"Slepenie materiāli": leģendas atdzimšana._1

Pats slavenākais seriāls par NLO un anomālajām parādībām, kas izpelnījies desmitiem balvu un prēmiju, atkal ir piespiedis runāt par sevi visu pasauli. Pēc 13 gadu pārtraukuma mums parādīja jaunas sērijas ar novecojušiem, taču joprojām mīļiem personāžiem - FIB aģentiem, kuri cenšas uzzināt patiesību par atnācējiem.

Mihaila Geršteina raksts no nedēļraksta "Taini XX veka", 2016. gada 12. numura. Nobeigums. iepriekšējo lasiet šeit.

"Neuzticies nevienam".

Katru reiz, kad seriāla varoņi tuvojas noslēpuma atrisinājumam, priekšniecība slēdz lietu vai iznīcina visus pierādījumus. Deivida Duhovnija varoņa apziņā iezīmējas baisa aina: Zemes valdības pin sazvērestību ar atnācējiem vai atrodas to pakļautībā. Jauna sērija, ko parādīja ASV 2016. gada 24. janvārī, piedāvā skatītājiem trešo versiju: amerikāņu valdība 1947. gadā sagrāba citplanētiešu tehnoloģijas un izmanto tās, maskējoties par atnācējiem.

 

 

Ticība dažādām sazvērestības teorijām ir izplatīta amerikāņu sabiedrībā, un Kārters lieliski to izmantoja. Aptauja, kas notika 2015. gada novembrī rāda, ka tikai 19% no ASV pilsoņiem uzticas valdībai. Baumas par to, ka amerikāņu elite sadarbojas ar atnācējiem, klīst kā minimums no 1980. gadu vidus. Daudz ekstremālāka versija stāsta, ka ASV un citās valstīs valda nevis cilvēki, bet par cilvēkiem maskējušies citplanētiešu reptiļi.

Seriālā sazvērniekus iemieso Smēķētājs, kurš parādās aiz FIB direktora vietnieka Voltera Skinnera muguras. Ar laiku mēs uzzinām, ka personāžu ar mūžīgo cigareti sauc K. Dž. B. Spenders. Neskatoties uz ampluā - viens no galvenajiem ļaundariem – Smēķētājs glābj Malderu no nāves un palīdz viņa pāriniecei. Tāda attieksme pret bīstamiem lieciniekiem kļūst skaidra, kad mēs uzzinām, ka Spenders – ir Foksa bioloģiskais tēvs.

Ideja padarīt Malderu un Skalliju par FIB aģentiem nedzima tukšā vietā. 1978. gadā kļuva zināms, ka FIB pētīja NLO novērojumus un izveidoja lietas par visiem neizzinātā pētniekiem. Atslepenotajās lietās ir dokumenti par noslēpumainiem lopu iznīcināšanas gadījumiem, parapsiholoģiju, NLO katastrofām, neparastiem dzīvniekiem, kontaktieriem, apļiem uz lauka, sātanistiem un citām anomālām lietām. Citām valdības aģentūrām tik plaša interešu loka nebija.

Taču FIB nedeva oficiālu atļauju filmēt seriālu. Par to tiek rakstīts katras sērijas beigu titros.

„Visi meli ved pie patiesības”.

Seriāla filmēšanas gados seriāls pats ieguva savus mistiskus stāstus. Viens no tiem saistās ar Džilianas Andersones meitas piedzimšanu.

Pirmās sezonas filmēšanas laikā Džiliana, precējusies ar seriāla māksliniecisko direktoru Klaidu Klotcu, kļuva grūta. Producenti saprotot, ka grūtniecība izjauks filmēšanu, pierunāja viņu izdarīt abortu. Pretējā gadījumā viņi draudēja „izšķīdināt viņas varoni citā dimensijā” un uzaicināt seriālā kādu citu. Situāciju glāba Kriss Kārters. Viņš pārrakstīja scenāriju, ziedojot vairākas sižeta līnijas, un sižetā parādījās aģentes Danas Skalijas nolaupīšana. Pēc dažām sērijām Džilianas varone atgriezās no citplanētiešu gūsta.

Epizodei pa priekšu bija tikšanās ar gaišreģi.

-Tikko viņa pieskārās manai rokai, tā teica: „Jums būs meita”, - Džiliana atceras. – Es izbrīnījos, bet pēc tam sāku smieties. Mēs ar vīru vēl neko neplānojām, un arī filmēšana bija pašā vidū. Es atgriezos mājās un pilnīgi aizmirsu viņas vārdus. Pēc dažām nedēļām, profilaktiskas apskates laikā pie personīgā ārsta es uzzināju, ka esmu grūta, turklāt ieņemšana ir notikusi burtiski vizītes pie gaišreģes priekšvakarā. Un tikai pēc kāda laika mediķi teica: „Jums būs meitiņa”.

Tikšanās ar gaišreģi nebija nejauša. Džiliana atzinās, ka regulāri vēršas pie gaišreģiem un mēdijiem. Es vienmēr aizeju no viņiem ar cerības sajūtu, - viņa piebilst. – Taču es nekad viņiem neko nejautāju par nākotni.

Seriāla filmēšana pamatā notika Kanādā. Džiliana Andersone iegādājās māju Vankuvērā, lai dzīvotu tur filmēšanas laikā:

-Mājas sienās, pēc baumām dzīvoja gari. Es uzaicināju speciālistu, kurš konstatēja, ka tur ir klāt viņpasaules enerģija. Izrādījās, ka mēs dzīvojam blakus vecai indiāņu kapsētai. Kādreiz tur tika apglabāta vesela cilts, kas bija izmirusi no nezināmas slimības. Mēs pasaucām palīgā indiāņu burvi, kurš attīrīja māju no „klejojošām dvēselēm”. Pēc rituāla māja, it kā kļuva daudz vieglāka.

Mičs Piledžijs, kurš tēloja Voltera Skinnera lomu, ar sapratni attiecas pret viņas māņticībām. Jaunībā ar viņu norisinājās dīvains notikums:

--Studiju gados es dzīvoju Minhenē, dzīvoklī, kur agrāk atradās SS štābs. Kādreiz draugu kompānijā es atļāvos nepiesardzīgi pajokot par garu tēmu. Tajā pašā naktī man uz galvas uzkrita masīvs, vecs kandelabrs, kas pirms tam stipri karājās virs gultas. Es brīnumainā kārtā necietu. Stīvs no bailēm es skaļi palūdzu garam, kura mieru es izjaucu ar nepiesardzīgu skepticismu, piedošanu.

Seriāla tēli un teicieni jau sen ir kļuvuši par masu kultūra sastāvdaļu. Ja kādreiz cilvēce pārliecināsies, ka pastāv dzīve pēc nāves, vai sapratīs, ka Visums ir kādu būtņu apdzīvots, cilvēki spēs vieglāk to pārdzīvot, jo to visu jau būs redzējuši savos ekrānos.