Veronika Rota. Veronica Roth. Citādie

Veronika Rota (angļu: Veronica Roth; dzimusi 1988. gada 19. augustā) ir amerikāņu rakstniece, raksta romānus un īsos stāstus.

Kļuvusi pazīstama ar debijas grāmatu triloģiju — "Citādie" (Divergent), "Dumpinieki" (Insurgent) un "Sabiedrotie" (Allegiant). Par pirmo grāmatu saņēmusi vairākus apbalvojumus. Triloģija tiek arī ekranizēta, 2014. gadā iznāca pirmā filma. 2015.iznākusi otrā daļa un 2016. gadā ekranizēta ari pēdējā triloģijas daļa 2017. gadā izdota grāmata "Carve the mark", 2018. gadā "The Fates Divide".

"Citādie".

Futūristiskā antiutopijā- Čikāgā, iedzīvotāji dzīvo sabiedrībā, kura ir sadalīta piecās frakcijās(kopienās). Katrā no šīm piecām kopienām atzīts tiek noteikts tikums. Nesavtīgie — dzīvot pašaizliedzīgi; sirsnīgie — dzīvot miermīlībā; taisnprāši — dzīvot godīgi; drošsirži — dzīvot drosmīgi; mācītie — dzīvot gudri. Noteiktā dienā, katru gadu visi jaunieši, sasnieguši 16 gadu vecumu, ir spiesti veikt īpašu atbilstības testu, kurš nosaka kurā no frakcijām tālāk būtu ieteicams turpināt savu dzīvi. Pēc rezultātu saņemšanas, viņiem ir jāizlemj vai palikt kopā ar savu ģimeni, draugiem un attiecīgo kopienu vai tomēr izvēlēties vienu no atlikušajām četrām uz visu atlikušo mūžu.

16 gadus vecā Beatrise Priore ir piedzimusi Nesavtīgo ģimenē, kur gan viņai, gan viņas brālim visu dzīvi ir mācīts būt nesavtīgiem. Tomēr viņa jūtas vientuļi un ierobežoti savā kopienā, juzdamās nepiederīga tai. Kad pienāk laiks un Beatrisei ir jāveic atbilstības tests, rezultāti ir neviennozīmīgi un tā vietā, lai viņa iederētos vienā frakcijā, viņas rezultāti ir atbilstoši veselām trim — nesavtībai, gudrībai un drošsirdībai. Tests apstiprina to, ka Beatrise ir citādā un viņa tiek brīdināta, lai šo informāciju viņa nevienam neizpauž. Testa dienā, dodoties mājās, Beatrise satiek bez frakcijas vīrieti, kurš sagrābj viņu un izbiedē, lūdzot pēc pārtikas. Šis starpgadījums viņu padara ļoti satrauktu, jo viņa nevēlas šādu dzīvi sev — bez kopienas. Beatrise arī negrib sāpināt savu tēvu Endrū Prioru, kurš ir pārliecināts, ka viņas izvēle noslieksies par labu nesavtīgajiem.

Izvēles dienā, pašai un saviem vecākiem par izbrīnu, Beatrise pieņem lēmumu pamest nesavtīgos un pievienoties drošsiržiem, kamēr viņas brālis Keilebs izvēlas mācītos. Viņa nekavējoties dodas līdzi savai jaunajai kopienai uz jaunajām mājām. Kad viņa sasniedz drošsirdības mītni, Beatrise sevi pārdēvē par Trisu. Meitene iegūst sev jaunus draugus (iesācējus) Kristīni, Alu un Vilu. Vēl viens iesācējs Pīters, ātri vien sāk meiteni terorizēt, liekot viņai likties nevērtīgai, saukties par drošsirdi. Beatrise arī iepazīst savu jauno instruktoru Tobiasu (Kvarts), kurš iesācējus informē par frakcijas uzņemšanas konkursu, kas dod apstiprinājumu tam vai attiecīgais jaunietis ir tiesīgs kļūt par drošsirdi vai tomēr nē. Notikumiem attīstoties, meitene ļoti drīz iemīlas Tobiasā...

https://lv.wikipedia.org/wiki/Cit%C4%81die

Personīgā dzīve.

Veronika Rota dzimusi 1988. gada 19. augustā Ņujorkā, un viņu galvenokārt uzauga Barringtonā, Ilinoisā. Viņas māte Barbara Ross ir gleznotāja, kuras dzīvesvieta ir Barringtona. Viņa ir jaunākā no trim bērniem. Viņas vecāki šķīraās, kad viņai bija pieci gadi, un viņas māte kopš tā laika ir apprecējusies ar Frenku Rosu, ainavu kompāniju finanšu konsultantu. Viņas brālis un māsa dzīvo Čikāgas apgabalā.

Viņai ir vācu (tēvs) un poļu (māte) izcelsme. Rota par savu tēvu saka: "Viņam bija darbs un viņš strādāja tālu. Tagad man ir labas attiecības ar manu pamāti." Viņas mātes vecvecāki bija izdzīvojušie koncentrācijas nometnē, kuru reliģiskā pārliecība lika mātei novērsties no reliģijas. Veronika Rota uzzināja par kristietību, apmeklējot kristīgās Bībeles studijas vidusskolas gados, un ir dievbijīga kristiete.

Rota devās uz Grove Avenue pamatskolu un Prairie vidusskolu; viņa absolvēja Barringtonas vidusskolu. Pēc gadu ilgas koledžas apmeklēšanas Karletonas koledžā, viņa pārcēlās uz Ziemeļrietumu universitāti tās radošās rakstīšanas programmas dēļ. 2011. gadā viņa apprecējās ar fotogrāfu Nelsonu Fitchu. Viņi dzīvo Čikāgas apgabalā.

https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_Roth

"Zīme". Carve the mark

Tuvā (Thuvhe) valda augstākā enerģija - Strāva. Tā plūst cauri galaktikas planētām, dod gaismu un ietekmē visu dzīvo.

Orakuļu ģimenes bērnus Akosu un Aidži Kerezetus ir noteikuši, lai viņi kontrolē pasaules gaitu neatkarīgi no tā, vai viņi to vēlas vai ne. Hesas apkaimē, kur dzīvo topošie pasaules līderi, atrodas šotetu zemes, viņu zvērinātu ienaidnieku zemes. Tur valda tirānu klans - Noaveki: Kaira (Cyra) un Rizeks Noaveki - arī likteņu nesēji.

Kad Asambleja publiski paziņo par daudz apdāvinātu dzimtu izlozēm, šoteti uzbrūk Kerezetiem. Tēvs un māte iet bojā, un brāļus Akosu un Aidži sagūsta Rizeks. Un tas izrādās baisi. Saskaņā ar pareģojumu Kerezetu ģimenes bērni kalpos Noaveku ģimenei. Aidži ir jāparedz galaktikas nākotne. Akoss ies bojā, aizstāvot zvērinātus ienaidniekus ...

Vai ir iespējams mainīt to, ko iecerēja Strāva? Laiks rādīs. Pa to laiku Akoss tiešām sāk kalpot šotetiem. Tikai viņa spēkos ir mazināt briesmīgās sāpes, kuras Kaira pastāvīgi izjūt. Tāda strāvasvelte viņai sanākusi - radīt nepanesamas ciešanas citiem un sev ...

https://www.litres.ru/veronika-rot/znak/

"Liktenis". The Fates Divide

Šeit ir slavenās amerikāņu rakstnieces, sērijas "Atšķirīgie" bestselleru autores Veronikas Rotas varoņu fantāzijas cikla "The Sign" otrais romāns.

Katrs jaunās Kairas Noavekas un Akosa Kerezeta solis ir likteņa noteikts, tādu orākuli viņiem paredzēja piedzimstot. Nav iespējams mainīt to, kam nolemta augstākā enerģija - Strāva. Vai tas joprojām ir iespējams? Kāda cena jums par to jāmaksā?

Akosa liktenis ir kalpot Kairas ģimenei līdz nāvei, bet mīlestība pret meiteni, kurai ir drausmīgā Strāvasvelte, ir stiprāka. Bet viņa - viņa zvērinātu ienaidnieku meita un māsa ... Situāciju sarežģī fakts, ka Kairas tēvs, nežēlīgais tirāns Lazmets Noaveks, kuru visi uzskatīja par mirušu, pēkšņi atgriežas tronī.

Šotetu galva izraisa barbarisku karu, un Akoss saprot, ka tieši tajā viņam bija lemts nomirt. Kaira un viņas mīļākais ar visiem līdzekļiem cenšas apturēt Lazmetu. Vai meitene ies līdz galam, jo runa ir par viņas tēvu? Vai arī viņš nav tas, par kuru viņš apgalvo, ka ir? Akoss un Kaira atradīs daudz atklājumu, kas pierāda, ka Strāva kontrolē viņu dzīvi neparedzamākajā veidā ...

https://www.litres.ru/veronika-rot/sudba/

Mājaslapa.

https://veronicarothbooks.com/

Vikipēdijas apraksts no angļu valodas.

"Carve the Mark" varoņi dzīvo starp deviņām planētām. Katrai planētai ir atšķirīgi likumi, valdības, cilvēki un valoda, kaut arī katra planēta dzīvo saskaņā ar vispārējiem starpplanētu noteikumiem, par kuriem katra ir vienojusies. Šo vispārējo kārtību uztur Asambleja, Asambleja atrodas uz liela kuģa, kas pārvadā Asamblejas vadītāju un visus Asamblejas biedrus. (Pēdējā laikā par Asambleju tiek baumots, ka tā kļūst korumpēta, un tā ir pretrunā ar dažiem uzskatiem, kurus tautas turpina ievērot tūkstošiem gadu.) Planētu nosaukumi ir: Otirs, Kollande, Ogra, Essander, Zold, Pitha, Trella , Tepes un Thuvhe (Urek). Kaut arī šoteti un thuvhesiti dzīvo uz vienas planētas (Urek / Thuvhe), viņiem ir sena vardarbības vēsture, viens otram vainojot noteiktus pagātnes notikumus, pievienojot patiesu savas tautas vēsturi, jo katrs stāsts ir tiešs pretrunas viena ar otru. Abas tautas atdala liela spalvu zāle, gara zāle, kas izraisa halucinācijas, bet kurai ir arī vairāki citi mērķi. Šoteti viņu planētu dēvē par Ureku (kas nozīmē “tukša”), turpretī tuvhesīti to sauc par Tuvhi, taču planēta tiek vispāratzīta tikai tāpēc, ka tuvhesiti un šoteti ir vienīgie atzīti planētas cilvēki / tautas, kaut arī karo savā starpā par šīm privilēģijām daudzas paaudzes. Tuhē / Urekā gadus sauc par gadalaikiem, bet mēnešus par cikliem. Šotetas iedzīvotāji lielākoties dzīvo nabadzībā, kaut gan viņu un augstākās klases vadītāju nav, jo viņi krāj visu importu un izdod tos selektīvi. Tomēr visi šoteti ir ļoti prasmīgi kaujas cīņā, un Tuvhesītu tautai tādu prasmju nav. Viņiem ir tikai niecīga apmācītu karavīru armija, kamēr pārējie iedzīvotāji paliek neapmācīti. Laikā, kad notiek stāsts, Šotetu pārvalda Noaveki, kas nāca pie varas, kad viņi kļuva par liktenīgu ģimeni (tas nozīmē, ka viņi ir dzimuši ar likteni: noteikta nākotne, kas piepildīsies neatkarīgi no tā, ko katrs orākuls vai nākotnes gaišreģis redz, kad piedzimst nomaldītais, kurš ģimenē visbiežāk darbojas, piemēram, kā gēns). Noaveki ir aukstasiņu slepkavas, kuru ģimenes locekļi ir gājuši slepkavot brāļus un māsas, un citus ģimenes locekļus, un šotieši viņu vadībā lēnām nonāk pazušanā.

Viņu galaktikā ir spēks, ko sauc par strāvu. Pašreizējā strāva plūst cauri visām galaktikā dzīvojošajām būtnēm un tiek uzskatīta par straumi, kas, līdzīgi kā auroras uguntiņas, apvij apkārt savu Saules sistēmu un katru planētu nepārtraukti kustīgās, vienmēr mainīgās krāsās. To agrāk uzskatīja par kaut ko svētu visiem galaktikā, kaut arī precīzas viņu godbijības detaļas dažādās kultūrās atšķīrās. Lai arī to joprojām ciena daudzi, arvien mazāk cilvēku turpina to pielūgt. Katram galaktikas cilvēkam ir pašreizējā dāvana, caur viņu plūstošās strāvas izpausme, kas ir noteikts katra cilvēka unikāls talants, kas ļauj viņiem spēt izdarīt kaut ko tādu, ko parasta cilvēce nespēj, neskatoties uz to, vai tas ir labs vai slikts, noderīgs vai nē. Ikviena pašreizējās dāvanas parasti attīstās pubertātes laikā, kaut arī atkarībā no apstākļiem tās var notikt agrāk vai vēlāk (bieži vien cilvēka pašreizējā dāvana attīstīsies ļoti nepieciešamības vai ārkārtēju emociju laikā). Tiek uzskatīts, ka personas pašreizējā dāvana daļēji izpaužas kā viņi ir, kam tic un kā viņi redz pasauli un sevi.

Šotetiem ir vairāki viņu kultūrai raksturīgi rituāli. Viens ir rituāls, kā izgrebt viņu rokas zīmi ar strāvas lāpstiņu (nazi, kas izmanto strāvu, kas aptin asmeni tumšās cīpslās un rada papildu sāpes), lai simbolizētu dzīvi - neatkarīgi no tā, vai viņi to paņēma, kas ir visvairāk bieži tas notiek, vai arī viņi apbēdina zaudējumu. Pēdējo viņi caur sākotnējo horizontālo atzīmi izgrebj hash diagonāli, lai nogalināšanas vietā simbolizētu zaudējumu. Tas ir veids, kā šoteti atceras aizgājušos, parasti tiek uzskatīts par cieņas zīmi, lai gan dažam šotetam tas ir arī drosmīgas tiesības, lielība un pret tiem, kuriem ir vairāk nogalināšanas zīmju, izturas ar lielāku cieņu, jo labāk. Nāves parasti notiek ar izaicinājumu arēnā līdz nāvei, kuru var nodarīt tikai viens otrs ar tādu pašu sociālo stāvokli vai kāds cilvēks ar zemāku sociālo stāvokli. Ja uzvarētājs ir tas, kuram ir zemāka pozīcija, viņi iegūst augstāku vietu. Vēl viens veids, kā iegūt augstāku sociālo statusu, būtu apprecēties ģimenē ar augstāku statusu; personai būtu augstāks uzvārds un tiktu piešķirts tāds pats statuss. Otrā galvenā šotetu tradīcija ir apmešanās, kas pazīstama arī kā lāpīšana, kas ir ceļojums, kuru visi spējīgie ķermenis iziet pēc noteikta vecuma, sekojot straumei, līdz tas viņus aizved uz planētu, kur viņi nopērk nolietotas mašīnu detaļas, metālus un piekariņus. Katru sezonu (gadu) tas notiek uz kuģa "Sojourn" (ļoti liels kuģis, kas ir bijis ar šotetiem ilgu laiku, kamēr tā vēsture ir datēta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Carve_the_Mark