Superierocis, kas šķēršļus nepazīst

Pirmdiena, 6. decembris (2010)

Lai cik labi apbruņoti būtu ASV un sabiedroto spēki Afganistānā, tiem ne vienmēr izdodas sekmīgi cīnīties ar viltīgajiem un sīkstajiem talibu kaujiniekiem, kuriem par labu aizsegu kalpo varenie kalni un citi grūti pārvarami šķēršļi.
Tomēr tagad viss var mainīties, jo no pagājušās nedēļas Afganistānā dislocēto amerikāņu karavīru rīcībā nonācis «inteliģentais» ložmetējs XM-25, ar kura palīdzību var neitralizēt mērķi, kas slēpjas, piemēram, aiz ēkas sienas vai grāvī.
Revolucionārais ierocis, izmantojot lāzera staru, nomērķē uz šķērsli, aiz kura slēpjas ienaidnieks. Pēc tam lāzers izmēra attālumu līdz šķērslim, bet ložmetējs izrēķina distanci no aizsega līdz mērķim. Izšautais lādiņš eksplodē virs mērķa, neitralizējot to, raksta BBC. Pašreiz šis ierocis ir spējīgs sasniegt pretinieku, kas atrodas 700 metru attālumā.
«Tu aiz kaut kā paslēpies, kad kāds uz tevi šauj. Šāds aizsegs ir pasargājis cilvēkus tūkstošiem gadu. Nu mēs šādu iespēju ienaidniekam esam atņēmuši uz visiem laikiem,» par to, kādēļ XM-25 var fundamentāli mainīt līdzšinējo karadarbības pieredzi, stāsta ieroča izstrādē iesaistītais ASV armijas apakšpulkvedis Kriss Leiners. «XM-25 padarīs mūsu bruņotos spēkus daudz nāvējošākus, efektīvākus un palielinās to drošību.» Viņš arī piebilst, ka ar ultramodernā ieroča palīdzību varēs ievērojami samazināt kaujas operāciju ilgumu.

 

 

Ieroča 25 milimetru lādiņš spēj arī caururbt līdz 50 milimetriem biezas transportlīdzekļa bruņas. Šis lādiņš var nodarīt lielākus postījumus slēgtā telpā, jo tā sprādziens ir spējīgs izsūkt no telpas tik daudz skābekļa, lai dzīvi palikušie pretinieki kļūtu rīcībnespējīgi.
Piecarpus kilogramu smagā ieroča cena svārstās no 25 līdz 30 tūkstošiem dolāru (13-16 tūkstoši latu), bet viena šāviņa cena ir aptuveni 35 dolāri (18,5 lati). Kopumā ASV spēkiem Afganistānā paredzēts piegādāt 12 500 XM-25 ložmetēju. Ieroci varēs izmantot arī Afganistānā izvietotās Lielbritānijas armijas specvienības.
Ar augstajām tehnoloģijām aprīkotajam superierocim, kura izstrāde sākās deviņdesmitajos gados, vajadzēja nonākt ASV armijas bruņojumā jau pirms diviem gadiem, tomēr izmēģinājumos tas neuzrādīja cerētos rezultātus, tādēļ turpinājās tā uzlabošana. Tuvākajos gados gaidāma uzlabota ieroča versija.

Oriģinālu lasiet šeit