Tropu kalnu briesmoņi.

Palorchestes BWPētnieki, kuri strādāja Jaungvinejā, kad sala vēl nebija sadalīta kolonizatoru starpā, kalnos uzdūrās nezināmu monstru pēdām. Jamaikas laikraksts "Kingston Gleaner" 27. jūnijā par šo atklājumu darīja zināmu lasītājiem:

"Vien no pēdējiem atklātajiem brīnumiem ir milzīgi briesmīgi dzīvnieki, par kuru pēdām nesen paziņoja no Jaungvinejas. Par to eksistenci kalnos pirmo reizi paziņoja angļu ceļotājs K. A. U. Monktons, un tagad šos dzīvniekus sauc par "gazekiem". No vietējo iedzīvotāju vārdiem, deguns tiem ir kā tapīram, bet purns kā dēmonam". [Žurnāla raksts to nemin, bet runa ir par ekspedīcijām vēlākais 20. gadsimta sākumā. - t.p.]

Monktona kungs, kāpjot Alberta Edvarda kalnā, kas atrodas britu Jaungvinejas rietumos, atklāja gigantiskās pēdas un citas monstru nesenās uzturēšanās pazīmes, ko varēja secināt pēc redzēto ķetnu nospiedumiem, kuri acīmredzot klīst pa zālaino līdzenumu, kas ieskauj ezerus uz nokalnes 3800 metru augstumā.

Līdz tagadējās ekspedīcijas nosūtīšanai neviens nemēģināja notvert nevienu no briesmoņiem. Tomēr doktora Lorenca otrā mēģinājuma laikā sasniegt Sniega kalnus, pa ceļam uz Ziemeļu upi Dānijas Jaungvinejā [Tulkotāja kļūda - Jaungvinejas rietumus pārvaldīja Nīderlande - t.p.] viens no viņa ekspedīcijas locekļiem 2100 metru augstumā uzdūrās milzīgam dzīvniekam. Vai tas ir tas pats radījums, par kuru ziņoja Monktons no britu teritorijas, vēl ir jānoskaidro. Patreiz tiek uzskatīts, ka ne tapīri, ne degunradži nemīt tajās vietās. Vai tikai šis monstrs neizrādīsies kut kāds gigantisks somaiņu tapīrs?

Ar "mūsdienu ekspedīciju", žurnālist domāja britu ekspedīciju 1909.-1911. gg. Jaungvinejas dienvidos U. Gudfelova vadībā, bet ar "otro mēģinājumu" - doktora Hendrika Alberta Lorenca ekspedīciju (1901. - 1910. gg.). Lorencs mēģināja nokļūt līdz Sniega kalniem 1907. gadā, bet toreiz ekspedīcija neguva panākumus. Otrais mēģinājums gandrīz beidzās bēdīgi: Lorencs nokrita no klints un salauza ribu, trīs mantu nesēji nosala līdz nāvei.

Kopš tā laika pagājuši simts gadi, bet nenotveramais "gazeka" joprojām nav atrasts, un mēs varam tikai minēt, kas tas ir par briesmoni.

[Tas bija raksts no žurnāla “Noslēpumi un fakti”, 2014. gada 5. numura, bet lūk, ko man par to izdevās uzzināt internetā. - t.p.]

Monktona gazeka, ko sauc arī par papuasu sātana cūku ir kriptīds, tas ir dzīvnieks, kura eksistence nav apstiprināta un, kuru it kā ir redzējuši Papua-Jaungvinejā 20. gadsimta sākumā. Tas est bijis līdzīgs tapīram vai milzu sliņķim ar garu, smecerim līdzīgu šņukuru. Dažas teorijas pieņem, ka tas varēja būt kāds izmirušās somaiņu Palorchestidae dzimtas pārstāvis, kam izdevies izdzīvot gandrīz līdz mūsu dienām.

Pilnīgi atsevišķi no šī kriptīda, kuram nosaukumu “Monktona gazeka” maldinoši bija iedevuši nezināmas personas, bija arī “īsts” Gazeka, kuru bija izdomājis angļu komiķis Džordžs Greivs, kas to izmantoja mūziklā “Little Michus” Daly's Theatre, Londonā, 1905. gadā. Pēc Greiva kunga idejas Gazeku atklāja pētnieks, kas ceļoja kopā ar viskija blašķēm un, kas nebija īsti pārliecināts, vai viņš šo zvēru nav nosapņojis. Oriģinālā tā ir franču operete “Les p'tites Michu”, kuru uzvedot Londonā, komisma vairošanai, papildināja ar izdomāto zvēru Gazeku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Palorchestes

Par Monktona gazeku raksts angļu valodā ir arī šeit:

http://cryptomundo.com/cryptozoo-news/moncktons-gazeka/

Un vēl te:

http://s8int.com/WordPress/2012/10/14/hey-loren-coleman-world-famous-cryptozoologist-can-you-hear-me-now/

Un te:

http://carnivoraforum.com/topic/9802392/1/

Ļoti labs raksts ir te:

http://cryptidchronicles.tumblr.com/post/34891162559/gazeka-the-papuan-devil-pig

Bet te tas pasniegts pat ar latīniski nosaukumu Palorchestes gazeka!

http://viamalternatus.wordpress.com/2012/09/17/plains-gazeka/

Un šeit ir ievietots arī komiķa radītais Gazekas tēls:

http://www.paranormal-encyclopedie.com/wiki/Articles/Gazeka