Polijā notiek Grīnvaldes kaujas ģenerālmēģinājums

Piektdiena, 16. jūlijs (2010)

Grīnvaldes jeb Žalgiras kaujas 600.gadadienas plašie pasākumi Polijā nav pārspīlētas uzmanības izrādīšana senajam notikumam. 1410.gada 15.jūlijā lietuviešu un poļu, kā arī citu tautu apvienotā karaspēka uzvara pār vācu ordeni, lika pamatus jaunam spēku samēram Eiropas austrumu daļā. Pēc šīs katastrofālās sakāves vācu ordenis tā pa īstam vairs neatguvās, bet poļu – lietuviešu savienība bija pārvarējusi savu pirmo nopietno pābaudījumu un būtiski nostiprināja savas pozīcijas Eiropā.

Starp vēsturniekiem nav vienprātības, cik liels bija karotāju skaits abās armijas pusēs. Visdrīzāk, mežonīgajā prūšu zemes nostūrī starp Tannenbergas un Grīnvaldes ciemiem bijis ne mazāk par 60 000 cīnītāju, iespējams, divas daļas vāciešu un trīs daļas poļu un lietuviešu armijā. Kauja uzskatāma arī par Reitumeiropas bruņniecības zaudējumu, ko bez vāciešiem bija arī vēl daudz citu valstu bruņinieku.

 

 

Svētku pasākumi sākās 14.jūlijā un ilgs līdz 18.jūlijam. Jau piektdien bija vērojams, ka ierodas ļoti daudz skatītāju, galvenokārt poļi, bet arī skatītāji no Baltijas valstīm. Savukārt bruņās tērpto karotāju būs 2 200 gan no Lietuvas, gan Baltkrievijas, gan Krievijas un vēl citām valstīm. Piektdienas vakarā notiek kaujas ģenerālmēģinājums un pašreiz abas armijas gatavojas cīņai.

Pirms 600 gadiem apvienotos spēkus vadīja poļu karalis Jagailis un lietuviešu dižkunigaitis Vitauts, bet vācu ordeņa karavīrus ordeņa lielmestrs Ulrichs fon Jungingens.

Šajos pasākumos ir iespējams iegādāties dažādas viduslaiku lietas, pagaršot īstu medalu, klausīties koncertus, arī poļu armijas orķestra priekšnesumos. Varēs vērot arī Polijas gaisa spēku paraugdemonstrējumus.

Jāpiemin arī Polijas skautu – harceru organizācija, kas atzīmē 100.gadadienu, kas tiek svinēta šajās dienās. Svētkos varētu pulcēties ap 2 000 skautu.

Laiks ir karsts arī Polijā – vairāk nekā 30 grādu, taču svētku norises vietās ir ļoti daudz bufetes, kas tirgo alu, novēroja Diena.

http://www.diena.lv/lat/politics/arzemes/foto-polija