Pantēru jeb lielo kaķu stāvoklis mūsu dienās

Dati no Vikipēdijas. Ja atklāti, tad praktiski visu savvaļas dzīvnieku stāvoklis ir šāds

Panteras, panteru ģints (Panthera) ir viena no kaķu dzimtas (Felidae) ģintīm, kas pieder panteru apakšdzimtai (Pantherinae). Panteru ģintī ietilpst 4 labi zināmas sugas: tīģeris, lauva, leopards un jaguārs. Zinātniski vārdu pantera var lietot visām šīm četrām sugām, bet sarunavalodā vārdu pantera mēdz izmantot melnās panteras nosaukumam.

Zinātniskais vārds panthera grieķu valodā sastāv no diviem vārdiem: pan - visu, ther - zvērs, kas nogalina, atspoguļojot panteru ģints dzīvnieku plēsīgo dabu. Grieķu valodā par pánthēr tika saukti visi plankumainie dzīvnieki kaķu dzimtā. Sanskritā panthera nozīmē dzeltens dzīvnieks.

Panteru ģints dzīvnieki savvaļā mūsdienas ir sastopami Āfrikā, Āzijā un Dienvidamerikā.

Lauvas.

Lielākā daļa lauvu mūsdienās dzīvo Āfrikas dienvidu un austrumu teritorijās, turklāt to skaits strauji samazinās. Pēdējo 20 gadu laikā lauvu skaits samazinājies par 30—50%. Āfrikā šobrīd dzīvo 16 500 — 47 000 lauvu, 1990. gados to skaits bija apmēram 100 000, bet 1950. gadā 500 000. Āfrikā lauvu populāciju apdraud piemērotas dzīves vides samazināšanās, medījuma populācijas samazināšanās un lauvu malumedniecība. Savukārt Āzijā lauvu populācija ir ļoti maza — apmēram 350 lauvas. Tie dzīvo tikai 1400 km2 platībā Giras meža rezervātā Indijas ziemeļrietumos. Rezervāts tika nodibināts 1965. gadā pēdējo Āzijas lauvu saglabāšanai un aizsardzībai. Visas lauvu pasugas ir iekļautas Pasaules Sarkanajā grāmatā.

Mūsdienu lauvu pasugas:

Panthera leo persica — Āzijas, Persijas jeb Indijas lauva, pašlaik ap 300 lauvu dzīvo Indijā, īpašā rezervātā.

Panthera leo leo — berberu lauva, izmirusi pasuga, pēdējais savvaļas lauva tika nošauts Marokā 1922. gadā. Viena no lielākajām lauvām - 3 līdz 3,3 m garš. Iespējams, ka izdzīvojis nebrīvē?

Panthera leo senegalensis — Senegālas jeb Rietumāfrikas lauva, izplatīts no Senegālas līdz Nigērijai.

Panthera leo azandica — Ziemeļkongo lauva. Izplatīts Kongo Demokrātiskās Republikas Ziemeļaustrumu daļā.

Panthera leo nubica — Austrumāfrikas jeb masaju lauva. Austrumāfrika no Etiopijas līdz Mozambikai.

Panthera leo bleyenberghi — Dienvidrietumu Āfrikas jeb Katangas lauva. Izplatīts Dienvidrietumu Āfrikā; Namībijā, Botsvānā, Angolā, Kongo dienvidos, Zambijā un Zimbabvē.

Panthera leo krugeri — Dienvidaustrumu Āfrikas jeb Transvālas lauva. Izplatīts Transvālā, arī Krīgera nacionālajā parkā.

Panthera leo melanochaita — Kāpzemes lauva. Savvaļā izmiris ap 1860. gadiem. Dažreiz pēc DNS pētījumiem neizdala atsevišķā pasugā. It kā Transvālas lauvas dienvidu populācijas daļa?

Izmirušās lauvu pasugas: Amērikas lauva, Berberu lauva, Austrumsibīrijas lauva, Eiropas lauva, Kāpzemes lauva, Mosbahas lauva, Alu lauva, Šrilankas lauva.

Šaubīgas, izmirušas pasugas:

Panthera leo sinhaleyus - Šrilankas lauva, izmirusi, zināma tikai pēc divu zobu atliekām.

Panthera leo europaea - Eiropas lauva iespējams ir bijusi radniecīga alu lauvām. Izmirusi ap 100 gadu, kad to aktīvi medīja senie grieķi un romieši.

Panthera leo youngi, vai Panthera youngi. Ķīnas alu lauva, dzīvoja pirms 350 000 gadiem. Radniecība mūsdienu pasugām nav pierādīta. Iespējams, ka atsevišķa suga.

Panthera leo maculatus — Plankumainais lauva jeb marozi. Ir atsevišķas liecības par tā eksistenci, taču pilnībā tā eksistence nav pierādīta. Dzīvo it kā kalnos uz ziemeļiem no Nairobi, taču atrast vai nofotogrāfēt nav izdevies.

Tīģeri.

Tīģeru populācija pasaulē ir apdraudēta, jo tos medī, lai iegūtu skaisto kažokādu, un, attīstoties cilvēku saimnieciskajai darbībai, tie zaudē dzīves telpu. 20. gadsimta sākumā pasaulē dzīvoja vairāk nekā 100 000 tīģeru. Mūsdienās to skaits ir dramatiski samazinājies un savvaļā dzīvo 1500—3000 tīģeri. Dažu pasugu populācijas ir ekstrēmi mazas, kā, piemēram, Ķīnas tīģera populācija, kuras lielums ir apmēram 20 īpatņi savvaļā. Lai nepieļautu tīģeru izzušanu, ir uzsākti savvaļā atgriešanas projekti, kuru ietvaros nebrīvē audzētus tīģerus palaiž savvaļā. Viens no šādiem projektiem ir "Glāb Ķīnas tīģerus" (Save China's Tigers).

Indijā ir dziļas saknes tīģeru nogalināšanā un to ādas izmantošanā. Tibetas iedzīvotāji arī mūsdienās no Indijas malu medniekiem aktīvi uzpērk tīģeru ādas, lai pagatavotu apmetni. Cīņā pret malu mednieku biznesu un seno tradīciju valkāt tīģera ādu ir iesaistījies pat Dalailama, aicinot vairākkārtīgi tautiešus pārtraukt ādu pirkšanu un noziedznieku atbalstīšanu. 2006. gadā pēc šāda Dalailamas uzsaukuma Tibetā notika publiska tīģera ādu dedzināšana. Astoņi aktīvisti tika apcietināti un apsūdzēti kontaktos ar Tibetas garīgo līderi.

Mūsdienu tīģerus iedala 9 pasugās, trīs no tām cilvēki jau ir iznīcinājuši.

Amūras tīģeris(Panthera tigris altaica), zināms arī ar nosaukumiem: Usūrijas, Sibīrijas, Mandžūrijas jeb Ziemeļķīnas tīģeris. Apdzīvo galvenokārt Krievijas Amūras apgabalu.

Bengālijas tīģeris (Panthera tigris tigris). Tīģeru pamatpasuga, dzīvo no Pakistānas līdz Mjanmai.

Indoķīnas tīģeris (Panthera tigris corbetti). Arī Korbeta tīģeris, apdzīvo minēto reģionu.

Malajas tīģeris (Panthera tigris jacksoni) dzīvo tikai Malakas pussalas dienviddaļā. Kā pasuga izdalīta tikai 2004. gadā.

Sumatras tīģeris (Panthera tigris sumatrae) ir sastopams tikai Indonēzijas Sumatras salā.

Ķīnas tīģeris (Panthera tigris amoyensis) visapdraudētākā mūsdienu pasuga, iespējams, ka savvaļā vairs nedzīvo.

Iznīcinātās pasugas:

Bali tīģeris (Panthera tigris balica), dzīvoja tikai Bali salā. Pēdējais savvaļas dzīvnieks tika nogalināts 1937. gada 27. septembrī. Nebrīvē nekad nav turēts.

Aizkaukāza tīģeris (Panthera tigris virgata), izmiris 1960. gadu beigās, pēdējās leicības par sastapšanu - 1968. gadā, kaut arī ir liecības, ka pēdējo tīģeri esot nošāvuši Dienvidaustrumu Turcijā 1970. gadā.

Javas tīģeris (Panthera tigris sondaica) mita Javas salā. Pēc visa spriežot, pēdējais tika iznīcināts 1980. gados medībās, 1950. gados tīģeru skaits bija tika ap 25. Dabā pēdējo Javas tīģeri redzēja 1979. gadā.

Sen izmirušās pasugas:

Panthera tigris acutidens - dzīvojis pleistocēnā, Sibīrijā, Ķīnā, Indonēzijā.

Trinilas tīģeris (Panthera tigris trinilensis) - visu Indonēzijas tīģeru pasugu sencis.

Jaguāri.

Ievērojamā sava bijušā areāla daļā šī suga ir gandrīz pilnībā iznīcināta. Šeit lomu spēlē cilvēks, kurš ir kardināli pārveidojis jaguāru dzīves dabisko vidi, tāpat lomu spēlē arī tas, ka zvērus medī to vērtīgās ādas dēļ, tāpat tos izšauj lopkopji, kuri baidās par saviem ganāmpulkiem.

Jaguārs ir ierakstīts Starptautiskajā Sarkanajā grāmatā un daudzās valstīs to aizsargā. Ierobežotā daudzumā jaguāru šaušana ir atļauta Brazīlijā, Meksikā un dažās citās valstīs. Bolīvijā tā atļauta kā trofeju medības.

Jaguāru sistemātika vēl nav nostabilizējusies: no 3 līdz 9 pasugas.

Panthera onca onca (Amazones jaguārs) - nominatīvā pasuga, apdzīvo Amazones džungļus;

Panthera onca peruvianus (Peru jaguārs) — apdzīvo Peru un Ekvadoru, bieži iekļauj Amazones pasugā;

Panthera onca hernandesii (Meksikas jaguārs) — apdzīvo Meksiku, pasugai bieži pievieno sekojošās 4 pasugas;

Panthera onca arizonensis (arizonas jaguārs) — No Arizonas dienvidiem līdz Sonorai Meksikā;

Panthera onca centralis (Centrālamērikas jaguārs) — Centrālamērika;

Panthera onca goldmani (Goldmena jaguārs) — Meksika, Belize, Gvatemala;

Panthera onca veracrucis (Teksasas jaguārs) — Centrālajā Teksasā (iznīcināts);

Panthera onca palustris (Brazīlijas jaguārs) — Dienvidbrazīlijā;

Panthera onca paraguensis (Paragvajas jaguārs) — Paragvajā, bieži iekļauj Brazīlijas pasugā.

Jaguārs ir vistuvākais leoparda radinieks. Eksistē tāda sen izmirusi jaguāru suga kā - Eiropas jaguārs (Panthera gombaszoegensis). Tāpat tam ir radniecība ar Amērikas lauvu.

Leopardi.

Leopardu skaits visā areālā nepārtraukti samazinās. Galvenais drauds tam ir saistīts ar dabiskās vides izmaiņām un barības bāzes samazināšanos.

Zināms, ka Tālo Austrumu leopardu pasugas pārstāvju skaits bija tikai 25-34 zvēri. 2015. gadā savvaļā dzīvoja 57 Tālo Austrumu leopardi.

Ļoti būtuska problēma ir tirdzniecība ar leopardu ādām, tagad tā ir nonākusi otrā plānā, galvenais draudz šiem leopardiem ir to atšaušana, ko veic malu mednieki Austrumu medicīnas vajadzībām.

Piecas leopardu pasugas, tajā skaitā, arī Tālo Austrumu leopards, ir iekļauts Starptautiskajā un Krievijas Sarkanajā grāmatā.

Kādreiz uzskatīja, ka eksistē pat 27 leopardu pasugas, kas atšķīrās galvenokārt ar krāsu vai plankumu izvietojumu. Taču nesenie DNS pētījumi pierādīja, ka tikai 8 vai 9 pasugas var uzskatīt par pietiekami atšķirīgām. Sekojošā sarakstā ir minētas visas pasugas.

Āfrikas leopards (Panthera pardus pardus): pasugai var pievienot arī:

Panthera pardus melanotica, Panthera pardus nanopardus, Panthera pardus panthera, Panthera pardus suahelica, Panthera pardus antinorii, Panthera pardus reichenowi, Panthera pardus leopardus, Panthera pardus shortridgei, Panthera pardus ituriensis, Panthera pardus chui, Panthera pardus adersi

Indoķīnas leopards (Panthera pardus delacouri),

Javas leopards (Panthera pardus melas),

Indijas leopards (Panthera pardus fusca):

te var iekļaut: Panthera pardus pernigra, Panthera pardus millardi.

Ceilonas leopards (Panthera pardus kotiya),

Ziemeļķīnas leopards (Panthera pardus japonensis),

Tālo Austrumu leopards (Panthera pardus orientalis),

Persijas leopards (Panthera pardus saxicolor):

iekļauj: Sinajas leopardu (Panthera pardus jarvisi), Priekšāzijas leopardu (Panthera pardus ciscaucasica) - iespējams, ka palikuši kādi 10-15 eksemplāri Turcijā, Anatolijas leopardu (Panthera pardus tulliana), pašreiz to iekļauj Persijas leoparda pasugā, pēdējais fakts par to datēts ar 1974. gada 17. janvāri, kad to nogalināja, kad tas uzbruka kādai sievietei, Panthera pardus datbei, Panthera pardus sindica.

Dienvidarābijas leopards (Panthera pardus nimr), nereti to apvieno ar Persijas leopardu(Panthera pardus saxicolor).

Sen izmirusi pasuga: † Eiropas leopards (Panthera pardus sickenbergi) — pirms 10 000 gadiem bija plaši izplatīts Eiropā.

Izmirušas pantēru sugas.

Panthera blytheae — Sniega leoparda aizvēsturisks radinieks.

Panthera combaszoe.

Panthera crassidens — neapstiprināta suga.

Panthera palaeosinensis - izmirusi lielo kaķu suga no Ķīnas pliocēna - peistocēna. Viena no senākajām lielo kaķu (Pantherinae) sugām. Ticamākais tīģeru sencis (Panthera tigris).

Panthera schaubi — iespējams, ka nav minētās ģints pārstāvis un ir radniecīgs pumām.

Panthera schreuderi — iespējams, ka Eiropas jaguāra sinonīms.

Panthera shawi — aizvēsturisks lauva.

Panthera toscana — iespējams, ka Eiropas jaguāra sinonīms.

Panthera youngi — aizvēsturisks lauvai līdzīgs kaķis.

Panthera zdanskyi — aizvēsturisks tīģera radinieks.

Sniega leopardi jeb irbisi.

Līdz šim parasti sistemātikā veido savu ģinti, taču pēdējie pētījumi pierāda, ka ir ļoti tuvs pantērām un to vajadzētu ieslēgt šajā ģintī. Lielākā pētnieku daļa tomēr to izdala atsevišķā ģintī. Sava ģints ir arī gepardiem. Tāpēc tos te neapskatām.

Sakarā ar to, ka tas dzīvo grūti sasniedzamos rajonos un tā dzīves veids ir slēpts no acīm, irbisu kopskaits balstās tikai uz ekspertu slēdzieniem un tāpēc ir visai orientējošs. Tomēr jākonstatē, ka sakarā ar to, ka zvērus nepārtraukti vajā cilvēks, tad sniega leopardu jeb arī barsu skaits nepārtraukti samazinās. Nelikumīgas medības kažoka dēļ būtiski ir samazinājusi irbisu populāciju. pašreiz irbisu skaits ir katastrofiski mazs - 2003. gadā sugas populācija pēc dažādiem aprēķiniem bija no 4 līdz 7 tūkstošiem.

Zinātniskais nosaukum: Uncia uncia vai Panthera uncia (Schreber, 1775).

Dūmakainie leopardi.

Vēl divas sugas, kas radniecīgas lielajiem kaķiem. Pārstāv atsevišķu ģinti (Neofelis). Visu laiku domāja, ka ir tikai viena suga, taču 2006.-2008. gada pētījumi atklāja, ka ir arī otra no Borneo.

Neofelis diardi — Kalimantānas jeb Borneo dūmakainais leopards: divas pasugas: Neofelis diardi borneensis un Neofelis diardi diardi.

Neofelis nebulosa — Dūmakainais leopards: pasugas- †Neofelis nebulosa brachyura — Taivānas dūmakainais leopards - izmirusi; Neofelis nebulosa macrosceloides: Neofelis nebulosa nebulosa.

Melnā pantēra.

Tā nav patstāvīga suga, bet gan leoparda vai jaguāra melānisma forma.

Ir zināmi arī lielo kaķu hibrīdi:

Tigrolauva jeb Tigons - tīģera un lauvenes hibrīds.

Ligrs - lauvas un tīģerienes hibrīds.

Leopons - leoparda un lauvenes hibrīds.

Jagopards - Jaguāra tēviņa un leoparda mātītes hibrīds.

Ir arī leoparda hibrīdi ar pumu - pumapardi.

Jā, kā tad ar pumām - pumām ir pašai sava ģints Puma, vai vispār to pievieno kaķiem - Felis. Tieši tas pats ar gepardiem, kuriem ir ģints Acinonyx mazo kaķu apakšdzimtā (tāpat kā pumām), lai gan tik mazi viņi nemaz nav.

Vispār, kaķu dzimtā ir 4 apakšdzimtas; lielie kaķi (to mēs apskatījām), mazie kaķi un divas izmirušas grupas - zobenzobu kaķi (Machairodontinae) un proailurini (Proailurinae). Pēdējie - visai promitīva grupa, izmirusi pirms miljoniem gadu, svēra ap 9 kg. Zobenzobu kaķus var atrast te: https://en.wikipedia.org/wiki/Machairodontinae Mazos kaķus savukārt, te: https://en.wikipedia.org/wiki/Felinae

Papildus info.

https://www.delfi.lv/izklaide/populara-zinatne/zinatne/zinatnieki-atradusi-lauvu-un-tigeru-senako-prieksteci.d?id=43813388