„X failu” cienītājiem tiek piedāvāts kas nebijis – seriāls „Viņpus”

Laiku pa laikam parādās kāds seriāls, kas vārda tiešā nozīmē, piekaļ skatītāju uzmanību televizoram, tik labi tas ir veidots un tik intriģējošs ir tā sižets. Tieši tāds ir „Viņpus” – nozīmīgākais seriāls kopš „Slepenajām lietām” („X failiem”), kas uzņemts 2008. Gadā ASV un Kanādā un kas veltīts zinātniskajai fantastikai.image001

Pasaule kā liela laboratorija

FIB aģente Olīvija Danema tiek steigšus izsaukta uz Bostonas lidostu – izskatās, ka lidmašīnā no Hamburgas, kas nolaidusies ar autopilota palīdzību, nav nekādu dzīvības pazīmju. Ieejot lidmašīnā, atklājas šaušalīga aina – neizprotama vīrusa izkropļoti cilvēku ķermeņi, neviena dzīva! Olīvija atrod vienīgo cilvēku, kurš spētu izskaidrot notikušo – doktoru Volteru Bišopu.

Reiz izcilais zinātnieks, saukts par savas paaudzes Einšteinu, pirms daudziem gadiem darbojās slepenā eksperimentālā valdības programmā, kas saistīta ar pseidozinātni, ko sauc par „Fringe science”. Tās pētījumi ir tādās jomās kā prāta kontrole, teleportēšana, astroprojekcija, ģenētiskās mutācijas, reanimācija .... Zinātne, kas iesniedzas ārpus cilvēces iztēles robežām.

Taču nu jau 17 gadus doktors Bišops atrodas dziednīcā garīgi slimajiem, piekļūt viņam var tikai tiešie ģimenes locekļi. Tāpēc Olīvija steidz uzmeklēt profesora dēlu Pīteru. Taču tas izturas ļoti skeptiski – tēvs viņam nebūt nav tuvākais cilvēks. Taču bez Pītera neiztikt – viņš ir vienīgais, kas spēj komunicēt ar savu tēvu, kura spožais prāts nav visai piemērots komunikācijai ar apkārtējiem. Piespiest Pīteru palīdzēt Olīvijai izdosies tikai ar šantāžu. Izmeklēšanas gaitā arvien nepārprotamāk atklājas, ka tas, kas notika ar Hamburgas lidmašīnas reisu, ir tikai sākums, maza daļiņa no lielāka plāna. Izskatās, ka ir kāds, kas eksperimentē, izmantojot visu pasauli par savu laboratoriju. Bet kāds ir šo visu eksperimentu patiesais mērķis?

Kāds tam sakars ar „X failiem”?

Ja jums liekas, ka tas viss izklausās pēc seriāla „Slepenās lietas” jeb „X faili”, jūs nekļūdāties. Jā, abus seriālus saista tas, ka tajos FIB aģenti izmeklē paranormālas parādības, taču tas tomēr nenozīmē, ka „Viņpus” ir neoriģināla kopija, jo tā tāda nekādā gadījumā nav. Abi seriāli ir ļoti atšķirīgi savā uzbūvē, noskaņā un pamata intrigā. „Viņpus” nozīmē pilnīgi jaunu pieeju pārbaudīti veiksmīgam žanram. Pēc sensacionāli veiksmīgā seriāla „Pazudušie” beigām tieši „Viņpus” aizpildīja to nišu televīzijā, kurā ir nepieciešamība pēc intensīvas drāmas un pārdabiskām parādībām. „Pazudušie” aizņēma paši savu pasauli, tāpat kā reiz „Slepenās lietas” – neviens seriāls tos nespēj aizstāt vai kopēt, to pierādījušas daudzās neveiksmes kopēt „Slepenās lietas”. Tā ir vieta, ko daudzi gribējuši ieņemt, bet sasnieguši tikai nožēlojamus rezultātus. „Viņpus” drīzāk būtu uzskatāms par tādu kā „Slepeno lietu” veida drāmas veiksmīgu pēcteci, piepildot arī to cerības, kuriem pietrūkst „Pazudušo”. Un vismaz vienu „Slepeno lietu” kļūdu autori nepieļauj: skatītājam bija iespēja identificēties tikai ar vienu no diviem (vai nu ar skeptiķi vai to, kurš tic), tad seriāls „Viņpus” ir daudzslāņaināks, ticēšanas robežas starp zinātnisko fantastiku un realitāti šeit ir tik izplūdušas, ka vairākums skatītāju atradīs šajā seriālā kaut ko sev.

Toms Krūzs pieprasa tieši viņu

Seriāla galvenais producents, scenārija līdzautors un arī muzikālās tēmas autors Džei Džei Eibramss ir meistars tieši šādas intensīvas, sarežģītas drāmas veidošanā. Viņš ir viens no vispieprasītākajiem autoriem Holivudā, guvis neticamus panākumus gan televīzijā, gan lielajā kino un tiek dēvēts par jauno Stīvenu Spīlbergu. Pirmo darbu kinostudijā Džei Džei ieguva jau 16 gadu vecumā – sacerēt muzikālo pavadījumu kādai mazbudžeta šausmu filmai. Debija televīzijā – būt par līdzautoru arī Latvijā savulaik populārajam seriālam „Felicita”. Viņš nodibināja pats savu studiju „Bad Robot”, kas radīja ļoti populāro spiegu seriālu „Alias” un tad slaveno „Pazudušie”, kas sagādāja Eibramsam arī „Emmy” balvu par režiju. Par debiju lielbudžeta filmas režisora krēslā kļuva piedzīvojumu filma „Neiespējamā misija 3”, kuras zvaigzne Toms Krūzs pats uzstāja uz Džei Eibramsa piesaistīšanu pēc seriāla „Alias” noskatīšanās.

Arī „Makleoda meita”

Otra būtiskākā seriāla „Viņpus” panākumu atslēga ir lieliskais aktieru ansamblis, kas ar laiku saslēdzas perfektā savienībā. Galvenās lomas atveidotāja austrāliete Anna Torva ir populāra no seriāla „Makleoda meitas” laikiem. Viņai būtisku atbalstu sniedz Džošua Džeksons, kurš kļuva slavens pēc seriāla „Dawson’s Creek”, pārsteidzoši dabiski iejūtoties skeptiskajā Pītera Bišopa lomā. Viņa garlaikošanos dažkārt var gluži vai fiziski sajust, un tas tikai padara Džeksona emocionālās epizodes vēl iedarbīgākas. Filmā spēlē arī izcilais skatuves meistars Džons Noubls, pazīstams no filmas „Gredzenu pavēlnieks: Karaļa atgriešanās”, kurš absolūti savaldzina pustrakā profesora Voltera Bišopa lomā. Tik viegli būt tādam tēlam vienā mirklī pārvērsties par karikatūru, taču Noubls, meistarīgi sabalansējot bērnišķīgo un drūmo savā tēlā, atrod tajā dziļu cilvēcību un Šekspīra cienīgu stāju. Savienot sarežģītas teorijas par paralēlajām pasaulēm ar LSD izraisītām vīzijām un rotaļīgu ķircināšanos par dinozauriem viņam ir nieka lieta. Volters Bišops neapšaubāmi ir viens no interesantākajiem tēliem, kāds redzēts televīzijas seriālā.