Publiskai apskatei Oslo pirmo reizi pieejams unikāls vikingu zobens

image001Vikingu zobens. Foto: Ellen C. Holthe, Museum of Cultural History, University of Oslo

Publiskai apskatei Oslo Vēstures muzejā pirmo reizi pieejams unikāls vikingu zobens, kas atrasts 2011. gadā pie Langeidas (Sestedāle, Norvēģija). Zobens ir no vēlīnā vikingu laikmeta un rotāts ar zeltu, uzrakstiem un cita veida ornamentiem.

“Vēl pirms mēs sākām izrakumus pie šī kapa, es sapratu, ka tas bija kaut kas pavisam īpašs. Kaps bija ļoti liels un atšķīrās no pārējiem senkapiem. Kapa stūros bija caurumi,” sacīja izrakumu vadītājs Camilla Cecilie Wenn.

Caurumi senkapa stūros vēsta, ka virs kapa bijis jumts, kas ir īpaša kapa zīme. Veicot sīkāku izpēti, konstatēts, ka ir ļoti maz pēcnāves dzīvei paredzēto dāvanu: atrasti tikai divi nelieli sudraba monētu fragmenti. Šādas monētas izmantotas Ziemeļeiropā: viena, spriežot pēc izgatavošanas veida, iespējams, bijusi no vikingu laikmeta Vācijas, bet otra bija Ethelred II laika Anglijas penijs no 978.-1016. g.

“Kad mēs uzsākām izrakumus ārpus zārka, mūsu acis patiešām iepletās. Pie zārka vienas puses atradām zobenu, bet otrā pusē – lielu kaujas cirvi. Lai gan ieroči bija rūsas bojāti, mēs sapratām, ka tie bija īpaši un neparasti. Vai bija ielikti, lai mirušo pasargātu no ienaidniekiem, vai lai parādītu varu? ”

“Zobens ir 94 cm garš; lai gan dzelzs asmens ir sarūsējusis, rokturis ir labi saglabājies. To ietver sudraba pavediens, augšpusē redzamas sudraba un zelta daļas, kas ietvertas ar vara sakausējuma pavedienu,” stāsta projekta vadītāja Zanette Glørstad.

“Kad mēs rūpīgāk izpētījām zobenu, atklājām arī koka un ādas atliekas uz asmens. Tās varētu būt atliekas no zobena futrāļa,” skaidroja kuratore Vegard Vike. Ļoti sarežģīti bijis rokturi saglābt un zobenu iekonservēt.

image002

Vikingu zobens. Foto: Ellen C. Holthe, Museum of Cultural History, University of Oslo

https://dainavs.wordpress.com/2015/07/16/publiskai-apskatei-oslo-pirmo-reizi-pieejams-unikals-vikingu-zobens/