Organizācija: pasaules turīgāko personu elite grauj demokrātiju

20.janvāris 2014
Pasaules turīgāko personu elite ir izstrādājuši likumus pati savā labā, mazinot demokrātiju un radot nesaskaņas visā pasaulē, liecina Lielbritānijas labdarības organizāciju konfederācijas "Oxfam" pirms Pasaules Ekonomikas foruma (WEF) sanāksmes Davosā sagatavotais ziņojums.
"Hroniskā plaisa starp bagātāko un nabadzīgāko iedzīvotāju ienākumiem ir uzskatāma par risku, kas, visticamāk, radīs nopietnu globālu kaitējumu tuvākajā desmitgadē," secinājis forums.
Nevienlīdzība ir tik ļoti izgājusi no kontroles, ka 85 bagātākajiem cilvēkiem pasaulē "pieder puse no pasaules iedzīvotāju turības", norādīja "Oxfam" sava jaunākā ziņojuma par nevienlīdzības starp bagātajiem un nabagajiem ievadā.

 

 

Ziņojumā norādīta pieaugošā nevienlīdzīguma "postošā ietekme", kas palīdz "bagātākajiem mazināt demokrātijas procesus un virzīt tādu politiku, kas veicina viņu intereses uz visu pārējo rēķina".
Nevienlīdzība pēdējā laikā ir kļuvusi par lielu bažu avotu visā pasaulē, un ASV prezidents Baraks Obama par sava otrā prezidentūras termiņa prioritāti ir noteicis turības atšķirības mazināšanu.
Ķīnā jaunā valdība ir vērsusies pret elites ieguvumiem un privilēģijām, bet Vācija plāno noteikt minimālo algu valstī.
Pasaules Ekonomikas forums, kas organizē Davosas sanāksmi, pagājušajā nedēļā brīdināja, ka pieaugošā plaisa starp bagātajiem un nabadzīgajiem šogad rada lielākos globālos riskus.
"Hroniskā plaisa starp bagātāko un nabadzīgāko iedzīvotāju ienākumiem ir uzskatāma par risku, kas, visticamāk, radīs nopietnu globālu kaitējumu tuvākajā desmitgadē," secinājis forums.

Tomēr daudzi uzņēmēji un pasaules līderi, kas šonedēļ pulcēsies Šveices kūrortā Davosā netālu no Lihtenšteinas robežas, netieši ir nosodīti "Oxfam" ziņojumā.
"Pēdējās desmitgadēs bagāto veiksmīgi ieviestā politika ietver finanšu noteikumu atcelšanu, nodokļu paradīzes un slepenību, pret konkurenci vērstas uzņēmējdarbības praksi, zemākas nodokļu likmes lieliem ienākumiem un investīcijām un valsts pakalpojumu lielākajai iedzīvotāju daļai samazinājumu vai nepietiekamu investēšanu tajos," uzskaitīja organizācija.
Tomēr WEF nolēma piecu dienu foruma laikā daudz runāt par nevienlīdzības tēmu gan sarunās aiz slēgtām durvīm, gan publiskās diskusijās.
Viens no galvenajiem runātajiem par šo tēmu būs Austrālijas premjerministrs Tonijs Ebots.
Austrālija ir pašreizējā 20 pasaules attīstītāko valstu grupas G20 prezidējošā valsts, un savā runā ceturtdien Ebots sacīja, ka ir jārisina jautājums starp plaisu starp turīgajiem un nabadzīgajiem, cīnoties pret nodokļu paradīzēm un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Ziņojumā "Oxfam" norādīja, ka "kopš pagājušā gadsimta 70.gadiem nodokļu likmes turīgākajiem ir samazinājušās 29 no 30 valstīm, par kurām pieejami dati, kas nozīmē, ka daudzviet bagātie ne tikai saņem vairāk naudas, bet arī no tās mazāk samaksā nodokļos".

http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/142443/organizacija-pasaules-turigako-personu-elite-grauj-demokratiju