Strugacku piecas galvenās grāmatas

2017. gada 16. novembrī.

Žurnāla "Mir fantastiki" kolumnists Vasīlijs Vladimirskis speciāli RIA Novosti izvēlējās piecas brāļu Strugacku grāmatas, ko būtu jāizlasa katram kulturālam cilvēkam, kas zina krievu valodu.

[2012. gada] 19. novembrī nomira Boriss Strugackis, liels rakstnieks, literāras skolas dibinātājs, gudrs un labs cilvēks. 2013. gada 15. aprīlī Borisam Natanovičam būtu palikuši astoņdesmit gadi. Aizvērās padomju fantastikas pēdējā nodaļa, kur brāļi Strugacki ierakstīja pašas košākās lapaspuses. Gandrīz nav iespējams izdalīt galvenos darbus un ne tik plašās Strugacku bibliogrāfijas. Katrs viņu teksts bija nozīmīgs sasniegums - gan tas, ko paši autori ne visai mīlēja, kā savu pirmo grāmatu "Ugunīgo mākoņu valstībā" (1959), gan tā, kas tika izdota samērā reti "Stāsts par draudzību un nedraudzību" (1980), gan tās, kas tika sarakstītas "solo" - Arkādijs Natanovičs ar pseidonīmu S. Jaroslavcevs ("Ņikitas Voroncova dzīves detaļas", "Ekspedīcija uz pekli", "Sātans starpcilvēkiem") un Boriss Natanovičs ar pseidonīmu S. Vitickis ("Pareģojuma meklēšana jeb Ētikas divdesmit septītā teorija", "Šīs pasaules bezspēcīgie"). Taču es tomēr riskēšu nosaukt piecas ABS (abreveatūra, ko lieto viņu daiļrades cienītāji) grāmatas, kas būtu jāizlasa katram kultūrālam cilvēkam, kurš zina krievu valodu, lai nepalaistu garām atsaksmes un reminiscences, ar kurām tik stipri piesātināta modernā literatūra. Ko tur par zemtekstiem - ir lietas, kas ir jāzina vienkārši tāpēc, lai saprastu, par ko ir runa, sarunā pie galda.

"Grūti būt dievam" (1964). Garstāsts, kas tika iecerēts kā viegls, bravūrīgs, avantūr-piedzīvojumu, "musketieru" gabals, bet kļuva par vienu no strīdīgākajiem Strugacku darbiem, kas visbiežāk izsauca nepatiku augstajos kabinetos. Grāmata par mēģinājumiem mainīt cilvēka būtību un par to, vai tas ir ētiski. Pieņemts uzskatīt, ka garstāsts "Grūti būt dievam" lielā mērā ir ietekmējies no padomju inteliģences priekšstatiem par "brālīgo palīdzību", ko PSRS bagātīgi sniedza attīstības ceļu ejošām valstīm un socnometnes kaimiņienēm. Taču paši Strugacki šim viedoklim nepiekrita: viņus interesēja tuvākas vēsturiskas paralēles, ne velti vienā no pirmajām redakcijām Arkanāras "pelēko kardinālu", donu Rebu, sauca visai nedivdomīgi - par donu Rebiju.

"Pirmdiena sākas sestdienā" (1965). "Pasaka par jaunākā vecuma zinātniskajiem līdzstrādniekiem", ir visai jautra un traka oda radošam darbam un cilvēkiem, kuriem "strādāt ir interesantāk kā atpūsties". Labākās zāles pret depresiju un nīgrumu, rokasgrāmata katram sevi cienošam janajam zinātniekam 1960-tajos gados, arī šodien tā nav zaudējusi aktualitāti tiem, kuri neprātīgi mīl savu darbu. Kopā ar filmu "Viena gada deviņas dienas" un Daņiila Graņina romānu "Eju uz negaisu", tā kļuva par vienu no galvenajiem simboliem PSRS zinātniski-tehniskajā uzplaukumā tajā laikā, par nemākslota entuziasma literāru iemiesojumu, ko joprojām var atcerēties ar nostaļģiju.

"Gliemezis uz nogāzes" (1966-1968). Fantasmagorija par neizturamo tagadni un neparedzmo nākotni, par mūžīgo bēgšanu no apkārtējās realitātes, kas ved uz nekurieni. Virtuozs darbs ar kontrapunktu, spīdoša detalizācija. Pētnieki salīdzina šo darbu ar Franča Kafkas darbiem, pašiem Strugackiem "Gliemezis uz nogāzes" iezīmēja aiziešanu prom no tradicionālās "sešdesmitgadnieku" zinātniskās fantastikas un kļuva par lūzuma garstāstu, pie kā viņi strādāja vairākus gadus, radot divus kardināli atšķirīgus variantus. Šīs grāmatas lapaspusēs viņi pirmie no savas paaudzes autoriem nonāca pie atziņas, ka nākotne, ko veido cilvēki ar pašiem labākiem nodomiem, visdrīzāk izrādīsies pavisam savādāka, kā gaidīts, un diezin vai sagaidīs tās radītājus ar atplestiem apskāvieniem. Laiks pierādīja, ka autoriem bija taisnība.

"Pikniks ceļa malā" (1972). Vislielāko rezonansi guvis Strugacku darbs, kurš plašā lietošanā ieveda vārdiņu "stalkers". ABS garstāsts radīja Andrejam Tarkovskim iemeslu izveidod divsēriju filmu, kas iegāja pasaules kinematogrāfa zelta fondā. Kā vienmēr - par cilvēcisku laimi un nomaļiem sānceļiem, kas dažreiz ved uz to. Pirmavots ir visai tāls no Tarkovska filmas, vēl vairāk - no franšīzes "S.T.A.L.K.E.R.", ko veidojuši ukraiņu spēļu radītāji un Maskavas izdevēji: vajag iepazīties ar 'Pikniku...",  kaut vai tāpēc, lai neparādītu nezināšanu un apzinātos to estētisko bezdibeni, kas atdala literatūras paaudzes.

[Pēc pašu rakstnieku teiktā filmai tika sarakstīti gandrīz vai deviņi scenāriji, kamēr Tarkovskis bija kaut cik apmierināts, tajā pašā laikā režisoru var droši saukt arī par līdzautoru, viņa daudzo scenārija labojumu dēļ, atmests tika arī filmas pirmais variants. http://predanie.ru/tarkovskiy-andrey-arsenevich/book/79568-stalker-literaturnaya-zapis-kinofilma/ t.p.]

"Miljards gadu pirms pasaules gala" (1977). Kā izdzīvot neizturamos apstākļos, zem ārkārtīga spiediena, kad pats Visums saceļas pret tevi, kā nenodot to, kas tev dārgs, kā glābt visas savas dzīves lietu - šī tēma kļuva ļoti svarīga ABS 1970-to gadu beigās. Grāmatas lapaspusēs izvirzītā teorija - Homeostatisks Visums, kurš reflektori cenšas iznīcināt visu, kas spēj sagraut "status quo", esošo lietu kārtību, turpina apstiprināties arī mūsu dienās. "Miljards gadu pirms pasaules gala" ir teksts, kas vislabāk parāda "nobriedušas stagnācijas" atmosfēru, taču tajā pašā laikā nav cenzūras apcirsts, nav aizgājis 'samizdatā" un "tamizdatā", bet pilnīgi oficiāli publicēts padomju presē. Kas pats par sevi ir fenomens uz fantastikas robežas.

"Strugacki: Labākie darbi vienā sējumā" (2014). Arkādijs un Boriss Strugacki ir slavenākie krievu fantastikas klasiķi. Dadzi brāļu Strugacku darbi neiederas vispārpieņemto formulējumu rāmjos. Sējuma saturs: "Grūti būt dievam", "Pirmdiena sākas sestdienā", "Apdzīvotā sala", "Pikniks ceļa malā", "Nolemtā pilsēta".

Avots:

https://ria.ru/weekend_books/20121120/782134541.html

Tulkots no:

https://www.livelib.ru/group/109/post/31880-pyat-glavnyh-knig-strugatskih