Vasaras grāvēji 2011

image002Kopš Stīvens Spīlbergs tālajā 1975. gada vasarā tautās palaida nu jau leģendāros Žokļus/Jaws, ļaudis kā aptrakuši nebeidzamām straumēm plūda uz kinoteātriem, lai kolektīvi līdz nāvei baidītos no ekrānā laiku pa laikam biedējoši peldošajām plēsoņām, un kinoindustrija ieguva jaunu terminu – vasaras hits jeb blokbasters. Parādībai, ko saucam par Holivudas vasaras invāziju, tātad ir jau 36 gadiņi. Vai cilvēki pa šo laiku ir kļuvuši gudrāki? Vai viņu gaume ir izsmalcinātāka un pieprasījums pēc vasaras filmām tapis kvalitatīvāks?

 

 

Diemžēl jāsecina, ka cilvēki (nu, vismaz globālā kinogājēju pamatmasa – un tie ir tīņi) jo gadu, jo kļūst aizvien mazprasīgāki un dumāki.

Pietiek salīdzināt, ka, piemēram, „sensenos” laikos tieši vasaras blokbasteru pirmajās rindās gozējās tādas klasiskas filmas – var pat teikt – mūžības skartas kinovērtības – kā Nepiedots/Unforgiven (1992), Cāļuskrējiens/CickenRun (2000), Lielais/Big (1988), Trūmena šovs/Truman Show (1998), Apollo 13 (1995), Riskantaisbizness/Risky Business (1983). Lidaparāts/Airplane (1980), Svešais/Alien (1979, 1986), Citplanētietis/E. T. jeb Extra Terrestrial (1982). Liela māksla, labs – un pie viena – izklaides – kino, tātad augstas raudzes vasaras blokbasters. Tiesa, nav paredzēts masveida pārstrādei tīnedžeru auditorijai.

Toties pēdējā desmitgadē vasaras hitu pirmajā rindā no nosacītiem mākslas apcirkņiem redzam šādu ainu: Ratatujs/Ratatouile (2007), Dzelzsvīrs/Iron man (2008), Meklējot Nemo/Finding Nemo (2003), Tumsas bruņinieks/The Dark Knight (2008), Vall – E (2008), Rotaļlietu stāsts/Toy Story 3 (2010), Augšup/Up (2009). Šokējoši, bet fakts, ka lielākā daļa ir animācijas filmas (filmas visai ģimenei). Pārējie ir vidējas un zemas kvalitātes grāvēji viendienīši, kas kā mēris aizpilda multipleksu daudzās zāles, protams, itin naski šķinot kāpostu, bet izkūpot no skatītāju atmiņas desmit minūtes pēc seansa beigām.

100 miljonu robeža

Tāpēc nav jābrīnās, ka patlaban neviens nopietns kinobiznesa analītiķis ar drošu sirdi vairs nevar prognozēt, kuras filmas simtprocentīgi kļūs par kases grāvējiem jeb blokbasteriem (vārds cēlies no skatītāju rindām pēc biļetēm, kas reizēm stiepās riņķī veselam kvartālam/block). Pat respektablā kinobiznesa resursa boxofficemojo.com dibinātājs Brendons Grejs piesardzīgi lēš, ka ir vismaz 20 filmu, kurām ir potenciāls šovasar pārlēkt 100 miljonu dolāru peļņas robežu, bet pavisam drošs viņš ir par Harija Potera un nāves dvestu otrās, noslēdzošās daļas starptautiskajiem panākumiem (iedarbosies „nu, vismaz fināls taču ir jāredz!” efekts; prognozē 710 miljonu peļņu), Karību jūras pirātu ceturtās sērijas triumfu (Greja prognoze par KJP IV globālo peļņu ir 610 miljonu, kas acīmredzami piepildās, jo jau tagad filma pasaulē savākusi tuvu pusmiljonam) un Kungfu pandu II (590 miljonu peļņa pasaulē).

Boxofficemojo.com tālākais hitu saraksts ir šāds:

Transformeri 3. Mēness tumšā puse/Transformers, 460 miljonu

Vāģi/Cars 2,390 miljonu

Ātrs un bez žēlastības/Fast & Furious, 370 miljonu

Tors/Thor, 290 miljonu

Kapteinis Amerika. Pirmais atriebējs/Capitan America. The First Avenger, 270 miljonu

Zaļais lukturis/Green Lantern, 225 miljoni

Paģiras 2/Hungover-2, 220 miljonu

X cilvēki. Pirmā klase/X-men: First class, 210 miljonu

Pērtiķu sacelšanās/The Rise of Apes, 205 miljoni

Super 8, 190 miljonu

Kovboji pret citplanētiešiem/Cowboys VS Aliens, 140 miljonu

100 miljonu robežu, visticamāk, pārvarēs arī šīs filmas – Popera kunga pingvīni/Penquins of Mr. Popper, Mans puisis no zooloģiskā dārza, murmulīši/Smurfs, Lerijs Krauns/Larry Crown, Spiegu bērni 4. Armagedons/Spt Kids – Armageddon un Konans Barbars/Conan the Barbarian.

Jāpiebilst, ka šajā gaumes, žanru, specefektu un formātu (svaiga tendence – multenēm 3D izmantojums nāk par labu, ko nevar teikt par „parastajām filmām”) piedāvājuma jūklī tomēr ir vērojama kāda vienojoša iezīme – tā ir orientēšanās uz retro stilistiku. Gan X cilvēki. Pirmā klase, gan Spīlberga jaunais darbs Kovboji pret citplanētiešiem, gan Dž. Dž. Abramsa Super 8 ir tipiski retroķinīši, kas skatītāju valdzina ar stilizētu bildi, frizūrām, kostīmiem, atmosfēru iz pagājušā gadsimta (aptuveni) vidusdaļas.

Visvairāk gaidītais vasaras hits

Ja man būtu jānosauc savs „visvairāk gaidīto vasaras hitu” trio, es ar visām rokām noteikti balsotu par Popera kunga pingvīniem, jo tas ir tik aizkustinoši – vērot, kā Džims Kerijs savā dzīvoklī trenē pingvīnu pulciņu dejošanā (līnijdejas!). Otrajā vietā būtu romantiskā komēdija Lerijs Krauns (tur tomēr attiecības skaidro dzīvs Toms Henks un Džūlija Robertsa, nevis datoranimēti monstri). Trešajā vietā būtu diezgan grūta izvēle starp komiksu (Kapteinis Amerika tīra Marvel klasika, Krisa Evana galva filmas iesākumā ir pieskrūvēta mazam, kuslam ķermenītim – tas nu gan ir specefekts!) un Spīlberga murgaino. Bet droši vien tikpat talantīgo fantāziju Kovboji pret citplanētiešiem ar Harisonu Fordu un Danieli Kreigu ļauno kosmisko parazītu iznīcinātāju kovboju lomās. Bet „nopietnā māksla” laikam būs jāpagaida līdz septembrim, kad mazajā Rīgā teju vienlaikus plosīsies divi mākslas kinofestivāli – Baltijas pērle un Arsenāls.