Viena no slavenākajām Hitlera fotogrāfijām varētu būt viltota

15.oktobris 2010

Pazīstamā 1914.gadā uzņemtā fotogrāfija, kurā redzams Ādolfs Hitlers, kas atrodas par kara pasludināšanu sajūsmināto minheniešu pūlī, iespējams, ir viltota, atsaucoties uz ziņām, kuras ceturtdien parādījās vācu medijos, vēsta interneta laikraksts "The Local".

Diseldorfas vēsturnieks Gerds Krūmeihs, kurš pētījis attēla vēsturi, nonācis pie secinājuma, ka Hitlera seja vēlāk uzkopēta pa virsu sākotnējai fotogrāfijai, lai tādējādi stiprinātu nacistu vadoņa tēlu, pasniedzot viņu kā patriotu un kā cilvēku no vienkāršās tautas, raksta avīze "Die Welt".
Attēlu uzņēmis Minhenes fotogrāfs Hinrihs Hofmans, un tajā redzams kara atbalstītāju mītiņš, kas 1914.gada 2.augustā notika pilsētas Odeona laukumā.
Taču pirmo reizi atklātībā fotogrāfija nonāca tikai 1932.gada 12.martā, kad tika publicēta nacistu partijas izdevumā "Illustrierter Beobachter". Tas notika dienu pirms prezidenta vēlēšanām. Iepriekš Hitlera oponenti norādīja uz viņa izvairīšanos no dienesta Austroungārijas armijā, apšaubot nacistu vadoņa patriotismu.

 

 

Fotogrāfijas pirmpublicējumu pavadīja paraksts: "Ādolfs Hitlers, vācu patriots (..) stāv mirdzošām acīm pūļa vidū."
Attēls kļuva par nacistu propagandas iecienītu instrumentu, un turpmāk to papildināja tādi paraksti kā: "Ādolfs Hitlers - cilvēks no tautas."
Hofmans, kurš bija viens no nacistu žurnāla "Illustrierter Beobachter" dibinātājiem un galvenais tā apgādātājs ar ilustrācijām, vienmēr apgalvojis, ka viņš Hitleru atradis, pateicoties nejaušībai. 1929.gadā nākamais "fīrers" apmeklējis fotogrāfa darbnīcu un pastāstījis, ka piedalījies mītiņā Odeona laukumā.
Tad Hofmans sameklējis attēla negatīva plati, kuru iepriekš gatavojies izmest, un atradis tajā redzamo nacistu līderi.
"Man vajadzēja meklēt ļoti īsu laiku - kāds te stāv, jā, tas ir viņš, viņa pāri pierei krītošie mati," savulaik stāstīja Hofmans. "Viņa seja nevar maldināt, tas ir viņš."
Līdz šim Hitlera galma fotogrāfa versija tika pieņemta kā fakts. Uzņēmums ar nākamo "fīreru" Odeona laukumā pārpublicēts neskaitāmas reizes gan laikrakstos, gan Hitlera biogrāfijās, gan skolas grāmatās, gan akadēmiskos pētījumos.
Taču pats svarīgākais, Krūmeihs Hofmaņa arhīvā, kas joprojām atrodas Bavārijā, atradis citu šīs pašas fotogrāfijas versiju. Tajā Hitlera raksturīgā uz pieres krītošā matu šķipsna izskatās pilnīgi savādāk, kas varētu liecināt par fotogrāfijas retušēšanu.
Tajā pašā laikā fotogrāfijas negatīva plate tā arī nav atrasta.
Krūmerihs izpētījis arī citas 2.augusta mītiņa fotogrāfijas, kas atrodamas gan arhīvos, gan laikrakstos un grāmatās. Viņš konstatējis, ka citās fotogrāfijās, kas uzņemtas no citiem skatpunktiem, tostarp arī Hofmana izdarītos uzņēmumos, Hitlers nav saskatāms.
Slavenā fotogrāfija aplūkojama arī izstādē "Hitlers un vācieši: Nācija un noziegums", kura piektdien tiek atklāta Berlīnes Vācu vēstures muzejā.
LETA

Oriģinālu lasiet šeit