Zinātnieki secinājuši, ka vista bija pirms olas

Piektdiena, 16. jūlijs

Kas bija pirmais: vista vai ola? Šis jautājums jau gadsimtiem ilgi nomocījis zinātniekus un filozofus, bet tagad britu zinātnieki uzskata, ka viņiem izdevies atrast pareizo atbildi. Izpētot olas čaumalas veidošanos, zinātnieki secināja, ka pirmā tomēr bijusi vista, jo bez vistas nebūtu iespējama olas veidošanās.

Šefīldas un Vorikas universitāšu zinātnieki pētīja kādu proteīnu, kas atrodas gan olu čaumalās, gan vistu olnīcās. Analīze apstiprināja, ka OC-17 proteīns tiek izmantots kā katalizators, kas paātrina olu čaumalas veidošanos. «Mēs atklājām, ka proteīns paātrina kristalizācijas procesu, tādēļ olu čaumalas veidošanās notiek daudz ātrāk. Tas paātrina kalcīta veidošanos,» intervijā CNN stāsta pētījuma autors Kolins Frīmens.

 

 

Proteīns palīdz pārvērst kalcija karbonātu kalcīta kristālos, kas ir olu čaumalas pamatā. Kalcīta kristāli sastopami arī citu dzīvnieku kaulos, bet vistas ir čempiones šīs vielas ražošanā, jo diennakts laikā saražo sešus gramus. Tā kā bez šī proteīna nebūtu iespējama čaumalas veidošanās, zinātnieki secina, ka vistai bija jābūt pirms olas. «Vistā esošais proteīns nepieciešams, lai radītu čaumalu. Vistas olu nebūtu iespējams iegūt bez vistas,» spriež K. Frīmens. Tomēr pētnieki nenoliedz, ka iespējamas arī citas versijas. Olas versijas atbalstītāji balstās uz evolūcijas teoriju un faktu, ka vistas ģenētiskā uzbūve mūža laikā nemainās, tātad pārmaiņas, kas radīja pirmo vistu, notikušas olas stadijā.

K. Frīmens un viņa kolēģi plāno turpināt olu čaumalu izpēti, jo pētījumiem varētu būt vērtīgs izmantojums dažādās nozarēs, piemēram, celtniecībā un medicīnā. Olu čaumala ir veidota no ļoti viegla un izturīga materiāla, kura atdarināšana būtu ļoti noderīgs sasniegums.

Oriģinālu lasiet šeit