Raganu metamorfozes

Nesen es stāstīju par to, ka vēsturiskie slikto un briesmoņu tēli pēdējo simts gadu laikā pārdzīvo visai lielas izmaiņas. tas attiecas arī uz tādām būtnēm kā raganas. iepriekšējos gadsimtos un vēl pirms kādiem gadiem 50 ragana kā literārs tēls pērsvarā bija ļoti negatīvs raksturs un tik ļauns, ka noteikti iznīcināms.

Nevar jau teikt, ka pavisam nebija labu raganu. Tādas bija un fantāzijas uzplaukums tādas radīja. Jāatceras Andrē Nortones cikls "Raganu pasaule" vai bērniem domātā Otfrīda Preislera pasaku fantāzija "Mazā raganiņa". Tomēr, ja atceramies, kādu vētru pasaulē sacēla grāmatas par Hariju Poteru, cik daudzi sāka protestēt pret to, ka reaganas un burvji tiek rādīti kā pozitīvie tēli, tad laikam es nealojos, sacīdams, ka raganas asociējās pārsvarā ar kaut ko sliktu, kā ragana, kura pazudināja klasisko karali Artūru un tā tālāk.

Laikam jau tieši grāmatas par Hariju Poteru pārrāva aizsprostu un masveidā sāka parādīties, ne tikai "Blēras raganas" radinieces, bet arī vesela gūzma labo raganu. Īpaši populāros darbos par visādām raganības skolām, tādi saauga kā sēnes pēc lietus, lai pagozētos Potera slavas gājiena gaismā. Varbūt dažs tāpēc rauks degunu, taču es sacītu - kāpēc ne? Cik tad ilgi pārlasīsi Roulingas septiņas, kaut biezās grāmatas. Gribas ko jaunu.

Pārsvarā labas raganas tomēr nav ieguvušas tik lielu popularitāti, kā labie vampīri, tomēr - skatoties uz anime pusi, liekas, ka to ir visai daudz. Dodu saites uz dažiem portāliem, kur tiek veidoti arī raganu topi.

Labākie anime seriāli par raganām.

https://www.ranker.com/list/best-witches-anime/reference

Cits raganu tops. Top 10.

https://honeysanime.com/top-10-witch-anime-best-recommendations/

Vēl viens Top 10.

http://onlinefanatic.com/best-witch-anime-series-list/

Jāsaka, ka jau pēc izskata ir skaidrs, ka vairums anime raganiņu nav ļaunas.

https://www.animecharactersdatabase.com/tags.php?id=623

Lai gan, kas to lai zina?

Jāsaka, ka arī latviešu multiplikatori (animatori) šo tēmu nav apgājuši, piemēram, 2006. gada filmiņā "Raganas poga". https://www.filmas.lv/movie/2149/

Par raganas tēlu Latvijā var lasīt Sanda Laimes pētījumā "Raganu tradīcija Ziemeļaustrumu Latvijā". http://jaunagaita.net/jg273/JG273_Laime.htm Ar turpinājumu tas publicēts izdevumā "Jaunā gaita".

Tomēr, tā ir vēsture. Mūsu dienās mēs redzam "Īstvikas raganas", kuras uzveic pašu Velnu. Terija Pračeta raganas arī vairāk ir labas, nekā pēc definīcijas - ļaunās.

Kaut arī kino raganas bieži joprojām ir tās ļaunās, seriālos nereti ir otrādi. Piemēram, franču-amerikāņu animācijas seriāls "W.I.T.C.H." pēc itāļu komiksa motīviem, kur piecas jaunas raganas Vila, Irma, Tarani, Kornēlija un Haja glābj Zemi no dažādiem iebrucējiem. Atceramies arī jauno raganu Sabrīnu no tāda paša nosaukuma seriāla. Galīgi nevar neminēt seriālu "Sharmed", latviski tulkotu kā "Amulets".  "Amulets" bija amerikāņu televīzijas seriāls, kas tika pārraidīts laikā no 1998. gada  līdz 2006. gadam. Seriālu izveidoja Konstance M. Burža 1998. gadā, tā producents bija Ārons Spellings un viņa uzņēmums Spelling Television. Seriāls ir par četrām Halivelu māsām — Prū, Paiperi, Fēbi un vēlāk arī Peidžu. Pirmajās trīs sezonās seriāla darbojas Prū, Paipere, Fēbe, savukārt pārējās piecās sezonās Prū tika aizvietota ar Peidžu. Aktrises aizvietošanas dēļ. Nācās izdomāt leģendu, jo raganām obligāti bija jābūt trim. Viņas arī bija visu laiku spēcīgākās labās raganas.

Raganu sērijas jaunajiem pieaugušajiem tāpat pildās ar pozitīvu raganību: J.R. Rain sērija "The Witches", Debora Geary sērija "A Modern Witch",  Carolyn MacCullough sērija "Witch" - varētu turpināt. Līdz pat nupat mūsu pašas Lauras Dreižes iznākušajam romānam "Tā runāja Zosu māte".

(Izmantoti interneta resursi.)