Ziemeļbriedis Rūdolfs: leģendas sākums

image001Pirmo reizi plašākai publikai sarkandegunainais ziemeļbriedis Rūdolfs atrādījās 1939.gada 25.decembrī ASV lielveikalu tīklā Montgomery Ward.

To, ka Ziemassvētku vecīša kamanas velk astoņi lidojoši ziemeļbrieži, cilvēce uzzināja 1823.gadā no poēmas Svētā Nikolasa vizīte. Kā sauc pirmo briedi, ar sarkano degunu, kurš pārējiem rāda ceļu, un vēl dažas interesantas biogrāfioskas detaļas par šo Ziemassvētku simbolu, pasaulei atklāja Roberts Mejs no Čikāgas.

Tēvs vēlējās kliedēt skumjas

 

 

Mejs toreiz bija 33 gadus vecs nabadzīgs reklāmas tekstu sacerētājs. Viņš dzīvoja pieticīgā divistabu dzīvoklī kopā ar mazo meitiņu Barbaru un sievu, kas slimoja ar vēzi un jau divus gadus bija pie gultas. 1938.gads šai ģimenei bija pagalam skumjš.

Lai iepriecinātu savu par mammu skumstošo meitiņu, Mejs sacerēja aizraujošu stāstu par briedi Rūdolfu. Tas bija vienīgais ziemeļbriedis pasaulē ar koši sarkanu degunu, par ko visi viņu apsmēja. Ziemeļbriedis kļuva arvien skumjāks un skumjāks. Viņš noslēdzās sevī un jutās vientuļš.

Ziemassvētku priekšvakarā Santa Klauss gatavoja ragavas un uzticamos briežus savam gadskārtējam braucienam. Tovakar zemi klāja bieza jo bieza migla. Kā lai tādā laikā atrod bērnus, kam dalīt rotaļlietas? Galu galā kā lai atrod skursteņus, kuros iemest dāvanas, uztraucās Santa.

Pēkšņi viņš ieraudzīja Rūdolfu ar mirdzošo, sarkano degungalu un saprata, kas jādara. Viņš lūdza Rūdolfam uzņemties brauciena vadību, un briedēns ar prieku piekrita. Rūdolfs veda Santa Klausu no viena skursteņa uz citu, atrazdams tos nekļūdīgi, lai gan visu laiku lija, sniga slapjš sniegs, bija bieza migla. Pēc šā brauciena drošsirdīgais Rūdolfs kļuva slavens ziemeļbriežu vidū. Viņa sarkanais deguns, kura dēļ tas līdz šim bija kaunējies, tagad padarīja viņu slavenu.

Dāvana atnesa meitai bagātību

Stāsts iepriecināja Barbaru, un Bobs nolēma to pierakstīt, lai uzdāvinātu meitai Ziemassvētkos. Viņš to nosauca par Nakts pirms Ziemassvētkiem. Kamēr Bobs vēl rakstīja, viņa sieva Evelīna nomira. Par atraitni kļuvušais vīrs tomēr saņēmās un sāka dzīvot savai meitai. Uzrakstīto stāstu Bobs nolasīja sava kantora rīkotajā svētku pasākumā 1938.gadā, un tas izpelnījās neviltotu klausītāju sajūsmu. 1939.gadā iznāca Roberta Meja grāmatiņa Ziemeļbriedis Rūdolfs ar sarkano degunu, un kopš 1939.gada 25.decembra briedis Rūdis reklamēja ASV lielveikalu tīklu Montgomery Ward.

Grāmata ar naivajiem attēliem, kuru tēvs darināja savai meitai, kļuva tik populāra, ka 1947.gadā jau bija izdoti seši miljoni eksemplāru, un pieprasījums pēc precēm ar Rūdolfa attēlu bija pārsteidzošs. Mejs ar šo stāstu kļuva ļoti bagāts.