Sievietes un bērni

Klasisks teiciens glābšanas operācijās ir "sievietes un bērnus pa priekšu". Tomēr tas nav nemaz tik sens.

Pirmais praksē zināmais teiciena pielietojums notika 1852. gadā, kad katastrofu cieta Lielbritānijas Karaliskās Jūras kara flotes kuģis «Birkenhead». Kuģa kapteinis vispirms pavēlēja vienīgajā, nelielajā glābšanas laivā iesēdināt sievietes uzn bērnus (20 cilvēkus), bet vīriešus nostādīja ierindā un aizliedza kostēties tik ilgi, kamēr laiva būs tikusi pietiekami tālu. Karavīri neizkustējās pat tad, kad 20 minūtes pēc katastrofas kuģis salūza divās daļās. Izdzīvoja tikai 25% no vīriem, pārējie noslīka vai tos apēda haizivis. Neizglābās neviens no vecākajiem oficieriem. Pavisam bojā aizgāja 450 cilvēki. Šis varoņdarbs tikai iemūžināts avīžu rakstos un tā laika gleznās, apdziedāts dzejoļos, tādās kā Redjarda Kiplinga poēma "Karavīrs un matrozis uz vienu roku". Konkrētā frāze "Sākumā sievietes un bērnus" pirmo reizi parādās Viljama Duglasa O'Konnora romānā "Haringtons: Patiess mīlas stāsts".

Tajos laikos, ne jau visi kuģi tika apgādāti ar glābšanas laivām. Britu likumdošana prasīja apgādāt ar glābšanas laivām tikai kuģus ar tonnāžu virs 10 000 bruto reģistra tonnām. Turklāt jāņem vērā, ka Viktorijas laiku sieviešu tērpi bija ļoti kupli un smagi, tādos izglābties praktiski nebija iespējams. Arī morāle liedza sievietēm publiski izģērbties vīriešu klātbūtnē. Tomēr minētais teiciens netika oficiāli izsludināts kā norma starptautiskajās jūras tiesībās. Taču arī ar citu nosaukumu  "Birkenhead Drill" šis nerakstītais likums vēlāk tika ievērots, īpaši atzīmēts vēlākajā, slavenā "Titānika" katastrofā. Tur izglābās 74% sieviešu, 52% bērni un tikai 20% vīriešu.

Ir liecības, ka arī agrākos gadījumos vājais dzimums glābts vispirms. Zināms Ivana Turgeņeva stāstītais par ugunsgrēku uz tvaikoņa 1838. gada maijā, kas peldēja uz Ščecinu, Vācijā, kad apkalpe centusies vispirms sasēdināt laivās sievietes, pats Turgeņevs rīkojies visai egoistiski, kliedzot, ka negrib mirt tik jauns, spiedies sievietēm garām, lai tiktu laivā. Būdams jau vecs viņš sevi nav attaisnojis, tikai piezīmējis, ka ir bijuši arī citi vīrieši, kuri panikā centušies pagrūst malā sievietes, neklausot kapteiņa pavēlei, no tvaikoņa pirmās nocelt sievietes.

Upsalas universitātes pētījums pierāda, ka tomēr kopumā šādās katastrofās vīrieši izdzīvo vairāk, nekā sievietes un bērni, tā kā britu teiktajam par viņu vīrieši bruņinieciskumu, īsta pamata nav. Turklāt vienmēr ir ievērots arī aristokrātisma princips, vispirms tiek glābtas augstdzimušākas personas.

Avots. https://fishki.net/2922978-15-neverojatnyh-faktov-o-kotoryh-vy-skoree-vsego-ne-znali.html

un Vikipēdija.