Lea, Luks Skaivokers, Hans Solo un Alianse cīnās ar Impērijas spēkiem Galaktikas visās malās, lai nepiepildītos pareģojums par to, ka Impērija atdzims tad, kas parādīsies jauns imperators, kuram vienā rokā būs uzmaukts Dārta Veidera cimds. Tālākie romāni: "The Lost City of the Jedi", "Zorba the Hutt’s Revenge", "Mission from Mount Yoda" - jau 1993. gadā, "Queen of the Empire", "Prophets of the Dark".

Darbība risinās divus gadus pēc Sestās epizodes.

Tālāk jau romāni tiek izdoti desmitiem un to kopskaits sasniedz vairākus simtus.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Star_Wars_books

Rakstam izmantoti materiāli no : http://ru.starwars.wikia.com/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2_%D0%BF%D0%BE_%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5_%D0%B8%D1%85_%D0%B2%D1%8B%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B0

Arī no citiem interneta resursiem.