Ondržejs Sekora. Skudras nepadodas

No čehu valodas tulkojusi Laima Rūmniece. Autora ilustrācijas.

Populārais čehu rakstnieks Ondržejs Sekora veltījis bērniem daudz aizraujošu grāmatiņu. Skudrulēna Ferdas gaitām sekojušas vairākas mazo lasītāju paaudzes. Grāmata Skudras nepadodas valdzina ar spraigo sižetu, sirsnību un autora asprātīgajiem zīmējumiem.

1961, 1981, 2007: Ondržeja Sekora stāsts "Skudras nepadodas".

 

https://www.janisroze.lv/lv/gramatas/berniem-un-jaunatnei/dailliteratura-berniem-un-jaunatnei/gramatas-pusaudziem/lasitprieks-skudras-nepadodas.html

SEKORA Ondřej

Mravenci se nedají. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1954.

Sekora, Ondržejs. Skudras nepadodas: [Bērnu proza] / No čehu val. tulk. Laima Rūmniece;

Ilustr. autors.

1. izd. Rīga: Latvijas Valsts izdevniecība, 1961. − 95 lpp. : il. − 30 000 eks.

2. izd. Rīga: Liesma, 1981. − 94 lpp; il. − 45 000 eks.

2. izd. Rīga: Zvaigzne ABC, 1999. − 103 lpp. : il.

Ferda mravenec

Sekora, Ondržejs. Skudrulēns Ferda: [Bērnu proza] / No čehu val. tulk. Laima Rūmniece;

Ilustr. autors. − Rīga: Zvaigzne ABC, [2000]. − 76 lpp. : il.

https://www.mzv.cz/file/461412/Kopie___soupis_prekladu_ceskych_autoru.pdf

Ferda Mravenec (nozīmē "Ferdinands Skudra", tulkots kā Ferdijs / Ferda ārpus Čehijas Republikas un Slovākijas) ir čehu literārais un komiksu varonis, antropomorfiska skudra, ko izveidojis Ondržejs Sekora, kurš gan rakstīja, gan ilustrēja savus stāstus. Pirmoreiz tas tika publicēts 1933. gadā laikrakstā “Lidové noviny” (Tautas ziņas). Varonis parādījās daudzās čehu bērnu grāmatās.

Lielākā grāmata par Ferdu ir “Knížka Ferdijs Mravence” (Ferdinanda Skudras grāmata), kas apvieno trīs iepriekšējās grāmatas: Ferda Mravenec (1936), Ferda Mravenec v cizích službách (1937, Ferdinand Skudra ārzemju dienestos) un Ferda v mraveništi (1938. , Ferdinands skudru pūznī). Tika publicētas daudzas mazākas grāmatas par Ferdu, kā arī animācijas seriāls, kura pirmizrāde notika 1984. gadā.

Te vairākas ir minētas:

Ferda Mravenec ("Ferda the Ant") (1936)

Ferda Mravenec v cizích službách (1937)

Ferda v mraveništi ("Ferda in the Anthill") (1938)

Ferdův slabikář ("Ferdas Primer") (1939)

Ferda cvičí mraveniště (1947)

Ferda Mravenec ničí škůdce přírody (1951)

Mravenci se nedají (1954)

Pirmās trīs grāmatas par Ferda Mravenec (Ferda the Ant) tika publicētas 1960. Gados ar nosaukumu Knížka Ferdy Mravence (The Book of Ferda the Ant).

https://en.wikipedia.org/wiki/Ferda_Mravenec

Ondřej Sekora (1899. gada 25. septembris, Brno - 1967. gada 4. jūlijs, Prāga) bija čehu gleznotājs, ilustrators, rakstnieks, žurnālists un entomologs. Galvenokārt viņš ir pazīstams kā bērnu grāmatu autors. Sekora bija arī viens no pirmajiem regbija izplatītājiem Čehoslovākijā

1919. gadā viņš pabeidza ģimnāziju Viškovā. Pēc tam viņš studēja Masarikas Universitātes Juridiskajā fakultātē. Kopš 1921. gada viņš strādāja par Brno laikraksta Lidové noviny sporta redaktoru, ilustratoru, reportieri un komentētāju. 1923. gadā viņš apprecējās ar Marketu Kalabusovu, bet gadu vēlāk izšķīrās. No 1929. līdz 1931. gadam viņš privāti mācījās kā profesora Arnošta Hofbauera skolēns. 1927. gadā Lidové noviny redakcija pārcēlās uz Prāgu.

Sekora apprecējās ar savu otro sievu Ludmilu Roubíčkovu 1931. gadā. Gadu vēlāk viņa dzemdēja viņam dēlu, kurš arī tika nosaukts par Ondržeju. 1941. gadā, Otrā pasaules kara laikā, viņš bija spiests pamest darbu un tika izraidīts no Čehijas žurnālistu federācijas. Iemesls bija viņa jauktā laulība. Viņa otrā sieva Ludmila bija ebreju izcelsmes, un visu ģimeni vācieši vajāja kā rasu sajauktu. No 1944. gada oktobra līdz 1945. gada aprīlim viņš tika ieslodzīts vācu darba nometnēs Kleinstein (Polija) un Osterode (Vācija). Viņa sieva tika izsūtīta uz Theresienstadt koncentrācijas nometni. Osterodē Sekora satikās un sadraudzējās ar čehu aktieri Oldřich Nový, ar kuru viņš mēģināja nometnē organizēt leļļu teātri. Gan Sekora, gan viņa sieva pārdzīvoja ieslodzījumu, un viņš vēlāk savā dienasgrāmatā aprakstīja savu pieredzi.

Pēc Otrā pasaules kara strādāja par redaktoru žurnālos Práce (Darbs) un Dikobraz (Porcupine). Kopš 1949. gada viņš vadīja arī vienu no Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK) (Valsts bērnu grāmatu izdevniecība) nodaļām. Vēlākajos gados Sekora veltīja sevi tikai gleznošanai, rakstīšanai un ilustrācijai.  1964. gadā viņam tika piešķirts Nopelniem bagātā mākslinieka tituls, bet 1966. gadā viņš saņēma Marijas Majerova balvu. Viņa sabiedriskā darbība tika pārtraukta 1964. gadā pēc sirdslēkmes. Viņš nomira 1967. gadā un ir apbedīts Prāgā-Košíře.

Viņš bija Čehoslovākijas Komunistiskās partijas biedrs. Pēckara gados viņš aktīvi piedalījās Čehoslovākijas komunistiskajā aģitācijā un propagandā. [Nav nekāds brīnums, viņa ģimene cieta vācu okupācijā, bet komunisti vienmēr ir uzskatījuši, ka viņiem bija galvenā loma nacisma sagrāvē – t.p.]

Sekora trenēja pirmos Čehijas regbija klubus, cita starpā Moravská Slávie Brno-Pisárky un AFK Žižka Brno. Viņš arī izveidoja čehu regbija terminoloģiju. Viņš līdzdibināja un rediģēja žurnālu Sport.

Galvenā joslas asteroīds 13406 Sekora, kas tika atklāts 1999. gadā, ir nosaukts viņa vārdā. Tā kā Čehijā viņa vārds nav aizmirsts.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ond%C5%99ej_Sekora