Zmeja Goriniča radinieki

fishki.net/3281439-zmej-gorynych---mify-ili-realynosty.html - negarantēju, varbūt kādreiz iztulkošu - t.p.] Krievijā zina visi, jo kādreiz šis varenais un bīstamais pūķis bailēs un trīsās turēja visu Krievzemi, taču XX gadsimtā no profesionāla ļaundara viņš pārkvalificējās par visai pozitīvu personāžu. Taču mūsu Goriničs nav pasaulē vienīgais pūķis. Praktiski visām pasaules tautām iz zināmi līdzīgi radījumi.

Tiamata. [1]

Senajā Babilonijā bija savs Goriničs, tikai viņš bija sieviešu dzimuma un ar nejauku raksturu. Tiamata faktiski bija pirmatnējā okeāna personifikācija - haoss, pirmo dievu māte. Kad dievieti nogalināja viņas pašas mazdēls, dievišķie radinieki ātri izveidoja debesis un zemi no mirušās, lai labo nevarētu pazaudēt.

Nidhjega un Jormungands [2]

Viscītīgāk pie saviem pūķiem bija piestrādājuši skandināvi. Sākotnējā versijā bija divi pūķi. Un vissliktākais bija Nidhjogs. Lai arī viņu ir grūti saukt par pūķi, tā bija tik gigantiska čūska, kas spītīgi centās aprīt pasaules koka saknes. Laiku pa laikam viņa lamājās ar milzi Hresvelgu, kurš sēž šī koka galotnē. Viņas brālis Jormungands vispār dzīvo zem ūdens un arī aktīvi cenšas veicināt pasaules galu - Ragnaroku.

Fafnīrs [3]

Šis biedrsvispār ir unikāla būtne. Pūķis – vilkatis, kas drausmīgi mīl zeltu. Pieņemot pūķa izskatu, pat guļ uz tā, lai neviens viņa bagātību nenozagtu. Vai kādu neatgādina?

Ketcalkoatls [4]

Šis pūķu pārstāvis dzīvoja acteku laikā, un viņi to uzskatīja par dievu. Un viņam bija apspalvojums un neticama gudrība. To izmantoja uzņēmīgi acteku valdnieki, kuri vienkāršajiem cilvēkiem apliecināja, ka viņiem ir saistība ar dievību. Saskaņā ar leģendu, vienā no zemes iemiesojumiem pūķis uzturējās vairāk nekā 20 gadus. Lielais valdnieks mācīja tautai matemātiku, medicīnu, astronomiju, rakstīšanu, rotaslietas, aušanu. Viņa vārds bija saistīts ar šokolādes dzēriena izgudrošanu, kalendāra ieviešanu ar 52 gadu ciklu, mūzikas un dejas kanonu izgudrošanu. Īsāk sakot, vienas smalkmaizītes tika no pūķa valdīšanas. Bet ļaudīm jau nekas napatika, un viņi pūķi izraidīja.

 

Aži Dahaka [5]

Irāņu mitoloģijā šī būtne bija viens no ļaunā Iblisa kalpotājiem, un tas dzīvoja pat pirms islāma parādīšanās. Ārēji atgādināja mūsu Goriniču, viņam bija trīs galvas. Vietējie iedzīvotāji viņu pievilināja ar cilvēka smadzenēm un liellopiem. Starp citu, tieši Aži Dahaka nāca klajā ar ideju, ka dzīvniekus var ēst, un Ibliss bija tas, kas viņam to pateica. 

Scilla un Hidra [6]

Senie grieķi bija izdomas bagāti. Viens Scillas apraksts ir ko vērts: “Divpadsmit ķepas, kas pārvietojas Scillai priekšā, uz pinkainiem pleciem slējās seši, gari kakli un katra kakla bija uzslieta pa galvai; viņas mutēs dzirkstīja biezi, asi, trīs rindu zobi. Virzoties atpakaļ alā un iizbāžot laukā krūtis, viņa ar visām galvām izsekoja laupījumu, ar ķepām pārmeklējot klintis un ķēra delfīnus, roņus un citus jūras dzīvniekus. Kad kuģispeldēja blakus alai, Scilla ar atvērtām mutēm uzreiz no kuģa norāva sešus cilvēkus.” Hidra bija mazāk neglīta būtne, bet tai uz čīskveidīgā ķermeņa bija līdz 100 gavām. Viņa ēda liellopus un bija tik indīga, ka pat viņas elpa nogalināja visu apkārt esošo dzīvību.

Jamata-no oroti [7]

Šim japāņu drakonam bija 8 astes un 8 galvas, uz tā ķermeņa auga sūnas un cipreses, viņam ļoti patika mieloties ar meitenēm. Uzvarēja to ar sakē palīdzību. Drakons piedzērās un nespēja pienācīgi pretoties. Re, pie kā dzeršana noved.

Apalala [8]

Indijā šis ūdens pūķis pirmais pieņēma budismu starp sev līdzīgiem un zvērēja nekaitēt cilvēkiem biežāk, kā vienu reizi 12 gados. Tieši tāpēc uz Subhavastu upes plūdi notika tikai vienu reizi divpadsmit gados.

Ķīnas drakoni [9]

Neviens tā nemīl pūķus, kā ķīnieši. Tur to ir milzum daudz, visāda veida un izmēru. Drakoni ir ļoti gudri un taisnīgi radījumi, kas cenšas pēc iespējas vairāk palīdzēt cilvēkiem. Ja vajadzētu tos visus pieminēt, būtu jāuzraksta vesels raksts.

Avots: https://fishki.net/3285641-9-rodstvennikov-zmeja-gorynycha.html