Simbols “:-)” maina uztveri

28. februāris, 2014
Jau pirms krietna laika mobilo telefonu īsziņās vai elektroniskā pasta vēstulēs cilvēki sāka atveidot dažādas emocijas. Tādu zīmju kā “:-)” izmantošana drukātajās īsziņās kļuvusi par tik ierastu praksi, ka tās izmainījušas veidu, kā darbojas mūsu smadzenes, secinājuši ASV zinātnieki.
Šādu zīmju sākotnējais uzdevums bija ziņas sūtītājam paskaidrot, kādā tonī tiek rakstīts ziņojums. Taču, kā noskaidrojis Adelaidas Flindersas universitātes psiholoģijas skolas doktors Ovens Čērčs, mūsdienās emociju atveidojumi kļuvuši par tik būtisku dzīves sastāvdaļu, ka cilvēki sākuši uz tiem reaģēt tāpat kā uz īsta cilvēka sejas izteiksmēm.

ASV zinātnieks sava pētījuma ietvaros ar īpaši jaudīga skenera palīdzību novēroja divdesmit cilvēku smadzeņu darbības. Viņš noskaidroja, ka pēc emociju atveidojuma demonstrēšanas visu 20 dalībnieku smadzenēs aizsākās specifiskas reakcijas. Tiesa, tas bijis tikai tajos gadījumos, kad viņiem demonstrētas ziņas ar emociju atveidojumiem, kas rakstīti no kreisās uz labo pusi, piemēram, “;-)”. Savukārt gadījumos, kad emocija tika demonstrēta no labās uz kreiso pusi, piemēram “(-;”, nekāda reakcija smadzenēs nesekoja. “Tas pierāda, ka cilvēks emociju atveidojumu “:-)” nolasa tādā pašā veidā kā dzīva cilvēka sejas izteiksmi,” sarunā ar ASV raidsabiedrību “ABC” stāstīja Čērčss. “Emociju atveidojumi kļuvuši par jaunu valodas formu. Turklāt mēs esam attīstījuši jaunu smadzeņu darbības veidu, lai varētu dekodēt šo valodu.” Viņš arī skaidrojis, ka šī emociju atveidojumu lasīšana netiek pārmantota ar iedzimtību. “Cilvēks iemācās, ka attiecīgais attēls reprezentē sejas izteiksmi. Tā ir pilnībā kultūras izveidota cilvēka nervu reakcija. Tas patiesībā ir diezgan apbrīnojami,” prātoja ASV zinātnieks.

Emociju atveidojumu izcelsme gan nav zināma. ASV laikraksts “The New York Times” savulaik publicēja Ābrahama Linkolna kādas runas atšifrējumu, kuras nobeigumā bija teksts “aplausi un smiekli ;)”. Tiesa, nav zināms, vai Linkolns nudien atveidojis smaidīgu sejiņu vai arī tā ir vienkārša tintes ķēpa.

http://www.la.lv/simbols-maina-uztveri%E2%80%A9/