Peldēsim projām ar salu.

Sižets no žurnāla "Kot Šredingera", 2016. gada 11. numura.

Vienkāršs paņēmiens, kā iegūt jaunu valsti. [Šādi projekti jau ir bijuši no pagājušā gadsimta, arī īpaši kuģi, taču neviens nav realizējies, tagad, liekas, var izdoties - t.p.]

Labi būtu, ja varētu radīt ideālu valsti, taču nav kur - visu planētu jau ir sadalījušas neideālas valstis. Toties var uzbūvēt salu un pilnai laimei - padarīt to peldošu. Šādai idejai ir radīta vesela ideoloģija, kas kļuvusi populāra Silīcija ielejā: sīsteidings.

 

 

Sīsteidinga adepti būvēja brīvas sabiedrības modeļus uz norakstītiem kuģiem un naftas platformām, kamēr pie lietas neķērās bagātnieki-progresori Pīters Tīls un Petrijs Fridmans. Jau 2008. gadā viņi radīja Sīsteidinga institūtu un ieguldīja pāris miljonus peldošās salas radīšanā. Sākumā uz projektu skatījās kā uz acīmredzamu māžošanos, taču izskatās, ka pirmie kustīgās sauszemes gabaliņi parādīsies jau 2017. gadā. Franču Polinēzija ir atļāvusi pie saviem krastiem uzbūvēt divas-trīs testa saliņas. Šīs platformas pus futbola laukuma lielumā var izmitināt līdz 30 cilvēkus, ir spējīgas apvienoties un atdalīties, ja to iemītnieki vēlēsies doties vēl brīvākā kuģojumā.

Ja tiks gūti panākumi, mākslīgo salu ķēdīte pieaugs. Taču neatkarība [starptautiskajos ūdeņos - t.p.] izmaksās dārgi: testa platformu būve izmaksās - 30 miljonus dolāru.

Oficiālā mājaslapa.

http://www.seasteading.org/