Saudi Arābijā atklāj civilizāciju, kas, iespējams, bija pieradinājusi zirgus jau pirms 9000 gadiem

Piektdiena, 26 augusts 2011

image001BBC News ziņo, ka izrakumos Saudi Arābijā atklāti pierādījumi, ka Arābijas pussalā jau pirms 9000 gadiem pastāvējusi civilizācija, kas pieradinājusi zirgus. Iepriekš uzskatīja, ka cilvēks zirgu pirmo reizi pieradināja Vidusāzijā pirms aptuveni 5500 gadiem.

 

 

Ziņas par atklājumu šobrīd ir ļoti skopas un grūti spriest par atradumu kopumu. Saudi Tūrisma un Senlietu Komisijas Senlietu un Muzeju nodaļas viceprezidents Ali al-Ghabban 24. augusta preses konferencē teica: "Šis atklājums mainīs mūsu priekšstatus par zirgu domestifikāciju un kultūras attīstību vēlajā neolītā." (..) "Makaras civilizācija", kā pētnieki nosaukuši jauno kultūru, "ir ļoti attīstīta neolīta civilizācija. Atradumi skaidri rāda, ka zirgu pieradināšana šeit sākusies pirms 9000 gadiem."

image002Iespējams, šajā attēlā redzams domātais zirga krūšutēls. Zināmu līdzību ar zirgu, protams, var saskatīt.

Atradumu vidū, al-Ghabban pastāstīja, ir tādu dzīvnieku kā kazu, suņu, vanagu statuetes un metru augsts zirga krūšutēls. Diemžēl, nav pieejamai detalizētāki atradumu attēli, kā arī nav teikts uz kāda pamata tapis atzinums par domestifikāciju. Vai slēdziens izdarīts balstoties uz krūšutēlu jeb ir arī kādi citi pierādījumi - atrasti zirgu apbedījumi, zirgu kauli ar kādām īpašām pazīmēm vai zirglietas - šis jautājums pagaidām paliek neatbildēts. Citi nosauktie atradumi, kas liecina par seno Arābijas iedzīvotāju augsto kultūru ir mumificēti apbedījumi, bultu gali, akmens priekšmeti, aušanas rīki un piestas graudu beršanai. Apbedījumu mumifikācijas veids pēc al-Ghabban teiktā esot "pilnīgi atšķirīgs no līdz šim pazīstamajām metodēm".

image003Šī, iespējams, ir atradumu vieta.

Atradumu vieta ir tagad izžuvušas upes ielejā netālu no Abha pilsētas, Asir provincē Saudi Arābijas dienvidrietumos, apgabalā, kas antīkajā periodā bija pazīstams ar nosaukumu Arabia Felix.

Līdz šim uz senāko zirgu pieradinātāju godu pretendēja Botai senkultūras cilvēki, kuri pirms 5500 gadiem dzīvoja mūsdienu Kazahstānas teritorijā un izmantoja zirgus gan jāšanai, gan pārtikai, tai skaitā iegūstot no tiem pienu. Par britu vadītas starptautiskas arheologu komandas atklājumiem Kazahstānā atklajumi.lv rakstīja 2009. gadā. (sk. Kazahstānā atrod senākās liecības par zirgu domestifikāciju, atklajumi.lv, 08.03.2009.)

Pagaidām, kamēr par atradumiem Makarā nav publicēts neviens zinātnisks raksts tālejošus secinājumus tomēr izdarīt būtu pāragri.

Avots:

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-14658678

Originalu lasiet seit